Reklama

Kościół

Rok temu Ojciec Święty Franciszek ogłosił abp. Grzegorza Rysia Kardynałem Kościoła Rzymskiego

Dokładnie rok temu, w niedzielę 9 lipca podczas południowej modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek ogłosił, że na dzień 30 września 2023 roku zwołuje Konsystorz, podczas którego kreuje 21 nowych kardynałów. Wśród nazwisk odczytanych przez Ojca Świętego znalazło się jedno nazwisko z Polski, nazwisko metropolity łódzkiego - arcybiskupa Grzegorza Rysia.

[ TEMATY ]

rocznica

Kard. Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Ja nie oglądałem niedzielnej modlitwy Anioł Pański, gdyż byłem umówiony, w takim wąskim gronie na zebranie na temat 600-lecia Łodzi, które przypada 29 lipca. Przyszły do mnie dwie osoby i zajęliśmy się tym tematem. Jakieś 10 czy 15 minut po godzinie dwunastej zaczęły się jakieś dziwne wiadomości i telefony, z których nic nie rozumiałem. W końcu ktoś mi tak wyraźnie napisał czy powiedział, że Ojciec Święty mianował mnie kardynałem, to był moment w którym - mój brat lekarz mówi, że serce nie boli, ale mnie rozbolało i siadłem tak dość mocno w fotelu. - mówił kard. Ryś po swojej nominacji.

Podziel się cytatem

- Cieszę z racji na Łódź. To jest jeszcze ciągle w takim dalekim echu 100-lecia diecezji. Ten rok jest również szczególny dla miasta, bo wiąże się to z 600-leciem lokacji miasta Łodzi. Dobrze, że w Kościele powszechnym ludzie dowiedzą się, że jest taki Kościół w Łodzi. Ja uważam, że ten Kościół ma do zaproponowania coś w Kościele powszechnym, ma czym się dzielić. Jak ta nominacja posłuży temu, żeby Kościół Łódzki gdzieś szerzej zaistniał w świadomości eklezjalnej to chwała Bogu! - zauważył metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Należy podkreślić, że w 100-letniej historii Diecezji Łódzkiej to pierwszy kardynał, który jest również arcybiskupem, metropolitą łódzkim oraz drugi w Archidiecezji Łódzkiej po łodzianinie kardynale Konradzie Krajewskim - jałmużniku papieskim.

Konsystorz, podczas którego kard. Grzegorz Ryś otrzymał biret i pierścień kardynalski odbył się w sobotę 30 września 2023 roku na Placu Świętego Piotra w Wtykanie. Uroczystości przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.

Aktualnie mamy 5 polskich kardynałów, a w śród nich są: kard. Stanisław Dziwisz - emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Ryłko - archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, kard. Konrad Krajewski - jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś - metropolita łódzki.

2024-07-09 14:10

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś o Synodzie: obecnie liczą się stawiane pytania, nie propozycje rozwiązań

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Włodzimierz Rędzioch

Na obecnym etapie liczą się nie tyle propozycje gotowych rozwiązań dla Kościoła, ale stawiane pytania i wysłuchanie doświadczenia innych – podkreśla w rozmowie Radiem Watykańskim i Vatican News kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do kolejnego etapu Synodu o synodalności, który rozpoczyna się 4 października w Watykanie.

Metropolita łódzki, zwraca uwagę, że we wszystkich wypracowanych do tej pory dokumentach związanych z Synodem, stwierdzono, że na ten moment, nie tyle się liczą propozycje gotowych rozwiązań, ale pytania, które powstały w dotychczasowym procesie synodalnym, w wyniku konsultacji i dyskusji.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: włoski kapłan drugim sekretarzem osobistym Leona XIV

2025-09-27 16:08

[ TEMATY ]

Watykan

Papież Leon XIV

Agata Kowalska

Biskup San Miniato, Giovanni Paccosi, ogłosił, że ks. Marco Billeri, prezbiter diecezji toskańskiej, został mianowany przez Ojca Świętego jego drugim sekretarzem osobistym.

Wyświęcony w 2016 roku, ks. Billeri kontynuował studia w Rzymie, uzyskując doktorat z prawa kanonicznego. Mianowany sędzią Trybunału Kościelnego Toskanii oraz obrońcą węzła małżeńskiej przy Trybunale Diecezjalnym w San Miniato i Volterra, był również ceremoniarzem biskupim i sekretarzem Rady Kapłańskiej. Do tej pory pełnił funkcję wikariusza parafii św. Szczepana i Marcina w San Miniato Basso.
CZYTAJ DALEJ

MŚ siatkarzy – Polacy z brązowym medalem!

2025-09-28 10:41

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP

Polscy siatkarze pokonali Czechów 3:1 (25:18, 23:25, 25:22, 25:21) w meczu o brązowy medal mistrzostw świata na Filipinach. Biało-czerwoni po raz pierwszy w historii stanęli na najniższym stopniu podium tych rozgrywek.

Reprezentacja Polski w swoim dorobku ma także trzy mistrzowskie tytuły (1974, 2014 i 2018) oraz dwa srebrne medale (2006, 2022).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję