Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obchody Dnia Włókniarza

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włókniarki z dawnych zakładów „Poltex” opowiedziały jak wyglądała ich praca w czasach świetności przemysłu włókienniczego w Łodzi. Opowieści ubogaciły występy muzyczne, warsztaty i poczęstunek.

Tradycyjny „Dzień Włókniarza” na rynku Włókniarek Łódzkich w centrum handlowo – rozrywkowym „Manufaktura” swoimi występami ubogaciło Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki oraz Zespół Pieśni i Tańca „Poltex”, wywodzący się z dawnych zakładów przemysłowych. Przewodnicy Muzeum Fabryki oraz włókniarki z dawnych zakładów „Poltex” opowiedziały i pokazały, jak wyglądała ich praca w czasach świetności przemysłu włókienniczego w Łodzi. Zwróciły także uwagę, jak dawniej obchodziło się ten wyjątkowy dzień w czasach PRL-u.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dzień Włókniarza to ważne wydarzenie dla naszego Muzeum. Na rynku Manufaktury, w namiocie odbyły się koncert i pokazy taneczne. A u nas - tkaliśmy, dziergaliśmy i bawiliśmy się wesoło, pomimo chłodu. Cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, że możemy uczestniczyć w opowiadaniu o przeszłości Łodzian – mówili przedstawiciele Muzeum Fabryki, organizatora wydarzenia.

Reklama

Chętni mogli wziąć udział w warsztatach z haftowania czy rękodzieła, a także skosztować prawdziwie łódzkich potraw, przygotowanych według przepisów dawnych włókniarek. W samo południe obchody otworzył występ chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki, którzy zaprosili widzów do wspólnego śpiewania. Następnie, swoje umiejętności taneczne zaprezentowali tancerze czterech grup wiekowych Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex”.

Zespół założony w 1961 r. obecnie zrzesza ponad setkę tancerzy w różnych grupach wiekowych. Występy tancerzy przyciągają uwagę nie tylko samą choreografią, ale też bogactwem kolorowych, tradycyjnych strojów, rekwizytów i muzyki. Dzień Włókniarza to doskonała okazja, by przypomnieć sobie o włókienniczej historii i tradycjach dawnego imperium rodziny Poznańskich.

2024-04-23 17:30

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Idę, bo szukam nadziei!”

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Przejdź 40 km w nocy, samotnie lub w kilka osób w skupieniu i stań się pięknym człowiekiem! – zachęcają organizatorzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która w całej Polsce odbędzie się już w najbliższy piątek 31 marca. Z Łodzi największa grupa osób wyruszy w tą niezwykłą nocną drogę krzyżową z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na Chojnach.

CZYTAJ DALEJ

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej niepodległości

[ TEMATY ]

św. Urszula Ledóchowska

Archiwum Sióstr Urszulanek SJK

Matka Urszula Ledóchowska w pamięci potomnych zapisała się jako założycielka nowej rodziny zakonnej, edukującej kolejne pokolenia młodzieży, mało natomiast wiadomo o jej wielkiej akcji promującej Polskę, gdy ważyły się losy odrodzenia państwa polskiego.

Specjalistka od historii szarych urszulanek s. Małgorzata Krupecka USJK, autorka biografii Założycielki, w książce „Ledóchowska. Polka i Europejka” zwraca uwagę na fakt, że do wielkiej akcji promującej Polskę, zwłaszcza w latach 1915–1918, gdy ważyły się losy kraju jako niepodległego państwa, przyszła Święta była doskonale przygotowana niejako „z urodzenia” – w jej żyłach płynęła krew kilku europejskich narodów. Po matce, Józefinie Salis-Zizers, odziedziczyła szwajcarsko-południowoniemiecko-nadbałtycką krew, wśród jej przodków byli lombardzcy, wirtemberscy i inflanccy szlachcice. Pradziadek Julii – baron von Bühler – był rosyjskim ministrem. Z kolei polscy przodkowie ojca, Antoniego Ledóchowskiego, brali udział w wyprawie wiedeńskiej, obradach Sejmu Czteroletniego i Powstaniu Listopadowym. Urodzenie i koligacje otwierały przed nią drzwi do europejskich elit, a fenomenalne zdolności językowe pozwalały jej wypowiadać się w językach skandynawskich.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Weekendowe spotkanie z folklorem

2024-05-29 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” zaprezentował znane tańce ludowe podczas występu w Parku im. Adama Mickiewicza w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję