Reklama

Sztuka

Francuskie laury dla Pawła Łukaszewskiego za muzykę sakralną

Nagrodę „Złotego Orfeusza” ( "Orphée d'Or" de l'Academie du Disque Lyrique.) za płytę „Missa di Maria a Magdala” i za najlepsze nagranie muzyki sakralnej odebrał w Paryżu Paweł Łukaszewski, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra.

[ TEMATY ]

muzyka

BOŻENA SZTAJNER

Francuska Académie du Disque Lyrique przyznaje co roku nagrody dla najlepszych nagrań muzyki wokalnej tzw. „Zlote Orfeusze”(«ORPHÉES D'OR»). W jury prestiżowej Academie zasiadają muzycy, dziennikarze muzyczni oraz znani muzycy. W uroczystości wręczenia Orfeuszy uczestniczą największe osobistości świata muzyki: szefowie firm płytowych, przedstawiciele międzynarodowych mediów, muzycy. Uroczystości tradycyjnie patronuje wybitny mecenas sztuki, Pierre Bergé pełniący m.in. funkcje honorowego przewodniczącego Opera National de Paris.

Płyta Pawła Łukaszewskiego Musica Sacra 4, na której znalazła się „Missa de Maria a Magdala”, w wykonaniu: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran, Tomasz Sadownik- baryton, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej i Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Jana Borowskiego została też wyróżniona przez francuski magazyn „Classica” nagrodą „Choc de Classica” a także dostała nominację do nagrody Fryderyk 2014. W recenzji płyty, która opublikowana została na łamach magazynu „Classica”, uznano Pawła Łukaszewskiego za godnego następcę Pendereckiego, Góreckiego i Lutosławskiego.

Reklama

Missa de Maria a Magdala (Missa bremgartensis) skomponowana została przez Łukaszewskiego w 2010 roku na zamówienie dyrygenta Marco Castelliniego, działającego w Bremgarten (od nazwy miasta pochodzi drugi człon nazwy dzieła). Autorem łacińskiego tekstu jest ks. Sylwester J. Kwiatkowski, proboszcz tamtejszej parafii. W Polsce utwór pierwszy raz został wykonany w Częstochowie, w trakcie liturgii, w ramach Festiwalu Gaude Mater w 2011 r, przez Chór Musica Sacra oraz Filharmonię Częstochowską.

Paweł Łukaszewski (ur. 1968) jest kompozytorem, pedagogiem i dyrygentem, profesorem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a ponadto aktywnym organizatorem lokalnego życia muzycznego. Jest laureatem wielu nagród m.in. nagrody Fryderyk 2013 (Artysta Roku w kategorii muzyka poważna). W roku 2012 był Kompozytorem Sezonu Filharmonii Narodowej. Jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra w katedrze św. Floriana w Warszawie.

Nagrodzeni "Orphée d'Or" 2014 zostali także: Jonas Kaufmann, Renée Fleming, Krzysztof Penderecki, Philippe Jaroussky - Page officielle, Joyce DiDonato.

2014-07-02 17:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Schola Gregoriana Silesiensis na Nocy Kościołów w Bolesławcu

W ramach przeżywanych na Dolnym Śląsku w Metropolii Wrocławskiej Nocy Kościołów, w piątek dnia 19 czerwca 2015 w bazylice maryjnej w Bolesławcu gościła Schola Gregoriana Silesiensis z Wrocławia. Zespół zaśpiewał w języku łacińskim części stałe Mszy św., którą koncelebrowana była przez ks. prałata Andrzeja Jarosiewicza, rektora bolesławieckiej bazyliki maryjnej oraz ks. Anthon’ego Umeh i ks. Łukasza Kutrowskiego - studentów Wydziału Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję