Reklama

Niedziela Wrocławska

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Światło Chrystusa oświeca nasze życie i pokazuje, że jest On życiem nieprzemijającym

Podczas Wigilii Paschalnej zabrzmiało radosne Alleluja! Od dziś mamy w Kościele Okres Wielkanocny. Uroczystej Liturgii przewodniczył abp Józef Kupny.

2024-03-31 00:30

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii podkreślił on znaczenie Wigilii Paschalnej. - Ta dzisiejsza noc jest czuwaniem na cześć Jezusa Chrystusa. Przychodzimy, aby czuwać. Święty Augustyn nazwał Wigilię Paschalną, matką wszystkich wigilii i czuwań. Wszystko, co Kościół czyni i co się dzieje w Kościele - głoszenie Ewangelii, sprawowanie sakramentów świętych ma odniesienie do celebracji Wigilii Paschalnej. Jest to centrum roku liturgicznego i w nim wszystko, co jest w naszym chrześcijańskim życiu, czerpie z tej Liturgii - mówił abp Kupny.

Zaznaczył także, że tym, co nas oddziela od Chrystusa jest grzech. - Każdy z nas w swoim życiu musi mierzyć się z ciemnością grzechu. Widzimy ją np. patrzymy na Ziemię Świętą czy Ukrainę, gdzie trwa wojna, ale ta ciemność może być także w naszym sercu. Jest to ważne, gdy w społeczności do głosu dochodzi grzech egoizmu i nienawiści. Brakuje solidarności w pokonywaniu piętrzących się trudności. Brakuje troski o dobro wspólne. I w tę przestrzeń dobra społecznego i osobowego wchodzi Chrystus - zaznacza metropolita wrocławski i dodaje: - I Jezus bierze to wszystko, aby unicestwić swoje życie i dać nam życie wieczne. To nie jest bezsensowna śmierć. Daje swoje życie, aby nas obdarować życiem wiecznym

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trudne to jest do pojęcia, ale świetnie wyjaśnia to papież Benedykt XVI w encyklice “Deus Caritas est”: „Namiętna miłość Boga do swojego ludu – do człowieka – jest zarazem miłością, która przebacza. Jest ona tak wielka, że zwraca Boga przeciw Niemu samemu, Jego miłość przeciw Jego sprawiedliwości. Chrześcijanin widzi w tym już zarysowujące się misterium Krzyża: Bóg tak bardzo miłuje człowieka, że sam stawszy się człowiekiem, przyjmuje nawet jego śmierć i w ten sposób godzi sprawiedliwość z miłością.” Odnosząc się do tych słów hierarcha podkreślił, że nie da się pogodzić miłości miłosiernej przebaczającej każdy grzech ze sprawiedliwością. - Albo jedno albo drugie. Jeśli sprawiedliwość to trzeba ją wyegzekwować, a jeśli miłosierdzie, to bracie jesteś rozgrzeszony, idź w pokoju. Bóg znajduje sposób, aby to pogodzić. Oddaje za grzechy człowieka Swojego Syna. Bierze nasz grzech na Siebie i umiera. Dokonuje się sprawiedliwość, a jednocześnie ogromne Miłosierdzie Boże - mówił kaznodzieja.

Reklama

W dalszej części przywołana została postawa czuwania. - Czuwamy oczekując Jego Zmartwychwstania, czyli ostatecznego zwycięstwa nad śmiercią. Czuwamy, bo chcemy spotkać Pana przychodzącego w Swoim słowie i znakach, które są sprawowane - mówił abp Kupny.

Kontynuując homilię abp Józef Kupny nawiązał do poszczególnych części Liturgii Wigilii Paschalnej oraz słowa Bożego proklamowanego tego wieczoru. - To nasze czuwanie jest przeniknięte zmaganiem się ciemności i światła i zapoczątkowuje ostateczne zwycięstwo światłości nad ciemnością. Znakiem tego przejścia jest ciemność panująca w kościele, która ustępowała przed płomieniem ognia Paschału - nauczał arcybiskup.

Nie zabrakło także odniesień do tego, jak żyć w światłości i jak nie tkwić w ciemności. Tyczyło się to m.in. do miłości Boga i bliźniego.- Człowiek oświecony blaskiem Jezusa Chrystusa potrafi przyjąć drugiego życzliwie, gdy ten jest obiektywnie czemuś winny. Taką moc daje Chrystus - wskazał metropolita wrocławski, dodając: - Światło Chrystusa oświeca nasze życie i pokazuje, że jest On życiem nieprzemijającym, a my się w Nim odradzamy. Ponowne narodzenie odbywa się z wody i Ducha Świętego.

Kontynuując myśl hierarcha przypomniał nauczanie związane z Sakramentem Chrztu Świętego, jako bramy wszystkich sakramentów i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, które odbywają się w czasie Wigilii Paschalnej.

Na zakończenie Liturgii składano sobie życzenia. Wśród nich byli przedstawiciele parafii św. Jana Chrzciciela [katedralnej], którzy składając świąteczne pozdrowienie przekazali metropolicie wrocławskiemu kamień z Ain Karim, miejsca, gdzie narodził się św. Jan Chrzciciel.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Być oparciem dla innych

2024-04-23 12:35

Magdalena Lewandowska

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

W parafii św. Maurycego odbyło się ostatnie rejonowe spotkanie zespołów presynodalnych dla rejonu Wrocław-Śródmieście i Wrocław-Południe.

Konferencję na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił Tomasz Żmuda z Oławy. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i spotkania przy stole na dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję