Reklama

Niedziela Częstochowska

Biskup Franciszek Musiel, jakiego pamiętam

2 grudnia tego roku mija 20. rocznica śmierci bp. Franciszka Musiela. Z tej też okazji zamieszczamy wspomnienie jednego z jego wychowanków

Niedziela częstochowska 49/2012, str. 2

[ TEMATY ]

wspomnienia

biskup

Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej

Bp Franciszek Musiel (14. 01. 1915 – 02. 12. 1992)

Bp Franciszek Musiel (14. 01. 1915 – 02. 12. 1992)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ilekroć przejeżdżam w Częstochowie ul. J. Słowackiego koło kościoła Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, zawsze wspominam ks. Franciszka Musiela, który po długich zmaganiach z ówczesnymi władzami uzyskał pozwolenie na jego budowę w roku 1975. Widzę go, jak razem z robotnikami-woluntariuszami przewozi beton taczkami na coraz wyższe, kolejne poziomy wznoszonej świątyni.

W Częstochowie był znany najpierw jako prefekt w Gimnazjum Kupieckim oraz Liceum Handlowym. Następnie pełnił funkcję dyrektora Domu Księży Emerytów, wiceoficjała i oficjała Sądu Biskupiego. Był cenionym kaznodzieją-rekolekcjonistą. W latach 1950-60 pisał kazania m.in. do „Biblioteki Kaznodziejskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1957 r. został wyznaczony na administratora parafii Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie, a w latach 1963-68 był jej proboszczem. Zaczynał w stodole, ale nie ulegając szantażom Służby Bezpieczeństwa i płacąc wielokrotnie grzywny w 1975 r. wywalczył dla nowej dzielnicy pozwolenie na budowę kościoła. Popierał i realizował program duszpasterski Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski, odważnie broniąc zagrożonych praw ludzi wierzących.

12 listopada 1965 r. otrzymał nominacje na biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej. Trzeci biskup częstochowski - bp Stefan Bareła miał w nim doradcę i oddanego współpracownika. W diecezji objął opiekę nad Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej oraz Finansowo-Gospodarczym i Administracyjnym. Zadziwiała jego znajomość topografii diecezji oraz historii poszczególnych parafii i księży. Zachęcał do tworzenia nowych kaplic katechetycznych, zaczątku nowych parafii - zbierał fundusze na zapłacenie grzywien wymierzanych gospodarzom użyczającym na ten cel pomieszczenia. Wszystkie otrzymywane z racji posług biskupich datki skrupulatnie notował w specjalnym notatniku i wraz z funduszami zebranymi podczas biskupiej kolędy wśród księży przeznaczał je na pomoc budującym kościoły parafiom.

Reklama

Jego rozważne, wyważone słowa, przyczyniały się do kształtowania postaw wierności tak duchowieństwa, jak i wiernych Chrystusowi i Kościołowi. Miał odwagę mówić na temat aktualnych problemów społecznych, potrafił wyraziście odróżniać dobro od zła. Był jednoznaczny i bezkompromisowy.

Bardzo aktywnie uczestniczył w obchodach Tysiąclecia Chrztu Polski oraz w Peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w wszystkich prawie polskich diecezjach. Był świadkiem „zaaresztowania” pielgrzymującej Kopii Jasnogórskiego Obrazu przez komunistyczne władze. Ceniony przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, był celem licznych ataków prasowych oraz fabrykowanych przez Służbę Bezpieczeństwa wysyłanych do władz państwowych i kościelnych anonimów.

Wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową ożywił jego apostolską aktywność, a treści nauczania Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do Ojczyzny inspirowały jego kazania. Po wprowadzeniu stanu wojennego kierował pracami biskupiego komitetu pomocy internowanym i więzionym, odwiedzał ośrodki ich internowania, roztaczał parasol ochronny nad tymi, co nieśli im pomoc na terenie diecezji.

W 1969 r., już jako biskup, został mianowany proboszczem parafii św. Barbary w Częstochowie. W duszpasterstwie parafialnym okresowo pomagał mu jego brat ks. Józef. Kuchnię prowadziła jego siostra, przygotowując proste posiłki. Wikariuszy uważał za domowników. Lubił wykonywać prace gospodarskie w obejściach parafialnych. Był zawsze dobrotliwie uśmiechnięty, pogodny i nastawiony na słuchanie. Jadąc na wizytację, lubił zabrać kogoś z zdążających do kościoła, mówiąc że dowiemy się, co dzieje się w parafii. Jego kazania były oczekiwane, podsycały wiarę i nadzieje słuchaczy, zwłaszcza gdy dotykały wątków patriotycznych.

W 1991 r. ze względu na pogarszający się stan zdrowia został przeniesiony w stan spoczynku. Zmarł 2 grudnia 1992 r.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja Trefler - wspomnienie

Alicję Trefler (1932-2012) pożegnaliśmy dnia 21 września br., w kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny w Zamościu. Znałam ją od wczesnych młodzieńczych lat, a potem nasze drogi krzyżowały się na kilku wyrazistych ścieżkach, dlatego obraz jej życia jest wielokierunkowy.
Alicja to przede wszystkim harcerka. Jako uczennicę poznałam ją jeszcze w szkole - Liceum Żeńskim im. Marii Konopnickiej w Zamościu; chodziłyśmy do równoległych, klas. Potem odbywałyśmy razem studia z filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1951-56). W latach 1947-49 spotykałyśmy się z okazji rozmaitych uroczystości i zadań harcerskich. To ona witała, jako delegatka harcerek, przybyłego w 1947 r. do Zamościa biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Byłyśmy także wówczas bierzmowane przez Księdza Biskupa jako drużyna zgrupowana wokół kościoła św. Katarzyny. Te przeżycia i wspomnienia zaowocowały po latach w działalności Alicji pomysłem zgrupowań pod nazwą „Spotkania harcerskich pokoleń - od seniorów do zuchów” i utworzenia drużyny Harcerek z Dawnych Lat, obejmującej harcerki z okresu międzywojennego i powojennego, aż do 1949 r., kiedy to harcerstwo, budowane na tradycjach skautowskich, zostało zlikwidowane. Spotykałyśmy się każdej jesieni w klubie „Viking” pod opiekuńczymi skrzydłami naszej komendantki Jadwigi Harczukowej-Muszyńskiej. Wspominam te niepowtarzalne wieczornice, ogniska i gawędy, których prawdziwą „duszą” była druhna Alicja. Ona też była pomysłodawcą tablicy ufundowanej na pamiątkę 50. rocznicy wyżej wspomnianego bierzmowania i zawieszonej w czasie uroczystej Zbiórki Harcerskich Pokoleń w kościele św. Katarzyny.
Kolejnym polem działalności Alicji było Warszawskie Koło Zamościan PTTK im. Michała Pieszki, w którym przez wiele lat pełniła z wielkim zaangażowaniem funkcję prezesa. Zamość kochała nade wszystko, a szczególnie młodzież szkół zamojskich i młodzież harcerską. Do niej to kierowała przy różnych uroczystych okazjach słowa Prymasa Tysiąclecia, który widział w młodzieży pokolenie orłów szybujących nad graniami. Ze szczególnego kultu do zmarłego Prymasa zrodziła się myśl ufundowania dla niego w Zamościu domu-pomnika. Autorką nazwy była Alicja, która dosłownie żyła tą ideą. W ten sposób została powołana w 2002 r. Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Alicja była współautorem statutu i prezesem pierwszej kadencji działalności fundacji. Jan Paweł II poświęcił w czasie pamiętnej pielgrzymki do Zamościa w 1999 r. kamień węgielny pod budowę tego domu, a następnie pobłogosławił dziełu fundacji 11 listopada 2003 r. w Rzymie. Udaliśmy się tam autokarową pielgrzymką pod duszpasterską opieką ks. rektora Zdzisława Ciżmińskiego.
Msza św. pogrzebowa, koncelebrowana przez kilku księży pod przewodnictwem ks. kanclerza Adama Firosza, została odprawiona w kościele św. Katarzyny 21 września przy obecności władz miasta Zamościa i Pruszkowa oraz z towarzyszeniem szkolnych i harcerskich pocztów sztandarowych, a także licznie zgromadzonych wiernych. Alicja spoczęła, zgodnie ze swoim życzeniem, w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Zamościu, a na jej trumnie, dzięki staraniu bliskich, został umieszczony krzyż harcerski. Medal „Zasłużony dla Zamościa”, przyznany wcześniej Alicji, został wręczony pośmiertnie na ręce rodziny, w osobie Magdaleny Olszewskiej, podczas uroczystości pogrzebowej na cmentarzu.
Druhno Alicjo! Teraz już trzymasz godną wartę harcerską przed Najwyższym Trybunałem Boskim… Żegnaj i czuwaj!

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Jagodziński: przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania

2024-04-17 07:09

[ TEMATY ]

Nuncjusz Apostolski

Archiwum prywatne

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania i zrobię wszystko, aby jej sprostać - mówi w rozmowie z KAI abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, polski kapłan pochodzący z diecezji kieleckiej, odnosząc się do ogłoszonej dzisiaj przez Stolicę Apostolską nominacji na nuncjusza apostolskiego w Republice Południowej Afryki i w Lesotho.

Nominacja zastała nuncjusza na rekolekcjach w opactwie w Klosterneuburgu k. Wiednia, które prowadzi pochodzący także z diecezji kieleckiej ojciec Tomasz Mączka.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję