Reklama

Niedziela Wrocławska

Prawdziwy ojciec, nie manager

Ks. prałat Czesław Majda świętował jubileusz 50-lecie kapłaństwa i po 42 latach żegnał się z funkcją proboszcza parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu-Gądowie.

2024-06-09 23:02

Magdalena Lewandowska

Po Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniającą zasługi ks. Majdy.

Po Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniającą zasługi ks. Majdy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Eucharystii w intencji jubilata i parafii przewodniczył abp Józef Kupny, koncelebrowało ją około 40 kapłanów. W dowód wdzięczności parafianie ufundowali tablicę upamiętniającą ks. Majdę jako budowniczego świątyni i wieloletniego duszpasterza. – Dziękuję wam kochani parafianie za to stanie przy mnie, za waszą modlitwę i wsparcie. Za to, że nigdy nie byłem osamotniony w różnych dziełach, na które odpowiadaliście tak pozytywnie – mówił wzruszony kapłan.

W homilii abp Józef Kupny przybliżył ważniejsze wydarzenia z życia ks. Majdy. Przypomniał, że już po ośmiu latach kapłaństwa – 5 w parafii Wniebowzięcia NMP w Bolesławcu i 3 jako wikariusz parafii katedralnej – został skierowany do utworzenia nowej parafii i wybudowania świątyni na Gądowie. – Z tego zadania ksiądz proboszcz wywiązał się znakomicie, dlatego wszyscy mogli się cieszyć, kiedy 31 maja 1997 roku podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego parafię św. Maksymiliana odwiedził papież Jan Paweł II. Ojciec Święty z papamobile poświęcił nowo wybudowany kościół, pomnik kongresu, oraz licznie zgromadzonych wiernych na czele z ks. Czesławem – przypominał arcybiskup. I dodawał: – Za zasługi dla Kościoła 5 maja 1998 roku otrzymał tytuł prałata, a 20 lat później – doceniając zasługi duszpasterskie i organizacyjne ks. Majdy – ustanowiłem go kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Świętego Krzyża we Wrocławiu. W czasie swojej 50letniej posługi kapłańskiej pełnił wiele ważnych funkcji, m.in. służył swoim doświadczeniem jako członek rady proboszczów czy członek rady duszpasterskiej archidiecezji wrocławskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Niełatwo ogarnąć bogaty dorobek organizacyjny księdza Czesława, ale jeszcze trudniej duszpasterski, bo tak naprawdę znany jest on w całej pełni tylko Bogu i wymyka się statystyce. Można jednak powiedzieć, że w jego życiu potwierdziły się słowa Chrystusa skierowane do Apostołów: „Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci, pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, a życia wiecznego w czasie przyszłym” – mówił abp Kupny. I tłumaczył: – Świadomość tej rodzinnej wspólnoty dochodzi do nas właśnie podczas tej Mszy św. sprawowanej w intencji księdza jubilata. Bo my wszyscy przyszliśmy do tej świątyni dla wyrażenia naszej łączności i braterstwa z księdzem proboszczem. Cóż oznacza tak liczna obecność kapłanów i wiernych, jak nie życzliwość, wdzięczność, szacunek i przywiązania do jego osoby.

Reklama

– Cała jego posługa duszpasterska – najpierw wikarego, potem proboszcza – była budowaniem wspólnoty wiary, nadziei i miłości. I w tym wysiłku nigdy nie był sam, zawsze był z siostrami i braćmi powierzonymi jego trosce, zawsze odczuwał waszą obecność. Pomagaliście mu, gdy budował kościół, pomagaliście, gdy potrzebował wsparcia – dziękował parafianom metropolita.

Arcybiskup zauważył, że dziś wielu ludzi widzi w Kościele jedynie instytucję czy organizację: – Takie postawienie sprawy zdradza niezrozumienie, czym jest Kościół Jezusa Chrystusa. To żywy organizm, a kapłan nie jest w nim kimś na wzór managera, ale jest ojcem. I takim ojcem dla wiernych byłeś ty księże Czesławie.

Podczas uroczystej Eucharystii abp Józef Kupny odznaczył medalem św. Jadwigi Śląskiej szczególnie zasłużonych parafian, a po Mszy św. odsłonił tablicę upamiętniającą zasługi ks. Czesława Majdy. Ks. Majda pozostanie w parafii św. Maksymiliana jako rezydent, a nowym proboszczem zostanie ks. Bogusław Stec, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Poniatowicach i dziekan dekanatu Oleśnica. W latach 1998-2010 był archidiecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Nie gubię dokumentów ani portfela, a jeśli na chwilę zawieruszę klucze, sama je w krótkim czasie odnajduję. Mam za to osobliwy zwyczaj wzdychania do niego, by pomógł mi znaleźć... miejsce do parkowania. Działa za każdym razem.

Najwyraźniej on jest pobłażliwy i stoicko cierpliwy nawet wobec nie najmądrzej proszących, a może, jak coraz częściej podejrzewam, ma ogromne poczucie humoru. Św. Antoni. Kochany w Polsce i w najróżniejszych zakątkach świata, najmocniej jednak we Włoszech, gdzie zdaje się, że swą popularnością przewyższa samą Matkę Bożą. Dowodem na to są jego figury zasypane stosem listów z prośbami o rozwiązanie problemów znacznie poważniejszych niż ten przywołany przeze mnie.

CZYTAJ DALEJ

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia, stygmaty i cud łez

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

objawienia

Autorstwa SICDAMNOME - Praca własna, commons.wikimedia.org

Objawienia w Akicie miały miejsce 50 lat temu. Towarzyszyły im uzdrowienia, stygmaty i cud łez. Mimo to nadal niewiele mówi się o orędziu, które Maryja zostawiła w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wydarzenia z Akity zyskały miano kontynuacji objawień z Fatimy, uznawanych za najważniejsze od czasów apostolskich. Jednak przez lata o Akicie było cicho na świecie, aż w 2013 r. papież Franciszek niespodziewanie wybrał akitańskie sanktuarium jako jedno z dziesięciu miejsc kultu Maryjnego na świecie, modlitewnego czuwania w intencji zatrzymania eskalacji wojennej na Bliskim Wschodzie – była to swoista legitymizacja orędzia, które s. Agnes (Agnieszka) Katsuko Sasagawa otrzymała od Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Kazanie Biskupa Polowego wygłoszone podczas pogrzebu śp. sierż. Mateusza Sitka, żołnierza ugodzonego nożem na granicy polsko-białoruskiej

2024-06-13 16:06

[ TEMATY ]

kazanie

PAP/Albert Zawada

Panie,
W te dni rozpaczy.
Gdy czuję nad sobą
Ciężar Twoich wyroków,
Biję pięściami w zamkniętą Bramę,
Tłukę w nią
I kołatam!
Jak ją otworzyć na ścieżaj?
Jak ją wyważyć z zawiasów?
Jakim taranem ją skruszyć?
Nie zdołam tego dokonać.
Więc błagam: Otwórz ją!
Ona mi jedna została!
Ale me pięści
Mdleją z nadmiaru zmęczenia
I opadają
Bezsilne,
Skrwawione.
Nie starczy mi wiary
W tej walce
Z Bramą zamkniętą,
… błagam,
Przyjdź mi z pomocą
Na przekór słabości mych pięści
/KSIĘGA MODLITW DAWNYCH I NOWYCH, Roman Brandstaetter/

Do bicia pięścią w zamkniętą bramę można by porównać to, co wielu z nas, w pierwszym rzędzie Rodzice i najbliżsi śp. Mateusza, przeżywało w ostatnim czasie. Kołataliśmy, biliśmy nie dawaliśmy spokoju Panu Bogu poprzez nasze modlitwy płynące do Niego szerokim nurtem. Otwarła się brama, ale nie ta, o której myśleliśmy. Pragnęliśmy życia ziemskiego dla naszego drogiego i kochanego brata. Bóg tymczasem otwarł przed nim bramę życia wiecznego. Pragnęliśmy, by mógł nadal służyć Ojczyźnie ziemskiej, tymczasem Bóg powołał go do ojczyzny niebiańskiej. Pragnęliśmy życia w świecie naznaczonym wojnami i przemocą, a śp. Mateusz przeszedł do królestwa prawdy i sprawiedliwości, miłości i pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję