Reklama

Głos z Torunia

21. rocznica powstania Radia Maryja

Dar - prawda - miłość

Tysiące pielgrzymów przybywało już od rana 1 grudnia do Torunia, by wspólnie radować się z 21. rocznicy powstania Radia Maryja i dziękować Bogu za dar istnienia rozgłośni, by przez modlitwę umocnić swoją wiarę, by dać świadectwo prawdzie, którą głoszą, bronią i domagają się

Niedziela toruńska 51/2012, str. 1, 4

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Katarzyna Cegielska

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydawnictwa Fundacji „Nasza Przyszłość”

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydawnictwa Fundacji „Nasza
Przyszłość”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem świętowania była koncelebrowana Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, kościele pw. św. Józefa w Toruniu z udziałem tysięcy pielgrzymów z całej Polski i z zagranicy. W obchodach rocznicowych wzięli udział senatorowie, posłowie, europarlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz Torunia z prezydentem Michałem Zaleskim, bractw i stowarzyszeń oraz architekt inż. Andrzej Ryczek, autor projektu świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Witając licznie zgromadzonych, Biskup Andrzej przypominał, że wiara po darze życia stanowi dar największy. Dlatego walka z wiarą niszczy człowieka, ośmieszanie wiary i profanowanie symboli religijnych rani człowieka, bowiem - jak powiedział: - Kto usuwa wiarę z życia społecznego, niszczy fundament. Kto ogranicza środki przekazu wiary, uderza w podstawowe prawo do jej wyznawania i prawo do wolności słowa. Z troską pasterską zwrócił uwagę na rolę Radia Maryja w krzewieniu wiary oraz podziękował Bogu za to radio, jego wkład w budzenie, umacnianie i pogłębianie wiary. Te działania na rzecz dobra człowieka nabierają szczególnego wymiaru w przeżywanym Roku Wiary.

Prawda - smak życia

Rok Wiary jest czasem odkrycia Miłości, radości i sensu życia, co prowadzi do poznania ostatecznego przeznaczenia człowieka. Wskazówką pomocną w odnalezieniu podstawowych wartości są również media katolickie. Stąd też o znaczeniu, roli i misji Radia Maryja, a także dzieł przy nim powstałych w umacnianiu wiary, kształtowaniu sumień i głoszeniu prawdy mówił w homilii biskup świdnicki Ignacy Dec. Podjął on trzy wątki: tajemnicę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, rolę Radia Maryja w kształtowaniu postaw religijnych i realizacji hasła kończącego się roku liturgicznego: „Kościół naszym domem” oraz zadania i nadzieje związane z Rokiem Wiary, a także z nowym rokiem kościelnym przebiegającym pod hasłem duszpasterskim: „Być solą ziemi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ukazał to radio jako ważny środek ewangelizacji, medium promujące wartości religijne, narodowe i patriotyczne, rozgłośnię, w której rozbrzmiewa słowo prawdy. W ten sposób jednoczy rodaków w kraju i za granicą, zwłaszcza chorych i starszych, a także młodzież i dzieci na modlitwie w intencjach Kościoła, Ojczyzny, swoich bliskich oraz nieprzyjaciół Kościoła. Za pośrednictwem fal radiowych słuchacze uczestniczą w Mszach św., Liturgii Godzin, modlitwie różańcowej, Koronce do Bożego Miłosierdzia, modlitwie „Anioł Pański”, Apelu Jasnogórskim. Kaznodzieja przypomniał, że na antenie jest czas na katechezy, medytacje, komentarze, rozważania, homilie i przemówienia bł. Jana Pawła II, środowe audiencje Benedykta XVI i relacje z jego wizyt apostolskich, wypowiedzi biskupów, jak również programy religijno-społeczne, historyczno-patriotyczne, gospodarczo-polityczne. Wspólna modlitwa i poznanie nauki Kościoła są zatem źródłem miłości, wiary i nadziei, wierności Bogu, Ewangelii i Ojczyźnie.

Kaznodzieja, nawiązując do hasła roku duszpasterskiego, przypomniał, że chrześcijanie mają być solą ziemi i swoim działaniem przydawać smaku życiu społecznemu. - Radio Maryja, niosąc prawdę, także przydaje smaku życiu - mówił bp Dec. - Prawda bowiem jest najzdrowszym pokarmem dla ludzkiego ducha. Dlatego swoją homilię potraktował jako możliwość zaświadczenia o prawdzie, o tym, by Bóg był najważniejszy, aby na Jego prawie wzrastał nasz ojczysty dom, aby była zgoda w narodzie oparta na prawdzie, sprawiedliwości i miłości, by przynależność do Kościoła była naszą chlubą. Na zakończenie życzył Ojcu Dyrektorowi, wszystkim współpracownikom, wspomożycielom, przyjaciołom i słuchaczom całkowitego zaufania Bogu. Wspierał ich, dodawał otuchy i z mocą wyjaśniał: - Bóg czasem zabiera, żeby więcej dać. Jedną ręką zabiera, by dać drugą więcej. On jest autorem naszej przyszłości. Kościół nigdy nie tracił, gdy był prześladowany, tracił zawsze, gdy zabiegał o przywileje. A więc: Alleluja i do przodu!

Reklama

Pokrewieństwo duchowe

W tym samym duchu o mocnym pokrewieństwie duchowym, nazywanym Rodziną Radia Maryja, wypowiedział się o. dr Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, który zauważył: - Daje nam ono siłę zdolną przekroczyć różnego rodzaju burze, niestraszne nam wiatry. W tym zatomizowanym świecie jest to ważne. Wyrazem jedności ze świętującymi były listy adresowane z okazji rocznicy do o. dr. Tadeusza Rydzyka - dyrektora Radia Maryja. Skierowali je: kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, kard. Stanisław Nagy, o. Michael Brehl, przełożony generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

Zwyczajem obchodów rocznicowych stał się telegram do Benedykta XVI, który odczytał prof. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. Telegram stanowił zapewnienie o stałej modlitwie w intencjach Ojca Świętego oraz podziękowanie za życzliwość okazywaną Rodzinie Radia Maryja.

Głos uczestników

Pani Maria z Polskiej Misji Katolickiej w Sztokholmie przyjechała do Torunia, by dziękować Bogu, Matce Bożej i ludziom. Jak powiedziała, to radio jest amboną, z której słyszymy najpiękniejsze słowa miłości do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. Z kolei ks. Franciszek z diecezji bydgoskiej jest pełen podziwu dla Radia Maryja i Telewizji Trwam. Dlatego uważa, że na te czasy, w których przyszło nam żyć i świadczyć o Chrystusie, to wielka piękna sprawa. Przytoczone opinie potwierdza Jolanta z Nowego Jorku: - Szczególnie dla emigrantów Radio Maryja daje radość i pomaga przetrwać. Dla mnie jest to szczęście i ogromna radość być tu razem z tłumem ludzi, którzy wyznają wiarę w Boga i mogą poznać prawdę dzięki radiu. To radio jest niesamowite właśnie dlatego, że pozwala poznać prawdę.

Reklama

Na zakończenie uroczystości o. dr Tadeusz mówił o istocie komunikacji. Media bowiem mają być środkami społecznego komunikowania. - Jeżeli ludzie ze sobą rozmawiają, szukają prawdy, wtedy rodzi się miłość. Razem można uczynić wiele, przykładem jest Radio Maryja - mówił Ksiądz Dyrektor. W tym kontekście podkreślił wagę rozmowy na argumenty prawdy, dobra. Źródłem tej siły jest słuchanie Ducha Świętego, Jego natchnień oraz jedność, wzajemna pomoc i modlitwa.

1 grudnia przyjaciele Radia Maryja mogli również zwiedzić siedzibę rozgłośni, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej oraz plac budowy sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II, a także posłuchać koncertu w wykonaniu m.in. Orkiestry Koncertowej „Victoria” i Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”, a potem nabyć wydawnictwa Fundacji „Nasza Przyszłość”.

Druga część obchodów jubileuszowych odbyła się w Bydgoszczy 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Radio Maryja ocala chrześcijańską tożsamość Polaków

Już po raz 28. świętowano w Toruniu urodziny Radia Maryja, które niesie przesłanie ewangeliczne Polakom w kraju i za granicą. Założyciel radia o. Tadeusz Rydzyk CssR wielokrotnie wyrażał ogromną wdzięczność słuchaczom, za to, że od tak wielu lat wspierają to dzieło. Powitał również przybyłych gości, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, osoby duchowne oraz konsekrowane.

Centralnym punktem rocznicowych obchodów była popołudniowa Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który także wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję