Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielska edukacja w czołówce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 15. Fundacja Edukacyjna Perspektywy i dziennik „Rzeczpospolita” ogłosiły ogólnopolski rankingu szkół. Całkiem nieźle wypadły w nim katolickie placówki edukacyjne z Podbeskidzia.

Najwięcej powodów do satysfakcji może mieć, nie po raz pierwszy, Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego (KTK) w Bielsku-Białej. W rankingu ogólnopolskim zostało ono sklasyfikowane na miejscu 25, a w województwie śląskim na 2 pozycji. W makroregionie lepszym od niego wynikiem może poszczycić się jedynie V LO z Bielska-Białej. Liceum to jest jednocześnie numerem jeden na całym Śląsku. Wśród innych lokalnych placówek edukacyjnych, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie zajęło 249. miejsce w rankingu ogólnopolskim, a w skali regionalnej, Bielskie Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner uplasowało się na 55 pozycji - w województwie śląskim, zaś Salezjańskie Publiczne Liceum Ogólnokształcące w Oświęcimiu zajęło 36 lokatę - w województwie małopolskim.

Ranking Perspektyw i „Rzeczpospolitej” jest wypadkową osiągnięć uczniów uzyskanych w olimpiadach wiedzy, wyników egzaminu dojrzałości oraz opinii specjalistów akademickich. W pierwszej pięćdziesiątce głównego zestawienia (osobnego dla szkół ogólnokształcących i technicznych) znalazło się cztery licea i sześć techników z województwa śląskiego. Co ciekawe, w podkategorii „wyniki maturalne,” KTK z Bielska-Białej uplasowało się na 10 miejscu w rankingu ogólnopolskim i na pierwszym miejscu w województwie śląskim!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-01-28 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marginalizowanie lekcji religii?

Niedziela legnicka 48/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Archiwum bp. Marka Mendyka

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk
Odnowa Kościoła dokonuje się także przez świadectwo, jakie daje życie wierzących: poprzez samo swoje istnienie w świecie chrześcijanie są faktycznie powołani, aby rozjaśniać Słowo prawdy, jakie pozostawił nam Pan Jezus. (Benedykt XVI, list apostolski „Porta fidei”, 6)
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Lekarz-ateista zobaczył niemożliwe

2026-02-06 08:19

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat. prasowy

Opowiadam o Alexisie Carrelu: racjonaliście, który jedzie do Lourdes przekonany, że zobaczy zbiorową histerię… a wraca wstrząśnięty tym, czego był świadkiem. I zadaje Bogu jedno z najuczciwszych pytań, jakie można zadać: „Jeśli to Twoje działanie – pozwól mi dopisać lepszy rozdział do mojego życia.”

Później wejdziemy w Ewangelię (J 9), gdzie pada pytanie, które każdy z nas zna aż za dobrze: „Dlaczego ja? Kto zawinił?”
CZYTAJ DALEJ

Uśmiech, który skrył tortury. Gwatemalski „męczennik konfesjonału”

2026-02-08 19:29

[ TEMATY ]

Augusto Rafael Ramírez Monasterio

Vatican Media

Na pierwszy rzut oka to zwykła fotografia radosnego zakonnika. Jednak za uśmiechem „brata Augusto” kryje się jedna z najbardziej wstrząsających historii wierności tajemnicy spowiedzi w XX wieku. Papież Leon XIV otworzył drogę do jego beatyfikacji.

Oficjalne zdjęcie Augusto Ramíreza Monasterio (szerzej znanego jako brat Augusto) przedstawia uśmiechniętego franciszkanina w brązowym habicie, spokojnie stojącego w ogrodzie. To, co wygląda na sielankowy portret, jest w rzeczywistości dokumentacją zbrodni. Fotografia powstała w czerwcu 1983 roku, zaledwie chwilę po tym, jak zakonnik przetrwał wielogodzinne, brutalne tortury z rąk gwatemalskiego wojska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję