Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

Główne przesłanie

Cytując słowa Jezusa z Dziejów Apostolskich "... gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”, pierwszy biskup świdnicki przypomniał, że bycie świadkiem wiary wymaga od nas gotowości do świadczenia o Chrystusie nie tylko w naszym bezpośrednim otoczeniu, ale również wobec tych, którzy mogą być nam nieprzychylni, co doskonale ilustruje życie św. Wojciecha, który głosił Ewangelię, aż do swojej męczeńskiej śmierci wśród pogańskich Prusów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dalej biskup nawiązał do życia i posługi ks. kan. Stanisława Wójcika, opisując jego drogę kapłańską od Myślenic, gdzie się urodził 22 stycznia 1950 roku, poprzez Wrocław, gdzie przygotowywał się do kapłaństwa i został wyświęcony na prezbitera 25 maja 1974 roku przez bp. Wincentego Urbana, aż po misje w Zairze i Hiszpanii, podkreślając jego nieustanne świadczenie o Chrystusie. Z okazji jubileuszu hierarcha przypomniał, że ks. kan. Wójcik, podobnie jak św. Wojciech, nie tylko wierzył w Chrystusa, ale również cierpiał dla Niego, realizując posłannictwo kapłańskie w różnych częściach świata.

Wzór dla księdza jubilata

Reklama

W zakończeniu bp Dec zwrócił uwagę na metaforę ziarna pszenicy, które musi umrzeć, aby przynieść obfity plon, co jest symbolem życia poświęconego Bogu. Śmierć męczeńska św. Wojciecha i jego niezłomna wiara stały się fundamentem dla chrześcijaństwa w Polsce, podobnie jak posługa ks. Wójcika przyczynia się do wzrostu duchowego w parafii św. Wojciecha. - Przesłanie słowa Bożego jest trudne. Wijemy sobie gniazdko. Spodziewamy się pogodnej starości, szacunku ze strony młodszych, może także różnych życiowych wygód. A gdy patrzymy na finisz życia męczenników, to widzimy, że było inaczej. Na końcu przychodziło cierpienie i męczeństwo. Trudno nam to pojąć – podsumował bp Dec, który na zakończenie Mszy świętej wręczył dostojnemu jubilatowi okolicznościowy list gratulacyjny. Słowa życzeń wypowiedział także aktualny proboszcz miejscowej wspólnoty ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, a także dziekan dekanatu Wałbrzych-Zachód ks. prał. Jan Gargasewicz.

Uroczystość jubileuszowa stała się przypomnieniem, że życie każdego chrześcijanina, a szczególnie kapłana, jest nieustannym świadectwem wiary, które często wymaga ofiar i cierpienia.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec - pierwszy biskup świdnicki (2004-2020)

Bp Ignacy Dec - pierwszy biskup świdnicki (2004-2020)

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

2024-04-23 20:30

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W ramionach Matki

Niedziela świdnicka 39/2023, str. I

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Ks. Mirosław Benedyk

Maryjną Pietę w uroczystej procesji do sanktuarium zanieśli „Wojownicy Maryi”

Maryjną Pietę w uroczystej procesji do sanktuarium zanieśli „Wojownicy Maryi”

Obchody ku czci Najświętszej Maryi Panny Bolesnej – patronki Wałbrzycha, to najbardziej rozbudowana uroczystość modlitewna w całej diecezji świdnickiej.

Jeszcze przed przyjazdem biskupa świdnickiego Marka Mendyka na Mszę świętą odpustową, ks. kan. dr Wiesław Rusin, prepozyt wałbrzyskiej kapituły kolegiackiej, zaprosił kapłanów i wiernych z 29 parafii, aby od 8 września czuwali w ramach nowenny przed maryjną uroczystością. Wybrani księża każdego dnia sprawowali trzy Eucharystie, trwali na modlitwie, zawierzając swoje wspólnoty i cały Wałbrzych Matce Bożej Bolesnej.

CZYTAJ DALEJ

Matko z Loreto spod Kamieńczyka, módl się za nami...

2024-05-28 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Święty Domek w Loreto

Historia powstania kaplicy w Loretto sięga drugiej połowy XX wieku. Po licznych perypetiach i utrudnieniach ze strony władz, kaplica stanęła wreszcie w stanie surowym w roku 1959. Już 19 marca 1960 roku została odprawiona pierwsza Msza św.

Rozważanie 29

CZYTAJ DALEJ

W Warszawie obradowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań

2024-05-29 20:08

[ TEMATY ]

episkopat Polski

episkopat.pl

Utworzenie kursu teologii powołań na Wydziale Teologicznym UKSW, tematyka zbliżających sie kongregacji powołań oraz Spotkanie Młodych Lednica 2000 - znalazły się wśród głównych tematów spotkania Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, która 29 maja br. obradowała w Warszawie pod przewodnictwem delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp. Andrzeja Przybylskiego.

Podczas spotkania podjęto aktualne tematy duszpasterstwa powołań. Jednym z nich było utworzenie kursu teologii powołań na Wydziale Teologicznym UKSW. W najbliższym czasie odbędzie się rekrutacja oraz przedstawienie tematyki wykładowej. W ramach zajęć będą miały miejsce wykłady oraz zajęcia warsztatowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję