Reklama

Czas jubileuszy na Szczytniku

Uroczystą Mszą św. odpustową w kaplicy zamkowej na Szczytniku uczczone zostaną trzy jubileusze tak ważne dla Kościoła w Szczytnej

Niedziela świdnicka 27/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 5 lipca świętować będziemy 50 lat poświęcenia Kalwarii Górskiej na Szczytniku, 110 lat poświęcenia kaplicy zamkowej oraz 100-lecie śmierci ojca założyciela naszego zgromadzenia, ks. Jana Berthiera - zapowiada ks. Janusz Jezusek MSF, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski na Szczytniku, rektor domu zakonnego Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. - We Mszy św. o godz. 11 weźmie udział m.in. nasz ojciec prowincjał.
Zamek na Szczytniku, górujący nad Obniżeniem Dusznickim, to miejsce wyjątkowe. Położone niedaleko ruchliwej drogi krajowej nr 8 z Wrocławia do przejścia granicznego z Czechami w Kudowie-Słonem, uderza ciszą i spokojem tych, którzy zaciekawieni budowlą wznoszącą się na szczycie góry, zechcą zjechać z drogi, by przyjrzeć się zamkowi. Na małym parkingu z trudem mieszczą się auta z rejestracjami z całej Polski.
- Zaczynają się wakacje, więc turystów będziemy mieli teraz całkiem sporo - uśmiecha się ks. Janusz Jezusek.
- To zupełnie niezwykłe miejsce, przyznam się szczerze, że nie wiedzieliśmy o jego istnieniu - mówią Anna i Marcin Nowakowie z Nowosądecczyzny, którzy nie mogli oderwać wzroku od wspaniałego widoku roztaczającego się z punktu widokowego na Szczytniku, wybudowanego na miejscu starego wojskowego fortu. - Cisza, spokój, a w lesie ukryte, wyrzeźbione w skałach, stacje drogi krzyżowej. To coś wyjątkowego.
Szczytnik to wznoszący się na 589 m n.p.m. szczyt, stanowiący kulminację najmniejszego i najniższego pasma Gór Stołowych. Stał się znany po zbudowaniu przez majora Leopolda von Hochberga w latach 1832-38 zamku na wierzchowinie. Jego projektantem był znany na tych terenach architekt Karol Schnikel, twórca m.in. zamku w Kamieńcu Ząbkowickim. Zamek w Szczytnej ma ponad metrowej grubości mury i oparty jest na fundamentach skalnych. Głęboki rów obronny od południa zakończony jest dwiema wieżyczkami, z których na potężnych łańcuchach opuszczany był zwodzony most.
W 1890 r. kolejni właściciele zamku, Helena i Bruno Kleinowie, przystąpili do odnawiania budowli, której groziła już rozsypka po poprzednich, często zmieniających się, niedbających zbytnio o zamek, właścicielach. Bruno Klein, jako pułkownik inżynier wojskowy, był znawcą niemieckich fortec. Fachowo więc zabrał się do odbudowy zamku. Wówczas ustalił z żoną, że zamek należy rozbudować o kaplicę. Aby utrzymać neogotycki charakter budowli, także kaplicy nadano ten styl. Zmniejszono częściowo dziedziniec wewnętrzny zamku przed główną bramą wjazdową, wkomponowując kaplicę w bryłę zamku. Z myślą o przyszłych pochówkach zaprojektowano pod nią kryptę grobową. Kaplica ma 12 m długości, 7 m szerokości i wysoka jest na 8 m. Cztery wąskie okna wypełnione są ciemnymi, pięknymi witrażami przedstawiającymi św. Franciszka Ksawerego, św. Elżbietę oraz - w oknach od strony dziedzińca - św. Augustyna i św. Otylię. Neogotycki ołtarz główny zbudowano z drewna i pomalowano na brązowo i złoto. Centralną postacią w ołtarzu głównym jest Matka Boża z Dzieciątkiem - zwana Królową Pokoju. Dwie statuy, które zdobią ołtarz, to figury św. Brunona i św. Heleny - patronów właścicieli zamku. Nawę główną wypełnia 10 ławek przeznaczonych dla 50 osób, a ponadto jest dalszych 50 miejsc stojących. Pod kaplicą rozciąga się krypta grobowa, w której pochowani są rodzice Heleny Klein - Franciszek i Selma Rohbarchowie - oraz jej mąż, ona i jej szwagierka.
Wejście do niej od strony kaplicy znajduje się po lewej stronie obok ołtarza głównego, natomiast z tyłu ołtarza znajduje się tablica wmurowana w ołtarz, wykonana ze szlifowanego granitu, upamiętniająca zmarłych pochowanych w grobowcu.
- 110 lat temu, 17 lipca 1899 r., nastąpiło jej oficjalne poświęcenie. Tego dnia odprawiono w niej pierwsze nabożeństwo - opowiada ks. Janusz Jezusek. - Pozwolenie na odprawianie nabożeństw wydał arcybiskup Pragi kard. Schonherg, ale zawierało ono zastrzeżenie, że z chwilą oficjalnego poświęcenia można w niej będzie odprawić nabożeństwa tylko z udziałem właścicieli zamku, ich rodzin, przebywających aktualnie na zamku gości i służby. Była to więc kaplica prywatna, niedostępna ogółowi. Od każdej reguły są jednak wyjątki - ludzie z zewnątrz, czyli ci zamieszkali w Leśnej Wiosce, mogli przybywać na nabożeństwo jedynie w wielkie święta, tj. Boże Narodzenie, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, Zielone Święta oraz w dni będące rocznicami poświęcenia kaplicy. Taki stan trwał do 6 stycznia 1912 r., kiedy to w święto Trzech Króli arcybiskup Pragi kard. Skrobonsky uczynił specjalnym dekretem kaplicę zamkową półprywatną. Tym samym udostępniona ona została wszystkim, którzy chcieli uczestniczyć w nabożeństwach. Tylko w ostatnie 3 dni Wielkiego Tygodnia nie odprawiano tu żadnych nabożeństw.
W 1929 r. zamek odkupili księża ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny Prowincji Niemieckiej. Po niewielkich przeróbkach założyli w nim około 1930 r. Szkołę Misyjną przyjmującą i kształcącą młodzież niezamożną i starszą wiekiem, ale wykazującą powołanie misyjne. Od figury Matki Bożej Królowej Pokoju znajdującej się w głównym ołtarzu kaplicy zamkowej szkoła przyjęła nazwę Szkoła Misyjna „Regina Pacis”.
5 stycznia 1950 r. przy kaplicy zamkowej pw. Matki Bożej Królowej Pokoju została utworzona nowa parafia, której pierwszym proboszczem mianowano ks. Gerarda Szajora.
- Niestety, zawierucha II wojny światowej, a potem czas komunizmu sprawił, że 2 lipca 1952 r., odebrano księżom, za wyjątkiem kaplicy, cały zamek - wspomina rektor domu zakonnego. - Misjonarzy przesunięto do pomieszczeń dla służby, czyli do tzw. domu sióstr zakonnych, nad pralnią (gmach zbudowany w czasie wojny) i do małych domków poza obrębem zamku, m.in. do tzw. leśniczówki znajdującej się za murami zamku. Władze prewentorium zerwały zwodzony most i zasypały go gruzem. Zniszczeniu uległ też cały wystrój sali rycerskiej. Poginęły liczne pamiątki. Zamurowano wejście do grobowca pod kaplicą.
Grobowce rodzin Rohbarchów i Kleinów znajdujące się częściowo pod kaplicą zamkową w Szczytnej zostały w latach 1950-52 sprofanowane i ograbione. Aby nie dopuścić do dalszej dewastacji grobowca, po roku 1952 zamurowano zarówno wejście od strony zamku, jak i wejście od strony kaplicy. Od chwili jej zamknięcia do 1989 r. nikt tam już nie wchodził. Dopiero w styczniu 1989 r. za zgodą ówczesnego dyrektora zamku Towarzystwo Miłośników Szczytnej otrzymało zezwolenie rozbicia muru od strony zamku i dokonania przeglądu grobowca. Zastano tam zasuszone kwiaty, częściowo rozbite trumny i trumny w dobrym stanie. Przy wielu z nich znajdowały się mosiężne tabliczki z nazwiskami zmarłych.
- Obecnie do Misjonarzy Świętej Rodziny należy kaplica oraz przyległa do niej wieża. Przed bramą zamkową jest dom zakonny Misjonarzy Świętej Rodziny. Tuż obok, w byłej leśniczówce, miejsca noclegowe (45 osób) przygotowane do przeprowadzenia rekolekcji - mówi ks. Janusz Jezusek.
Mało znanym, bardzo ciekawym miejscem, dość ściśle związanym z zamkiem, jest Kalwaria Górska. Znajduje się ona w lesie na południowym stoku góry zamkowej.
Decyzję o rozpoczęciu budowy kalwarii podjęto w 1940 r. i niezwłocznie poczyniono pierwsze przygotowania do jej powstania. Autorem i wykonawcą płaskorzeźb jest brat Belke, pochodzący ze Wschodnio-niemieckiej Prowincji, która w czasie rozpoczęcia budowy była właścicielem klasztoru na zamku oraz lasów dookoła. Ostatecznie ukończona i poświęcona została dopiero 9 lipca 1959 r., w czasie gdy rektorem misjonarzy Świętej Rodziny był ks. dr Zachariasz Kruża MSF.
Kalwaria to wykute w piaskowcu płaskorzeźby, tworzące poszczególne stacje. Idąc z zamku żółtym szlakiem do Polanicy-Zdroju, należy w pewnym momencie skręcić w prawo. Po około 60 m można dostrzec pierwszą skałkę z pierwszą stacją drogi krzyżowej. Druga stacja leży około 30 m dalej. Mniej więcej w tych samych odstępach - co 30-50 m - stoją następne stacje drogi męki Pańskiej. Jedynie stacje od XI do XIV odległe są od siebie o ok. 5-15 m.
- Ze względu na swoje położenie Kalwaria Górska w Szczytnej jest obiektem ze wszech miar godnym obejrzenia, a po wambierzyckiej jest najlepiej utrzymaną i najbardziej oryginalną górską drogą krzyżową na ziemi kłodzkiej - zapewnia ksiądz rektor. - Z okazji jubileuszu 50 lat poświęcenia tej niezwykłej drogi krzyżowej zapraszamy wiernych diecezji świdnickiej na Mszę św. na Kalwarii Górskiej na Szczytniku. Odbędzie się ona w niedzielę 12 lipca o godz. 16. To nie wszystkie jubileusze czekające nas na Szczytniku.
- Już teraz przygotowujemy się do przyszłorocznych uroczystości 60-lecia istnienia naszej parafii i 60-lecia pobytu na Szczytniku prymasa Wyszyńskiego - zapowiada ks. Janusz Jezusek. - Chcemy nadać im naprawdę wyjątkowy charakter.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję