Reklama

Radość z wyróżnienia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Grzegorz Wejman: - Gratuluję Księdzu Prałatowi tak wspaniałego wyróżnienia związanego z podniesieniem kościoła farnego Miasta Szczecina do godności Bazyliki Mniejszej. Proszę przybliżyć Czytelnikom „Niedzieli” historię tej świątyni, ale również jej walory architektoniczno-dekoracyjne i wyposażeniowe.

Reklama

Ks. prał. dr Aleksander Ziejewski: - Dzieje naszej świątyni zaczynają się w 1888 r., gdy rozpoczęto jej budowę. 30 września 1890 r. kard. Georg Kopp, arcybiskup Wrocławia, dokonał jej konsekracji. Jednakże działania II wojny światowej poważnie ją uszkodziły. Przez wiele lat była odbudowywana. Gdy 15 lat temu przybyłem do tej parafii, na kościele nie było jeszcze dachu, a sklepienia były powyrywane. Staraliśmy się przywrócić wygląd kościoła sprzed II wojny światowej. Udało się, a mieszkańcy mniejszości niemieckiej, którzy uczęszczają do nas na Eucharystię, mówią nawet, że dzisiejszy kościół jest piękniejszy niż ten przedwojenny.
Nadto kościół został doposażony. Przede wszystkim zgodnie z wymogami liturgii został wykonany ołtarz posoborowy z litego kamienia, dwie ambony stałe: Ewangelii i czytań Pisma Świętego oraz miejsce przewodniczenia. Dobudowany został nowy ołtarz Miłosierdzia Bożego z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej (od 2003 r. codziennie, również w niedzielę o godz. 15 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której bezpośrednio sprawowana jest Eucharystia). Cieszymy się, że już mamy relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Mamy pomniki w kształcie ołtarzy: sługi Bożego Jana Pawła II i bł. Matki Teresy z Kalkuty. W 2003 r. została umieszczona wierna kopia Całunu Turyńskiego, pobłogosławiona przez papieża Jana Pawła II. Jest to jedyny kościół w archidiecezji, w którym znajdują się stacje radości i boleści Matki Bożej. W 2008 r. została odtworzona polichromia w całym kościele. Odrestaurowano również wszystkie ołtarze: główny, Matki Bożej, św. Józefa i MB Nieustającej Pomocy w kruchcie.
Wyróżnienie - tytuł Bazyliki Mniejszej, jakie Stolica Apostolska przyznała naszemu kościołowi, jest wielką nagrodą dla wszystkich parafian i bardzo wielu ludzi dobrej woli, dobroczyńców naszego kościoła, Zakładów Pracy, Urzędu Miasta, każdego, kto ma swój osobisty wkład w odbudowę, remont i uposażenie. Dzięki wielkiemu wysiłkowi wielu życzliwych ludzi mogliśmy doprowadzić kościół do tego stanu, że dziś spełnia wszystkie warunki, jakie stawia Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

- Jak wyglądał sam proces ubiegania się o tytuł Bazyliki Mniejszej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Zgodnie z wymogami Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów została przygotowana dokumentacja, którą następnie abp Zygmunt Kamiński przedstawił Episkopatowi Polski. Tenże 14 marca 2007 r. podczas konferencji wyraził swoją aprobatę i wystosował stosowne pismo do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, popierając starania Arcybiskupa Metropolity o nadanie kościołowi św. Jana Chrzciciela w Szczecinie tytułu Bazyliki Mniejszej. Dzięki pośrednictwu i wstawiennictwu abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce, dokumenty zostały przekazane do Rzymu.
20 maja 2008 r. abp Z. Kamiński otrzymał pierwszą odpowiedź z Kongregacji, w której wyrażono gratulacje za staranność, z jaką została wykonana dokumentacja. W niniejszym piśmie jednak zaznaczono, że Kongregacja wyraża pełną dyspozycyjność do udzielenia tytułu, ale prosi o pewne wyjaśnienia. Do tego, co już zostało podane, należało jeszcze dosłać zestawienie odnośnie działalności: liturgicznej, duszpasterskiej i charytatywnej. Ponadto podkreślono, że tabernakulum jest niewystarczająco wyróżnione i wyeksponowane. Nie mieliśmy trudności z odpowiedzią, ponieważ w tym czasie już tabernakulum zostało odrestaurowane i właściwie wyróżnione. Została wykonana nowa nadstawa w postaci podwyższenia z dwoma aniołami adorującymi Jezusa na krzyżu, a w przypadku wystawienia w miejsce krzyża stawiana jest monstrancja.

- Kto, kiedy i w jakiej formie zatwierdził ten tytuł?

- Tak uzupełniona dokumentacja została dosłana do Kongregacji. Uznano ją za wystarczającą i w dniu 21 listopada 2008 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia papieża Benedykta XVI wydała dekret, który nadał naszemu kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej.
Należy wspomnieć, że znaczenie historyczne, architektura świątyni oraz breve papieża Piusa XI z 21 VI 1922 r. w którym nazwał ten kościół „Matką Kościołów Pomorza Zachodniego”, a także album „Kościół farny miasta Szczecina” były podstawą do ubiegania się o ten zaszczytny tytuł.

- Kiedy będzie miało miejsce uroczyste ogłoszenie tytułu Bazyliki Mniejszej kościoła św. Jana Chrzciciela w Szczecinie?

Reklama

- Tytuł obowiązuje od dnia udzielenia. Cieszymy się z tego zaszczytnego tytułu, który otrzymała druga świątynia naszej archidiecezji. Ksiądz Arcybiskup prosił o przygotowanie wspólnoty parafialnej, ale i całej archidiecezji do uroczystego ogłoszenia tytułu. Nie wiemy, kiedy to nastąpi, ale mam nadzieję, że stanie się to 30 maja 2009 r., w 200. rocznicę erygowania naszej parafii. Na razie chcemy od strony zewnętrznej uwidocznić otrzymaną godność naszej świątyni. Jest już zaprojektowany znak Stolicy Apostolskiej: tiara i skrzyżowane klucze, które zostaną umieszczone na górze portalu; mam nadzieję, że już w styczniu.

- Niniejsze wyróżnienie bardzo wymownie wpisuje się w większe dzieło związane z 200. rocznicą erygowania parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Jakie miejsce zajmowała i zajmuje w chwili obecnej ta parafia w historii Pomorza i Szczecina?

- Przeżywamy w tym roku 200. rocznicę utworzenia pierwszej i przez długi czas jedynej najstarszej parafii katolickiej po „nocy protestantyzmu”. Nie tylko przedwojenne dzieje, ale i powojenne miały wielkie znaczenie. W tej świątyni pracowali kapłani, którzy z narażeniem życia sprawowali liturgię również dla Polaków. Tylko dlatego, że byli kapłanami, zostali straceni na gilotynie w Halle 13 XI 1944 r. W tej świątyni, jako głównej miasta 30 XI 1952 r., wizytując administrację gorzowską, prymas Polski abp Stefan Wyszyński ogłosił Polsce i światu, że został włączony do grona kardynalskiego. Z tej świątyni wyruszyła procesja ingresu pierwszego biskupa szczecińsko-kamieńskiego Jerzego Stroby. W tej świątyni rozpoczęły się i zakończyły obchody Roku Jubileuszowego 2000. To tylko niektóre, ale bardzo istotne wydarzenia naszej parafii.

- Z nowym rokiem 2009 rozpoczęło się uroczyste świętowanie parafii, jak zatem przedstawia się Jubileuszowy Program Duszpasterski tego roku?

- Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęliśmy Mszą św. Pasterską sprawowaną zarówno o godz. 22, jak i 24. Każdy kto był obecny na Mszy św., otrzymał okolicznościowy program uroczystości. Należy tutaj dodać, że w tym celu został wydrukowany kalendarz jubileuszowy, w którym ukazaliśmy piękno naszej świątyni, ale również program jubileuszowy. Następnie w Niedzielę Świętej Rodziny miało miejsce odnowienie przyrzeczeń małżeńskich tych par, które w tej świątyni zawarły związek małżeński. W Niedzielę Chrztu Pańskiego, każdy kto odnowi przyrzeczenia chrzcielne, otrzymał pamiątkowy dyplom.
15 lutego br. na Sumie nastąpi uroczyste wniesienie relikwii bł. ks. Michała Sopoćki i poświęcenie obrazów: św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki. Szczególnie uroczyście będzie obchodzona Niedziela Miłosierdzia Bożego. Uroczyście będziemy przeżywać również objawienia fatimskie, począwszy od 13 maja przez kolejne sześć miesięcy. W czerwcu będzie miała miejsce procesja do pomnika Jana Pawła II. Zapraszam nadto na uroczystości odpustowe 24 czerwca i 29 sierpnia. 5 września będziemy obchodzić rocznicę wniesienia relikwii bł. Matki Teresy z Kalkuty, a 13 listopada - 65. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłanów pracujących w tym kościele. W uroczystość Bożego Narodzenia 2009 r. nastąpi zakończenie Roku Jubileuszowego naszej parafii.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przełożona wspólnoty w Emaus: zniszczenia po pożarze są ogromne

2025-05-02 11:35

[ TEMATY ]

Jerozolima

Justyna Galant

Spłonęły nasze ermitaże i budynki gospodarcze. Wciąż nie mamy prądu. Będziemy musieli wymienić większość instalacji elektrycznej oraz wodociągowej. Zniszczenia są ogromne – podkreśliła s. Rebecca Lescole CB przełożona domu Wspólnoty Błogosławieństw w Emaus-Nicopolis leżącego nieopodal Jerozolimy. Pożar określany mianem największego w całej historii Izraela, strawił znaczną część dobytku katolickiej wspólnoty działającej na rzecz pokoju i katolicko-żydowskich relacji.

Pożar, który wybuchł na wzgórzach otaczających Jerozolimę w środę, 30 kwietnia, gasiło ponad 120 zastępów strażaków oraz samoloty i helikoptery straży pożarnej. W akcji ratowniczej spłonęło ponad 2 tys. hektarów. Dogaszanie winnic, pól i lasów trwa już drugą dobę.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Niepublikowany wywiad z Papieżem Franciszkiem: Piotr jest skałą, dopóki opiera się na słowie Jezusa

2025-05-02 15:54

[ TEMATY ]

Franciszek

św. Piotr

Screenshot: Vatican Media

Piotr ma solidność kamienia w takim stopniu, w jakim opiera się na słowie Jezusa. Kiedy się od niego oddala, jest jak każdy inny człowiek, już nie jest solidny jak skała - powiedział Franciszek w niepublikowanym dotąd wywiadzie z 2021 r. Papież rozważa w nim ewangeliczne spotkania Jezusa z apostołem Piotrem.

Wywiad został nagrany przez Noela Diaza, założyciel stowarzyszenia El Sembrador, Nueva Evangelización - Siewca, Nowa Ewangelizacja, które zajmuje się głoszeniem Słowa Bożego za pośrednictwem telewizji i radia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję