Reklama

Niedziela Wrocławska

Na rolkach do Maryi

Już po raz 8. na szlak wyruszyła Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska.

2024-07-06 12:24

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy wyruszyli po porannej Eucharystii w parafii św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie.

Uczestnicy wyruszyli po porannej Eucharystii w parafii św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia 40 uczestników pokona na rolkach 80 kilometrów, by 9 lipca pokłonić się Matce Bożej na Jasnej Górze i tam zostawić pielgrzymkowe intencje. Najmłodszy pielgrzym ma 11 lat, najstarszy 70.

Są nie tylko z Wrocławia i Dolnego Śląska, ale także ze Szczecina, Warszawy, Krakowa czy Rzeszowa. To jedna z dwóch pielgrzymek rolkowych w Polsce. Tym razem wyruszyła pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. – Przez cztery dni będziemy rozważać tę myśl. W pierwszym dniu o sakramentach, w drugim o dialogu w Kościele. Trzeciego dnia opowiemy sobie o służbie, a w czwartym o ewangelizacji. Mimo, że jedziemy na rolkach, zachowujemy klasyczne elementy pielgrzymkowe: Godzinki do NMP, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec, konferencje w drodze i oczywiście każdego dnia Eucharystia. Na pielgrzymce najważniejszy jest Bóg i ludzie, z którymi budujemy wspólnotę – podkreśla ks. Jerzy Babiak SDB, organizator i przewodnik Rolkowej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Choć pielgrzymka jest wymagająca pod względem fizycznym i ma charakter pokutny, co roku nie brakuje chętnych. – Nasza pielgrzymka ma charakter pokutny, jedziemy na rolkach z nastawieniem, że „pielgrzymowi nic się nie należy”. Choć parafie i koła gospodyń wiejskich na Dolnym Śląsku zawsze nas zaskakują. Przygotowują stoły, które uginają się od kanapek, ciast, napojów. Spotykamy się z dużą otwartością i życzliwością, co nas urzeka i buduje – zaznacza ks. Babiak.

Reklama

Pielgrzymi będą nocować w Bierutowie, Kluczborku oraz Kamyku. – Dla pielgrzyma każda pogoda jest idealna, ale oczywiście łatwiej i przyjemniej się jedzie, gdy nie pada. Ważne jest dla nas, żeby było sucho ze względów bezpieczeństwa – dodaje przewodnik pielgrzymki. – Ta pielgrzymka jest dużym trudem, codziennie 80 km to spory wysiłek. Ale we wspólnocie jest to „do zrobienia”. Wspieramy siebie nawzajem, pomagamy tym, którzy maja słabszą kondycję, mniejsze umiejętności. Nikt nie czuje się tutaj sam – tłumaczy ks. Babiak.

Rolkowej Pielgrzymce Wrocławskiej towarzyszy charytatywna akcja „Kilometry miłości” – uczestnicy, zgodnie z własną wolą, zapłacą za przejechany kilometr dowolną kwotę na wsparcie ośrodka dla chłopców i dziewcząt ulicy Don Bosco Fambul – Freetown w Sierra Leone. Organizatorami pielgrzymki są Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu oraz Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzie Światu we Wrocławiu.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin w Berdyczowie: błagamy o cud pokoju dla umęczonej Ukrainy!

2024-07-21 11:35

www.vaticannews.va

W trzecim dniu swego pobytu na Ukrainie, kard. Pietro Parolin nawiedził Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie. Na prośbę papieża Franciszka, przewodniczył tam uroczystej Eucharystii będącej zwieńczeniem pielgrzymki katolików obrządku łacińskiego do tego narodowego sanktuarium maryjnego, które dziś zostało podniesione do rangi bazyliki mniejszej. Papieski legat modlił się dla Ukrainy o „cud tak bardzo upragnionego pokoju”, podkreślając, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego”.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że przebywa jako legat Ojca Świętego Franciszka, który zechciał go posłać na uroczystości w Berdyczowie, aby zapewnić, że podziela smutek Ukraińców i nosi w sercu ich ukochany kraj, a także chce im też okazać szczególną bliskość i przekazać swe błogosławieństwo. Kard. Parolin przypomniał, że sanktuarium w Berdyczowie, wraz z tym w Zarwanicy, stało się centrum duchowym katolickiej Ukrainy. Wznosi się stąd błaganie do Boga o to, „co w oczach wielu wydaje się niemożliwe, o cud: cud tak bardzo upragnionego pokoju!”.

CZYTAJ DALEJ

W naszej słabości odkryliśmy dobroć Boga i jesteśmy z Nim

2024-07-21 19:50

[ TEMATY ]

Betel

Wspólnota "Betel"

W sobotę, 20 lipca 2024, mieszkańcy domu Aniołów Stróżów w Bobrownikach, wraz ze swoimi przyjaciółmi i dobrodziejami zorganizowali piknik integracyjny. Wzięli w nim udział mieszkańcy innych domów prowadzonych przez Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne „Betel” - osoby niepełnosprawne, opiekunowie oraz osoby zaprzyjaźnione z tymi wspólnotami.

Duchową opiekę nad spotkaniem pełnił Ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta i jednocześnie diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych. Piknik rozpoczął się od mszy św., której przewodniczył Bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję