Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowy szef „Niedzieli Sosnowieckiej”

Niedziela sosnowiecka 43/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Niedziela

ksiądz

Ks. Andrzej Cieślik

Ks. Tomasz Zmarzły

Ks. Tomasz Zmarzły

Ksiądz Tomasz Zmarzły urodził się 11 grudnia 1975 r. w Jędrzejowie (województwo świętokrzyskie). W 1994 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Jędrzejowie i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie. W 2000 r. uzyskał tytuł magistra teologii z przygotowaniem pedagogicznym. Jego praca magisterska dotyczyła historii sztuki - „Malarstwo Andrzeja Radwańskiego”. Promotorem pracy był prof. dr hab. Jan Samek z Katedry Historii Sztuki Sakralnej Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Również w 2000 r. ks. Tomasz Zmarzły otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.
Rozpoczął posługę duszpasterską w parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, a rok później podjął studia na kierunku historii sztuki Wydziału Humanistycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2006 r. uzyskał tytuł magistra historii sztuki. Praca magisterska nosiła tytuł „Gotycki fresk ze sceną «Ukrzyżowania» w dawnym kościele Bożogrobców w Miechowie”. Promotorem pracy była prof. dr hab. Jadwiga Kuczyńska z Katedry Historii Sztuki Średniowiecznej Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2006 r. ks. Tomasz Zmarzły podjął obowiązki pastoralne i katechetyczne w parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie również pełnił funkcję asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. W 2009 r. rozpoczął studia doktoranckie z zakresu teologii kultury na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ks. Tomasz Zmarzły od 2006 r. należy do Diecezjalnej Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych (sekretarz komisji), od 2009 r. - do Polskiego Towarzystwa Teologicznego, od 2010 r. - do Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
Ponadto w 2011 r. ukończył studia podyplomowe: Zarządzanie Placówkami Oświatowymi w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W czasie swojej posługi duszpasterskiej i naukowej podejmował różnorodne zadania, m.in. jako katecheta w Szkole Podstawowej w Chrząstowicach, Zespole Szkół w Gołaczewach, Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Górniczej i w Zespole Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, a także jako rekolekcjonista, m.in. wśród wiernych parafii archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i kieleckiej oraz dla grup indywidualnych, m.in. katechetów i organistów, również jako wykładowca, m.in. w Diecezjalnej Akademii Rodziny w Sosnowcu i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W 2009 r. ks. Tomasz Zmarzły został uhonorowany medalem „Mater Verbi” przez redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia.

2012-10-22 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela”- przegląd tygodnia

Najważniejsze i najciekawsze artykuły, które poleca 31. numer Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję