Reklama

Piotrków Trybunalski

Świątynia dedykowana Bogu

W ostatnią niedzielę kwietnia abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, dokonał konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. Współkonsekratorami byli: dziekan dekanatu piotrkowskiego ks. prał. Stanisław Socha, dziekan dekanatu pabianickiego ks. prał. Ryszard Olszewski, poprzedni proboszcz ks. kan. dr Henryk Eliasz oraz pochodzący z parafii ks. dr Marek Marczak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warto zapamiętać, że od parafii Najświętszego Serca Jezusowego w lipcu 1974 r. rozpoczęła się pierwsza peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po diecezji łódzkiej. Mszy św. przewodniczył wówczas kard. Karol Wojtyła, a homilię wygłosił Prymas Polski - kard. Stefan Wyszyński. 12 września br. w kościele Najświętszego Serca Jezusowego zacznie się druga peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po archidiecezji łódzkiej.
Uroczystość dedykacji świątyni, która wypadła w 80. rocznicę ustanowienia parafii Najświętszego Serca Jezusowego oraz w 35. rocznicę pierwszego Nawiedzenia naszej diecezji przez obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, zgromadziła kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych z całej archidiecezji łódzkiej, a także spoza jej granic. Licznie przybyli miejscowi parafianie oraz delegacje ze wszystkich piotrkowskich parafii. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydentem miasta Krzysztofem Chojniakiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Szcześniakiem. Nie zabrakło przedstawicieli Filii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim oraz dyrektorów piotrkowskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnikami Liturgii byli również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz siostry zakonne: Salezjanki i Służebniczki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Reprezentowane były wszystkie działające przy parafii zespoły formacyjne. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra „Piomy”.
Słowo powitania wygłosił miejscowy proboszcz ks. kan. Jerzy Grodzki. Przekazał on serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy swoją pracą, modlitwą i ofiarą przyczyniają się do upiększania parafialnej świątyni oraz wzrostu życia duchowego miejscowej wspólnoty. Ksiądz Proboszcz przybliżył osiemdziesięcioletnią historię parafii, a następnie poprosił Metropolitę Łódzkiego o uroczyste poświęcenie kościoła.
Na początku obrzędu dedykacji Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił wodę, którą pokropił ołtarz, ściany świątyni, a przede wszystkim wiernych. Po wysłuchaniu homilii zebrani odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, po czym odmówili modlitwę dedykacyjną. Następnie Metropolita Łódzki namaścił olejem świętym płytę ołtarzową, a współkonsekratorzy namaścili ściany kościoła. Od tej chwili świątynia stała się miejscem poświęconym wyłącznie Bogu. Z kadzidła spalonego na ołtarzu wzniósł się dym - znak, że modlitwy zanoszone przez wiernych docierają do tronu Boga. Namaszczony ołtarz nakryty został śnieżnobiałym obrusem, co oznacza, że jest on miejscem czystym, nieskazitelnym, służącym do sprawowania Zbawczej Ofiary Chrystusa. Wreszcie oświetlenie ołtarza i całego kościoła przypomniało, że Chrystus jest „Światłem na oświecenie pogan”. Wszyscy, którzy w Niego wierzą są ludźmi obdarowanymi światłem Bożym. Wokół stołu Pańskiego gromadzą się kapłani oraz wierni, aby sprawować pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
W słowie pasterskim Ksiądz Arcybiskup prosił, aby ta uroczystość skłoniła zgromadzonych do refleksji nad sensem życia, wiarą, stosunkiem do innych ludzi, tak by mogli się dobrze przygotować na przyjęcie, w sobotę 12 września Matki Bożej w znaku Jej Jasnogórskiego Obrazu. Nawiedzi Ona ziemię łódzką po raz drugi, jakby się chciała upewnić - czy jesteśmy zawsze z Jej Synem.
Podczas Liturgii abp Władysław Ziółek odznaczył ks. kan. Jerzego Grodzkiego godnością kanonika Kapituły Kolegiackiej Łaskiej. Zgromadzeni przyjęli tę radosną wieść długo niemilknącymi oklaskami. Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim przybyłym gościom oraz parafianom za udział w Eucharystii, wspólną modlitwę i świadectwo wiary. Osobne słowa wdzięczności skierował do grup formacyjnych istniejących przy parafii. Za przewodniczenie świętym obrzędom podziękowali Księdzu Arcybiskupowi przedstawiciele wspólnoty parafialnej. Na zakończenie Metropolita Łódzki poświęcił tablicę upamiętniającą uroczystości konsekracyjne.

Historia parafii

Parafię Najświętszego Serca Jezusowego ustanowił 15 kwietnia 1929 r. bp Wincenty Tymieniecki. Pierwszym proboszczem parafii i budowniczym drewnianego kościoła był ks. Franciszek Psonka. Jego następcy ks. Ignacemu Raszce przyszło prowadzić parafię w bardzo trudnych dla Kościoła czasach II wojny światowej. Od roku 1955 do 1968 obowiązki proboszcza pełnił ks. Czesław Rączaszek. Z jego inicjatywy wybudowana została m.in. nowa dzwonnica oraz plebania, w której dzisiaj mieści się przedszkole dla osiemdziesięciorga dzieci, dom zakonny Sióstr Salezjanek, kancelaria i salki katechetyczne. W roku 1968 proboszczem zostaje ks. Władysław Chmiel - niestrudzony budowniczy obecnego kościoła. To w czasie jego posługi - 7 lipca 1974 r. od parafii Najświętszego Serca Jezusowego rozpoczęła się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po diecezji łódzkiej. Po śmierci ks. prał. Władysława Chmiela proboszczem zostaje ks. Kazimierz Tomaszewski. Kontynuuje on budowę kościoła, wznosi również nową plebanię. W roku 1994 proboszczem mianowany zostaje ks. kan. Henryk Eliasz. W czasie jego dziesięcioletniej posługi inauguruje działalność Kolegium Teologiczne Archidiecezji Łódzkiej, a do parafii sprowadzone zostają Siostry Salezjanki. Rozpoczyna działalności przedszkole, Katolicka Szkoła Podstawowa oraz świetlica św. Jana Bosko, powstaje kaplica Najświętszego Sakramentu. Obecny proboszcz ks. kan. Jerzy Grodzki, który objął parafię w pierwszych miesiącach 2004 r., jest godnym następcą i kontynuatorem dzieła swoich poprzedników. Wspierają go w tym ofiarni parafianie i darczyńcy. W ciągu tych lat udzielono bez mała 20000 tys. chrztów, zawarto prawie 7000 tys. sakramentalnych związków małżeńskich. Nie sposób wymierzyć, ile łask wymodlono podczas sprawowanych Eucharystii. Tak w wielkim skrócie wygląda 80 lat parafii Najświętszego Serca Jezusowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

2024-12-03 20:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Adwent z o. Pio

Red.

Nawet jeśli mam mało, a oddam to Jezusowi, On może dokonać cudu… On pomnaża wszystko, co jest Mu ofiarowane z miłością.

„Ile macie chlebów? Odpowiedzieli: Siedem i parę rybek”. Lecz cóż to jest dla tak wielu?... Nie raz w życiu mamy podobne doświadczenie: wobec ogromu wyzwań, przed jakimi stoimy, czujemy się całkowicie niekompetentni i nieprzygotowani… Brak nam wszystkiego. Mamy tak mało, podczas gdy potrzeba nieporównywalnie więcej. Na szczęście Jezus nie zostawia nas samych, sam daje nam wszystko, czego potrzebujemy, jeśli tylko otworzymy swe serce i rękę… Jeśli nie zaciśniemy w niej zazdrośnie dla samych siebie tego niewiele, które mamy.
CZYTAJ DALEJ

Agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis

2024-12-05 12:45

[ TEMATY ]

O. Tadeusz Rydzyk

Lux Veritatis

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował w czwartek, że agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu, gdzie zabezpieczają dokumenty dotyczącego przekroczenie uprawnień przez byłego ministra kultury.

"Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie agenci CBA wykonują dzisiaj czynności procesowe w obiektach Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. Zabezpieczane są dokumenty do śledztwa dotyczącego przekroczenie uprawnień przez byłego Ministra Kultury" - napisał na platformie X Dobrzyński.
CZYTAJ DALEJ

Religia w szkole w Europie - normą w systemach edukacji

2024-12-06 16:08

[ TEMATY ]

Europa

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Zdecydowana większość państw Unii Europejskiej naukę religii traktuje jako niezbędny element szkolnego systemu edukacji i finansują ją, gdyż wychodzą z przekonania, że bez tej formy edukacji obywatele będą mieć poważny kłopot z rozumieniem europejskiego „kodu kulturowego”. W związku z rozmowami na ten temat, jakie toczą się pomiędzy MEN a najważniejszymi Kościołami w Polsce, przypominamy materiał ukazujący, że nauka religii w szkole należy do standardów europejskich. Zazwyczaj udział w niej jest dobrowolny, choć w niektórych są to zajęcia obowiązkowe. W większości państw jej programy są ustalane przez Kościoły i związki wyznaniowe, gdzie indziej religia w szkole nie ma wymiaru konfesyjnego i przybiera formę religioznawstwa.

W większości państw europejskich - za wyjątkiem Białorusi, Bułgarii, Francji, Luxemburga, Słowenii i Rosji - nauczanie religii odbywa się w ramach systemu oświaty publicznej. Religia w szkole publicznej nie jest obecna we Francji i Słowenii, gdyż mają one zapisaną konstytucyjną „świeckość” rozumianą w ten sposób, że żadne elementy religijne, w tym jej nauczanie, nie powinny mieć miejsca w przestrzeni publicznej. Z kolei w Bułgarii religia dotąd nie powróciła do szkół po okresie komunizmu, mimo, że upomina się o to Kościół prawosławny. Od 2015 r. nie ma też nauczania religii w szkołach publicznych w Luxemburgu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję