Reklama

Publikacje

Lektura na Rok Wiary

Niedziela lubelska 49/2012, str. 3

[ TEMATY ]

Rok Wiary

książka

abp Wacław Depo

BM Sztajner

Abp W. Depo promuje „Blask Wiary w Chrystusie”

Abp W. Depo promuje „Blask Wiary w Chrystusie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski i profesor w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego (Instytut Teologii Dogmatycznej KUL), jest autorem książki pt. „Blask wiary w Chrystusie”. Lubelska promocja książki wydanej przez Wydawnictwo KUL odbyła się 12 listopada.

Główna myśl spotkania, które zgromadziło nie tylko nauczycieli akademickich i studentów, ale też wiele osób zainteresowanych pogłębieniem wiary, mogłaby zostać zamknięta w stwierdzeniu: „Chrystus stoi w centrum Kościoła i życia chrześcijanina, w Jego Osobie odzwierciedla się życie każdego człowieka”. To również najważniejsza odpowiedź na postawione przez organizatorów pytanie, będące równocześnie tematem spotkania „Rok Wiary. Jak obudzić wiarę w Polakach?”. Dyskusję poprowadził ks. prof. Krzysztof Guzowski, który zaprezentował nową publikację. Jak przypomniał, abp Wacław Depo w 2006 r. w dniu przyjęcia sakry biskupiej, powiedział: - Nie trzeba tworzyć nowych programów, ale za przykładem Jana Pawła II i Benedykta XVI trzeba z nową gorliwością i nową gotowością, z własnym imieniem, z własnymi rękoma wejść w ten odwieczny Boży program, Chrystusowy program. W tak określony program duszpasterski wpisuje się też najnowsza książka Metropolity Częstochowskiego. O „Blasku wiary w Chrystusie” sam autor mówi: - Książka powstawała na przełomie ostatnich kilkunastu lat. Jest owocem spotkań w przestrzeni Kościoła i odpowiedzią na potrzeby środowisk akademickich. Zawarte w niej teksty pokazują aktualne przeżycia i zadania, które Opatrzność nam wyznacza. Tytuły i treści poszczególnych części mają wymiar chrystocentryczny, bo sam Chrystus objawia, kim jest Bóg i kim jest człowiek. Przyglądając się poszczególnym tytułom, można w nich znaleźć sporo odniesień, np. „Na dwóch skrzydłach ku Bogu” nawiązuje do „Fides et ratio”, a „Uczłowieczenie Boga w Jezusie Chrystusie” do Millenium Roku 2000. Publikacja składa się z 6 części, których zawartość stanowi 29 artykułów i wykładów z ostatnich lat; porusza tematy aktualne, jak np. Kościół wobec wyzwań, czy wychowanie do społeczeństwa informacyjnego.

Podczas lubelskiej promocji książki abp Depo przypomniał, że „spotkanie w Roku Wiary powinno skłaniać do refleksji nad tym, jak pobudzać wiarę we współczesnym świecie”. - Trzeba pamiętać, że to nie prawdy, w które wierzymy nas zbawiają, ale sam Chrystus. Bo człowiek został odkupiony przez Chrystusa i Jego odkupieńczą miłość, a nie przez to, że w tę prawdę wierzy - podkreślał Ksiądz Arcybiskup. - Chrystus Zbawiciel był i jest najważniejszym punktem odniesienia teologicznych rozważań abp. Depo, który jako swoje zawołanie przyjął słowa „Ad Christum Redemptorem hominis” (Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka) - mówił ks. prof. Krzysztof Guzowski. - Wiara jest codziennym wysiłkiem rozumu, woli i serca człowieka wierzącego, by być jak najbliżej Boga i by jak najdoskonalej naśladować Chrystusa - wyjaśniał Ksiądz Profesor. Zwracając uwagę na głęboką pobożność maryjną Księdza Arcybiskupa, który często powtarza, że „maryjność jest najpewniejszą drogą ku Chrystusowi”, ks. Guzowski podkreślał: - Podstawą jego wizji teologii jest pobożność i duchowość maryjna w dwojakim sensie: po pierwsze, Maryja jest wzorem prostoty, łączenia wiary i miłości do Chrystusa; po drugie, Ona pokazuje nam, że Bóg Trójjedyny rzeczywiście wkroczył na drogi naszej codzienności. Głębokie treści zawarte w zaprezentowanej publikacji z pewnością mogą stać się wartościową lekturą na czas Roku Wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara nie jest prywatną sprawą

Niedziela warszawska 38/2012

[ TEMATY ]

Rok Wiary

duszpasterstwo

MARCIN ŻEGLIŃSKI

MILENA KINDZIUK: - 11 października w warszawskiej katedrze nastąpi otwarcie Roku Wiary. Jaki jest sens tych obchodów?
CZYTAJ DALEJ

Unia Europejska podpisała w sobotę umowę handlową z blokiem Mercosur

2026-01-17 18:00

[ TEMATY ]

Mercosur

PAP/EPA/Presidencia de Paraguay HANDOUT

Unia Europejska i blok państw Ameryki Południowej Mercosur zawarły porozumienie handlowe. Dokument podpisany przez szefową Komisji Europejskiej Ursule von der Leyen zakłada utworzenie strefę wolnego handlu, która obejmie ponad 700 mln konsumentów. Porozumienia obawiają się europejscy rolnicy. Umowie sprzeciwiały się m.in. Polska i Francja.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisała w sobotę po południu w stolicy Paragwaju Asuncion porozumienie handlowe z przedstawicielami Mercosur, międzynarodowej organizacji gospodarczej zrzeszającej państwa Ameryki Południowej.
CZYTAJ DALEJ

Dom na wzór Boży

2026-01-17 16:13

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

We wspomnienie św. Antoniego Opata, Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz celebrował Eucharystię w parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Osieku.

Msza św. była sprawowana w intencji śp. ks. Stanisława Chmielewskiego, inicjatora budowy nowego Domu Parafialnego oraz wszystkich ofiarodawców i budowniczych. Koncelebrowali kapłani pochodzący z parafii lub w niej posługujący, na czele z proboszczem ks. Pawłem Bieleckim oraz ks. Bogdanem Krempą, dziekanem dekanatu Koprzywnica. W liturgii uczestniczyła burmistrz Osieka pani Magdalena Marynowska, rodzina śp. ks. Chmielewskiego oraz wierni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję