Reklama

Sztuka

Biskup czuwający

„Jestem. Kocham. Trwam” - to tytuł nowej płyty wydanej przez bp. Antoniego Długosza

Jest to kolejna „audiokatecheza” Księdza Biskupa, w której śpiewem chce przybliżyć Boga współczesnemu człowiekowi. Dotychczas ukazały się 3 jego płyty z tej serii: „Siewca radości”, „Europo, nie możesz żyć bez Boga” i „Opowiem ci o Jezusie”.

Tytuł płyty „Jestem. Kocham. Trwam” nawiązuje do słów Apelu Jasnogórskiego: „Jestem. Pamiętam. Czuwam” i określa postawę chrześcijanina, który nie jest obojętnym wyznawcą Boga, ale czynnym świadkiem Jego obecności w świecie. Taką postawą charakteryzuje się miłująca otwartość na Boga i drugiego człowieka. Tytuł płyty znakomicie oddaje treść życiowej postawy Księdza Biskupa.

Duża i mała Ojczyzna

Reklama

Okładka przedstawia bp. Antoniego Długosza, zatroskanego o losy Ojczyzny i Kościoła. W tę troskę wpisana jest odpowiedzialność za młode pokolenie Polaków. Dlatego też Ksiądz Biskup słowem śpiewanym przekazuje odbiorcom najważniejsze treści wiary. Sprawy Ojczyzny nie są mu obojętne, stąd wśród utworów znajdują się piosenki o tematyce patriotycznej.

Taką „małą ojczyzną” jest dla bp. Długosza również Częstochowa, z jej jasnogórskim klasztorem Ojców Paulinów. Biskup wciąż podkreśla, że kocha Jasną Górę, ma wielu przyjaciół wśród ojców paulinów, należy do Konfraterni Paulińskiej i - co ważne - jest częstochowianinem nie tylko z urzędowego przydziału, ale także z urodzenia. Tu bowiem się urodził, wychował i kształcił. Z tym miejscem do dziś jest związany. To miejsce ukochał.

Teksty piosenek

Na płycie znajduje się 19 utworów. Są wśród nich piosenki znane i nieznane. Płytę otwiera utwór „Jestem. Kocham. Trwam!”, dedykowany o. Tadeuszowi Rydzykowi za jego bezkompromisową, maksymiliańską postawę w rozwijaniu katolickich mediów: Radia Maryja, Telewizji Trwam, „Naszego Dziennika” oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Reklama

Autorem słów 17 z 19 piosenek zamieszczonych na płycie jest ks. prał. dr Stanisław Jasionek. Z Księdzem Biskupem łączy go nie tylko ponadtrzydziestoletnia współpraca na polu duszpasterskim i naukowym, ale również serdeczna przyjaźń.

Niejako przewidując i jednocześnie realizując wezwanie Ojca Świętego Benedykta XVI do refleksji na temat wiary, płyta stanowi pomoc w odkrywaniu nie tylko treści wiary, ale także relacji z Bogiem. Dlatego centrum płyty stanowi piosenka „Moja wiaro” - jedna z najbardziej ulubionych piosenek Księdza Biskupa.

Podkład muzyczny

Refleksyjno-modlitewny nastrój płyty zawdzięczamy podkładowi muzycznemu skomponowanemu przez Tomasza Łękawę. Na co dzień jest on organistą w parafii pw. św. Floriana w Częstochowie, jednak już od blisko 30 lat współpracuje z bp. Długoszem, któremu towarzyszył najpierw jako księdzu, a później biskupowi w wielu podróżach rekolekcyjnych, w tym także do USA. Muzyką organową i śpiewem pomaga on wiernym w przeżyciu prowadzonych przez Księdza Biskupa rekolekcji.

Płyta została nagrana w studiu Jacka Otręby - znanego i cenionego częstochowskiego muzyka, który współpracował z Tomaszem Łękawą w realizacji także innych płyt bp. Antoniego.

Małe i wyrośnięte dzieci

Powszechnie wiadomo, że dzieci zajmują szczególne miejsce w sercu Księdza Biskupa. Pośród osób duchownych rozpoznawany jest on jako „biskup od dzieci”. Dla nich występuje w katolickim programie „Ziarno”, wydaje mnóstwo publikacji książkowych, z nimi spotyka się w czasie licznych rekolekcji czy Mszy św., zawsze z radością opowiadając o Bogu.

To pośród takich dzieci ponad 20 lat temu byłem ja, autor tegoż artykułu i jednocześnie okładki do płyty Księdza Biskupa. Żywo w pamięci mam obraz uśmiechniętego ks. Antoniego, który słowem i tańcem przybliżał nam Boga. To z jego rąk otrzymałem Chrystusa w Pierwszej Komunii św., którego dzisiaj jako kapłan sam uobecniam na ołtarzu. Jest mi niezmiernie miło, że jedną z piosenek, zatytułowaną „Kapłaństwo”, Ksiądz Biskup dedykuje właśnie mnie.

W trwającym Roku Wiary szukamy sposobów, jak dobrze przeżyć ten wyjątkowy czas. Niewątpliwie płyta „Jestem. Kocham. Trwam” jest ku temu dobrą okazją. Refleksyjne treści pobudzają słuchacza do stawiania pytań o swoją wiarę i, co więcej, nie pozwalają tym pytaniom pozostać bez odpowiedzi. Niech więc płyta, zgodnie z jej duchowym przesłaniem, ugruntuje w nas postawę bycia, kochania i trwania przy Bogu i Maryi.

Biskup Antoni Długosz, „Jestem. Kocham. Trwam”, Częstochowa 2012. Płytę można nabyć w Kurii Metropolitalnej, Al. Najświętszej Maryi Panny 54, 42-200 Częstochowa.

2012-11-26 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupie powołanie z Malawy

BOGUSŁAWA WĄS: - Księże Biskupie! Proszę o kilka słów o sobie - o dzieciństwie, drodze do kapłaństwa. Jakie wartości dominowały w domu rodzinnym?

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję