Reklama

Święto Patronalne Ruchu Światło-Życie

W kalendarzu każdego oazowicza znajdują się daty oznaczające wydarzenia, na które czeka się ze szczególną radością. Należy do nich Święto Patronalne Ruchu Światło-Życie, związane z uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 5 grudnia br., w pogodne sobotnie przedpołudnie, zamojską katedrę wypełniły dzieci, młodzież i rodziny spod znaku Fos-Zoe, które wraz ze swoimi moderatorami przybyły do Zamościa z różnych zakątków naszej diecezji. Radosne świętowanie rozpoczął przygotowany przez wspólnotę ze Skierbieszowa program ewangelizacyjny osnuty wokół tematu: „Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów”. Następnie zgromadziliśmy się przed Najświętszym Sakramentem.
Centralnym punktem oazowego spotkania była Eucharystia koncelebrowana przez księży moderatorów pod przewodnictwem proboszcza katedry - ks. prał. Czesława Grzyba, od lat związanego z Ruchem Światło-Życie. Odnosząc się do Liturgii Słowa wskazywał on na Maryję, która jako pokorna Służebnica Pańska w doskonały sposób wypełniła objawiony Jej przez anioła Boży plan zbawienia. Stało się to dzięki uprzedzającej łasce Bożej, a także dlatego, że najbliższe otoczenie Maryi było dla Niej od najmłodszych lat środowiskiem wzrostu wiary. Takiego środowiska, sprzyjającego kształtowaniu dojrzałej chrześcijańskiej tożsamości, potrzebuje każdy z nas. Jest ono szczególnie ważne dziś, kiedy współczesny świat walczy z chrześcijańskimi symbolami, ośmiesza wartości i normy leżące u podstaw ładu społecznego i właściwych relacji międzyludzkich, próbuje na nowo definiować dobro i zło, stawiając człowieka na miejscu Boga. Środowiskiem dojrzewania w wierze i miłości stają się dla wielu osób grupy formacyjne Ruchu Światło-Życie. Pozwalają one doświadczyć Bożego działania poprzez Słowo, sakramenty i dar wspólnoty. Wymownym tego dowodem były przytoczone przez kaznodzieję świadectwa obrazujące jak spotkanie z Bogiem poprzez ruch oazowy odmieniło lub wręcz ocaliło życie osób przeżywających chwile kryzysu i zwątpienia. Ksiądz Prałat przypomniał także, że dzisiejszy świat bardziej niż kiedykolwiek jest spragniony świadectwa wiary chrześcijan żyjących tak, aby inni, patrząc na ich postępowanie odnaleźli drogę do Boga, który jest Miłością.
Po Eucharystii przyszedł czas na wspólny posiłek, a następnie na Nabożeństwo Deuterokatechumenatu, któremu przewodniczył ks. Jarosław Kędra - moderator rejonu zamojskiego. W tym roku na drogę ku dojrzałemu przeżywaniu swojej wiary i przynależności do Kościoła wkroczyło 59 osób mających za sobą doświadczenie rekolekcji formacyjnych I stopnia. Ci młodzi ludzie, wyrażając wobec zgromadzonej wspólnoty pragnienie podążania za Chrystusem, wypowiadali głębokie i wzruszające prośby o wiarę, nadzieję i miłość, o dary Ducha Świętego, pokorę, wytrwałość i umiejętność dostrzegania obecności Boga w każdym człowieku. W homilii Ksiądz Moderator zwrócił uwagę jak ważne dla każdego ucznia Chrystusa jest słuchanie Słowa Bożego i kształtowanie własnego życia według jego wskazań. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem każdy wstępujący na drogę deuterokatechumenatu otrzymał egzemplarz Ewangelii oraz foskę - znak przynależności do Ruchu Światło-Życie. Zachęcając młodzież do noszenia tego symbolu ks. Jarosław podkreślił, że jest to najprostszy sposób dawania świadectwa swojej relacji z Chrystusem.
Dzięki zaangażowaniu poszczególnych wspólnot w posługę przy ołtarzu oraz diakonii muzycznej pod przewodnictwem ks. Krystiana Bordzania, Święto Patronalne miało uroczystą oprawę, pozwalającą doświadczyć piękna liturgii.
Mając świadomość, że powołanie do uczestnictwa w Ruchu Światło-Życie jest dla każdego z nas wielkim darem, a jednocześnie zadaniem, powierzaliśmy siebie i nasze wspólnoty wstawiennictwu Niepokalanej, prosząc, byśmy jak Ona potrafili mówić Bogu „tak” całym naszym życiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59

[ TEMATY ]

kobieta

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Świetnym przykładem i wzorem takiej pomocy jest, zdaniem kardynała, bł. Edmund Bojanowski, który w XIX wieku założył cztery gałęzie zgromadzenia sióstr służebniczek. “Pochodził z wysoko postawionej rodziny ziemiańskiej, odkrył ducha i potrzeby tamtego czasu. Na szeroką skalę zakładał ochronki, troszczył się nie tylko o dzieci, ale też o kobiety, które nie mogły zapewnić urodzonym dzieciom opieki i wykształcenia” - przypomniał kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

8. Rolkowa Pielgrzymka na Jasną Górę - Trwają zapisy

2024-05-21 12:09

mat.pras

Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszy z Wrocławia już po raz ósmy. Rozpocznie się 6 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa, aby po czterech dniach dotrzeć na Jasną Górę.

Tematem tegorocznej pielgrzymki będzie: „Uczestnicę we wspólnocie Kościoła”, który nawiązuje do trwającego roku duszpasterskiego. W poszczególne dni  zostaną wygłoszone następujące konferencje związane z uczestnictwem w Kościele: w sakramentach; w dialogu; w służbie; w ewangelizacji. Trwają zapisy na pielgrzymkę, a jak czytamy w zaproszeniu: - eśli posiadasz podstawowe umiejętności jazdy na rolkach, potrafisz hamować i masz kondycję a także pragnienie wyruszenia we wspólnocie z Wrocławia na Jasną Górę to dołącz do nas! - zaznaczają organizatorzy. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję