Reklama

Kościół

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

Abp Filipazzi przypomniał, że tego dnia wspominany jest w kalendarzu liturgicznym również św. Jerzy. Jak podkreślił nuncjusz apostolski, jest to patron papieża Franciszka, który właśnie imię Jerzy otrzymał na chrzcie świętym. Hierarcha podkreślił także modlitwę o siłę i światło dla nominowanego dzisiaj nowego biskupa diecezji sosnowieckiej, którym został bp. Andrzej Ważny, dotychczasowy biskup pomocniczy tarnowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Filipazzi zachęcił do refleksji nad Eucharystią i jej związkiem z męczeństwem, który przypomina o podstawowych aspektach życia konsekrowanego. Przedstawił życie konsekrowane jako sposobów całkowitego ofiarowania się Bogu.

- Ta wizja stanowi kryterium zarówno do weryfikacji jakości osobistego poświęcenia się Bogu, jak i do kierowania, jako przełożona, powierzonymi sobie osobami. Przełożona, podobnie jak każda siostra zakonna, powinna nieustannie zadawać sobie pytanie: czy naprawdę oddaję wszystko Bogu? Ale musi także zadawać sobie pytanie: czy mój sposób prowadzenia pomaga moim siostrom oddać wszystko Bogu? Chodzi o to, aby wszyscy w pełni przyjęli logikę ziarna, które obumiera, aby przynieść plon - mówił abp Filipazzi. W czasie spotkania z siostrami przypomniał, że cnoty życia konsekrowanego mają w podstawie cnoty ludzkie, a łaska buduje na naturze, nie niszcząc jej, ale ją doskonaląc.

Tematem przewodnim 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich jest „Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych”.

Jak informuje s. Urszula Fabisiak MChR, rzeczniczka prasowa Konferencji WPZŻ, siostry podejmą także tematy związane z tzw. „Ustawą Kamilka”. Dotyczy ona nowelizacji szeregu ustaw na temat ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy.

Reklama

Zaplanowano wykłady, warsztaty grupowe, a także panel dyskusyjny.

Spotkanie jest także czasem wymiany doświadczeń. Każdego z trzech dni odbywać się będzie wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu, Liturgia Godzin oraz Eucharystia.

W środę Mszy Świętej w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej przewodniczył będzie bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a czwartek bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny KEP.

2024-04-23 19:45

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi konsekrowani robią raban na ulicach miasta

[ TEMATY ]

siostry

zakonnice

Bożena Sztajner/Niedziela

Radosny pochód z relikwiami świętych założycieli zgromadzeń zakonnych uczestniczących w III Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych przeszedł w sobotę przez krakowski Rynek Główny pod Okno Papieskie na Franciszkańskiej. W żywiołowej procesji szło blisko 900 zakonników i zakonnic ze stu zgromadzeń.

Na placu przed Oknem Papieskim na Franciszkańskiej w Krakowie trwa radosne uwielbienie, które zakończy się występem zespołu niemaGotu. Młodzi zakonnicy i zakonnice tańczą i śpiewają, porywając przypatrujących się im mieszkańców miasta i turystów.

CZYTAJ DALEJ

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

dekrety

zmiany personalne

translokaty

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wybrani proboszczowie, wikariusze i rezydenci otrzymali od Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach. Już po raz drugi wręczenie dekretów odbyło się w auli konferencyjnej w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Weekendowe spotkanie z folklorem

2024-05-29 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon” zaprezentował znane tańce ludowe podczas występu w Parku im. Adama Mickiewicza w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję