Reklama

Kościół

Gdańsk: XII Marsz dla Życia i Rodziny już w najbliższą niedzielę!

W najbliższą niedzielę, 16 czerwca, odbędzie się XII Marsz dla Życia i Rodziny oraz III Festiwal dla Życia. W spotkaniu udział weźmie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego, działaczy Polonii z Niemiec oraz Luksemburga, wiernych z całej Polski.

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 od radosnego przemarszu ulicami centrum Gdańska. Z okna Kaplicy Królewskiej abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański pobłogosławi uczestników i rozpocznie pogodny, biały pochód w kierunku Placu Zebrań Ludowych. W wydarzeniu wezmą udział całe rodziny, przedstawiciele przedszkoli, szkół oraz organizacje działające w Kościele Katolickim. Ale nie tylko. Spotkanie kierowane jest do wszystkich, którym bliskie są chrześcijańskie wartości. Na ponad 100 - metrowej fladze powiewać będzie hasło tegorocznego festiwalu – „Zaufaj Panu”.

„Marsz jest wydarzeniem społecznym, organizowanym z inicjatywy wiernych Archidiecezji Gdańskiej, którego podstawowym celem jest poświadczenie przez katolików przywiązania do fundamentalnych wartości jakimi są szacunek do ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz wyjątkowość powołania małżeńskiego, którego podstawą jest związek mężczyzny i kobiety. Nie stajemy w opozycji do kogokolwiek, jesteśmy wspólnotą ludzi, która podkreśla znaczenie życia i rodziny w naszym społeczeństwie. Jako organizatorzy nie dopuszczamy transparentów, sztandarów czy flag związanych z jakąkolwiek partią polityczną, organizacjami pozakościelnymi, prowokujących czy wykluczających kogokolwiek. Chcemy po prostu świadczyć o naszych wartościach, być razem” – mówi Artur Kurkowski, prezes Fundacji Activni, współorganizator wydarzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święto rodziny zainauguruje koncert zespołu Festiwalu dla Życia. Grupę tworzą mieszkańcy Żukowa, Leźna, Gdańska oraz Rotmanki. Podczas festiwalu wystąpią także: Mocni w Duchu, Arka Noego, Edzio, Łzy.

Nie zabraknie też przestrzeni do refleksji, którą wypełnią: bp Piotr Przyborek, Tymoteusz Filar, Robert Friedrich „Litza”, Ewelina Chełstowska, ks. Dominik Chmielewski SDB, Michał Koterski, ks. Rafał Główczyński „Ksiądz z Osiedla” oraz s. Urszula Kłusek SAC, autorka „Dziennika Duchowego”.

Reklama

Organizatorzy zaplanowali atrakcje dla całych rodzin tj. warsztaty, prelekcje, dmuchańce, pokazy, malowanie twarzy, ścianka wspinaczkowa, mega piłkarzyki, stoiska przedszkoli i szkół. Będzie również bogata oferta gastronomiczna – 9 foodtruck’ów. To będzie oryginalny i nowoczesny festiwal. Taki, którego raczej trudno spotkać w naszym kraju. Kościół, wierni, różne organizacje wyjdą poza schemat, ze swojej strefy komfortu i zaprezentują niestandardowe podejście do ewangelizacji. Warto to zobaczyć!

„Religijny wymiar zarówno Marszu, jak i Festiwalu to będzie głównie modlitwa. Całość rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadzi abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Już na Placu Zebrań Ludowych, przy muzyce Mocnych w Duchu, pomodlimy się za nasze miasto, uwielbiając Boga za obecne w nim dobro i prosząc o błogosławieństwo. Marsz i Festiwal to zewnętrzne wyrazy religijności i przywiązania do wiary. Ewangelia to dla nas Dobra Nowina, której nie chcemy zachowywać tylko dla siebie, ale chcemy się nią podzielić z innymi, w taki właśnie radosny i pozytywny sposób” – mówi ks. Mateusz Tarczyński, dyrektor Wydziału ds. Komunikacji Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Przygotowania do tej inicjatywy trwały 9 miesięcy. Zaangażowane w nią zostały setki osób z pomorskich wspólnot, stowarzyszeń oraz biura Festiwalu dla Życia. Odbyły się dziesiątki spotkań w parafiach Archidiecezji Gdańskiej. Całe wydarzenie zrealizowane jest dzięki darowiznom przekazanym przez wiernych oraz poprzez środki zebrane na portalu zrzutka.pl.

Tegoroczna edycja Marszu i Festiwalu poprzedzona jest rekolekcjami w parafii św. Jakuba u gdańskich Kapucynów. Skierowane są one do wspólnot, które będą ewangelizować podczas wydarzenia. Nauczanie skieruje do uczestników ks. Wiesław Mielewczyk, misjonarz z Boliwii.

„Słuchając głosu opinii publicznej, można niekiedy odnieść wrażenie, że podnoszenie tematów, które są treścią Marszu i Festiwalu jest domeną „Kościoła hierarchicznego” – według takiej retoryki, na obronie życia i małżeństwa miałoby zależeć przede wszystkim duchownym. Tymczasem wydarzenie, w którym będziemy uczestniczyć w niedzielę, będzie nie tylko festiwalem życia i rodziny, ale także świętem świeckiego oblicza naszego Kościoła. Dzieło, o którym dziś mówimy, przygotowywane jest przez setki ludzi w różnym wieku, zaangażowanych czynnie w życie gdańskiej wspólnoty katolickiej – wielu parafii, grup, stowarzyszeń, które na co dzień, często w ukryciu tworzą nasz lokalny Kościół. Mówiąc o tych przygotowaniach, mam na myśli nie tylko kwestie techniczne, takie jak zadbanie o wygląd tego placu, zabezpieczenie pochodu czy atrakcji dla dzieci. Świeccy zadbali też o dobór gości, którzy ubogacą nasze świętowanie, przygotowali i wypromowali materiały formacyjne, modlili się i zachęcali innych do modlitwy w intencji tego dzieła. Te kwestie zazwyczaj nam się kojarzą z pracą księży. Tym razem zajmowali się nimi świeccy. Wszystkich, którzy chcą poznać prawdziwy, żywy Kościół serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę” – mówi ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Wydarzenie odbywa się pod patronatami Episkopatu Polski, abp Tadeusza Wojdy SAC metropolity gdańskiego oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

2024-06-13 11:37

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tato – bądź, prowadź, chroń! Marsz dla Życia i Rodziny coraz bliżej

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

W niedzielę 19 września o godzinie 11:00 z warszawskiego Placu Zamkowego wyruszy Marsz dla Życia i Rodziny. Tegoroczna – już szesnasta edycja – tego wielkiego święta wszystkich rodzin stanowi doskonałą okazję do zamanifestowania swojego poparcia dla tradycyjnego rozumienia małżeństwa, ochrony życia od poczęcia oraz budowaniu wspólnoty kochającej życie i rodzinę.

„Tato – bądź, prowadź, chroń” – z takim hasłem na ulice Warszawy wyjdą w tym roku wszyscy uczestnicy tego pięknego i wyjątkowego wydarzenia, które zaplanowano na niedzielę 19 września. Szesnasta edycja Marszu dla Życia i Rodziny rozpocznie się punktualnie o godz. 11:00 na Placu Zamkowym. Tym razem organizatorzy z Centrum Życia i Rodziny zdecydowali się na hasło, które ma być afirmacją ojcostwa i prawidłowo rozumianej roli ojca i męża w życiu rodzinnymi. To hasło przypomina jak odpowiedzialna postawa ojców jest ważna dla przyszłości i bezpieczeństwa dzieci, ale również całej rodziny. Postawa ojców jest również niezwykle ważna w kontekście zagrożeń kulturowych i ideologicznych, które coraz częściej wybrzmiewają w programach społecznych i politycznych.

CZYTAJ DALEJ

Jezus zna prawdziwe potrzeby człowieka

2024-07-18 10:45

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Zdjęcia: Adobe Stock, commons.wikimedia.org

Ewangelia odmalowuje piękny obraz Jezusa. Jest w nim pełno mądrej troski. To litość, która wypływa z troskliwego serca Ojca. On zna pragnienia swoich dzieci, stąd wie, czego potrzeba im najbardziej i w jakiej chwili ich życia. Warto zwrócić uwagę, że ani uczniowie, ani tłumy nie proszą Jezusa o odpoczynek. Przychodzą do Niego, by dzielić się entuzjazmem przepowiadania (apostołowie) czy troskami dnia codziennego (tłumy). Jezus zna jednak prawdziwe potrzeby człowieka, dlatego jednym każe odpocząć, a drugich naucza.

Ewangelia (Mk 6, 30-34)

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin w Berdyczowie: błagamy o cud pokoju dla umęczonej Ukrainy!

2024-07-21 11:35

www.vaticannews.va

W trzecim dniu swego pobytu na Ukrainie, kard. Pietro Parolin nawiedził Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie. Na prośbę papieża Franciszka, przewodniczył tam uroczystej Eucharystii będącej zwieńczeniem pielgrzymki katolików obrządku łacińskiego do tego narodowego sanktuarium maryjnego, które dziś zostało podniesione do rangi bazyliki mniejszej. Papieski legat modlił się dla Ukrainy o „cud tak bardzo upragnionego pokoju”, podkreślając, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego”.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że przebywa jako legat Ojca Świętego Franciszka, który zechciał go posłać na uroczystości w Berdyczowie, aby zapewnić, że podziela smutek Ukraińców i nosi w sercu ich ukochany kraj, a także chce im też okazać szczególną bliskość i przekazać swe błogosławieństwo. Kard. Parolin przypomniał, że sanktuarium w Berdyczowie, wraz z tym w Zarwanicy, stało się centrum duchowym katolickiej Ukrainy. Wznosi się stąd błaganie do Boga o to, „co w oczach wielu wydaje się niemożliwe, o cud: cud tak bardzo upragnionego pokoju!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję