Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sudan Południowy

Laureat pokojowej nagrody ONZ

Południowosudański biskup Paride Taban został laureatem pokojowej nagrody ONZ. Przyznaje się ją za wyjątkowy wkład osób lub instytucji w pojednanie zwaśnionych społeczności. 1 marca hierarcha otrzyma z rąk sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello.

Pochodzący z archidiecezji Juba w Sudanie Południowym laureat, mający 76 lat, był w latach 1983 - 2004 ordynariuszem diecezji Torit. Gdy 7 lutego 2004 r. przeszedł na emeryturę, zapoczątkował tworzenie Pokojowej Wioski Świętej Trójcy w Kuronie. Jest to miejsce, gdzie ludzie z różnych plemion, narodów i religii wspólnie pracują na rzecz wspierania pokoju i postępu w okolicznych miejscowościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Fakt, że ta wioska jest teraz przykładem pojednania i pokoju, będzie zachęcał pozostałe społeczności do podejmowania podobnych rozwiązań w innych miejscach konfliktu w Sudanie Południowym - powiedział Laurent Vieira de Mello, przewodniczący fundacji przyznającej nagrodę.

Watykan

Gotowa dokumentacja cudu za przyczyną bł. Jana Pawła II

Do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotarła dokumentacja o cudownym uzdrowieniu za przyczyną bł. Jana Pawła II - pisze watykanista „La Stampy”, Andrea Tornielli. Jak wiadomo, uznanie autentyczności cudu za przyczyną bł. Jana Pawła II po beatyfikacji, czyli po 1 maja 2011 r., jest koniecznym warunkiem kanonizacji.

Powołując się na „wiarygodne źródła”, Tornielli dodaje, że dokumentacja w sprawie prawdopodobnego uzdrowienia nie była jeszcze przedmiotem analiz konsulty medycznej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kierowanej przez osobistego lekarza Benedykta XVI dr. Patrizio Poliscę.

Chodzi o niewytłumaczalne naukowo, trwałe uzdrowienie za przyczyną błogosławionego Jana Pawła II. Decyzja, czy dokumentacja przedstawiona przez postulatora sprawy ks. prał. Sławomira Odera zostanie przekazana konsulcie medycznej, należy do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli lekarze stwierdzą, że spełnia ona niezbędne warunki, sprawę przekażą komisji teologów tej dykasterii. Kolejnym krokiem będzie opinia kardynałów i biskupów - członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz decyzja papieża, by opublikować dekret o cudzie.

Reklama

Litwa

Sąd za marsz

Kapłan diecezji radomskiej - ks. Dariusz Stańczyk, przebywający obecnie na Litwie, stanie przed sądem. 22 stycznia br. z harcerzami Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej i młodzieżą ze Stowarzyszenia Jana Pawła II ulicami Wilna przeprowadził Marsz Wolności „Za wolność naszą i waszą”, z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Powodem zatrzymania księdza był brak pozwolenia władz na przemarsz młodzieży ulicami miasta.

Ostatni akcent uroczystości stanowiła Msza św. polowa na Górze Trzech Krzyży. Po Mszy św. policja zatrzymała ks. Stańczyka, który został przyprowadzony na komisariat w celu złożenia wyjaśnień. W e-mailu przesłanym przez ks. Stańczyka redakcji Radia Plus Radom kapłan przyznaje, że przez 18 lat organizowania Sztafety Niepodległości zwracał się z prośbą o stosowną zgodę samorządu miasta Wilna. Tym razem jednak zrezygnował z wystosowania pisemnej prośby, ponieważ dowiedział się o zatwierdzeniu przez miasto parady równości.

Ludzie

Ks. Georg Ratzinger

Brat Benedykta XVI - ks. Georg Ratzinger wiedział jako pierwszy, że Papież ustąpi z urzędu, nie zdradził jednak jego zamiarów, choć znał dzień i godzinę, kiedy Benedykt XVI ogłosi decyzję o swoim ustąpieniu. Informacji o rezygnacji Papieża jego brat wysłuchał przez radio.

- Z wiekiem słabną siły - powiedział ks. Georg i zwrócił uwagę, że Papież wkrótce skończy 86 lat, wiek, którego dożywa niewiele osób. Ponadto lekarz odradził mu długie podróże, ma także coraz większe trudności z chodzeniem.

- Ojciec Święty osobiście poinformował o swojej decyzji - powiedział ks. Ratzinger. Zastrzegł, że w żaden sposób nie doradzał mu w jej podjęciu i nie starał się na niego wpływać. - Odpowiedzialność musi się ponosić samemu i samemu podejmować decyzję - powiedział.

Cudzysłów

Wiara, mądrość, a zarazem wielka skromność tego człowieka zawsze robiły na mnie wielkie wrażenie.
Joachim Gauck, prezydent Niemiec, po rezygnacji Benedykta XVI

Krótko

Wiadomość o rezygnacji Benedykta XVI z urzędu następcy św. Piotra odbiła się szerokim echem na portalach internetowych. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez instytut MEEDIA w Hamburgu, tylko na twitterze słowo „papież” odmieniane w różnych językach pojawiło się 4 mln razy.

Korea Płn. postawiła niemal cały świat w stan gotowości bojowej. Phenian przeprowadził trzecią podziemną próbę atomową. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła ten krok.

Na Uralu w Rosji spadł meteoryt. W obwodach swierdłowskim i czelabińskim rozgrzane do czerwoności kosmiczne kamienie powybijały szyby i uszkodziły dachy. Jest wiele osób rannych.

W Petersburgu rosyjskie służby aresztowały 700 osób. Aresztowani są podejrzewani o związki z islamskimi ekstremistami.

Rosja zarobiła w 2012 r. 17 mld dolarów na eksporcie uzbrojenia. Broń trafiła do 60 państw.

We Francji władze izby lekarskiej w ogłoszonym dokumencie po raz pierwszy dopuściły wyrażanie zgody przez konsylium lekarskie na „kontrolowane zakończenie życia” pacjentów, którzy o to prosili „stale, świadomie i w powtarzalny sposób”.

W Austrii zmarł 10 lutego br. po długiej chorobie prof. Krzysztof Michalski. Wraz z ks. Józefem Tischnerem był założycielem i rektorem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Organizował słynne spotkania ludzi nauki i kultury z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo i był ich uczestnikiem.

W Iraku dwa samochody z konwoju, w którym jechał polski ambasador gen. Lech Stefaniak, zostały uszkodzone, gdy wybuchła mina pułapka. Ambasadorowi nic się nie stało; nie jest jasne, czy celem terrorystów był akurat polski dyplomata.

Naukowcy wyłączyli Wielki Zderzacz Hadronów. Ma zostać ponownie włączony dopiero za dwa lata. To gigantyczne urządzenie przejdzie teraz przegląd techniczny.

2013-02-18 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Odpowiedzialnym za funkcjonowanie ośrodka w Fastowie jest ukraiński dominikanin ojciec Mykhaiło Romaniw, który współpracuje z całą rzeszą świeckich wolontariuszy. „Pomysł koronacji wziął się stąd, że nasz parafianin, pan Aleksander Łysenko, na jednej ze stron antykwarycznych znalazł figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figura jest drewniana, ma 120 centymetrów wysokości. Pochodzi z Fatimy i została wyprodukowana w 1919 roku. To nas bardzo zainteresowało” - mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Romaniw. Jak podkreśla, „drugą ważną rzeczą było to, że Matka Boża Fatimska właśnie w tym kontekście wojny prosiła o to, aby się modlić za Rosję. To jest bardzo ważne i od zawsze pamiętałem, iż żadne inne objawienie nigdy nie mówi o Rosji”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: stoimy w obliczu epokowych wyzwań kulturowych

2024-05-13 13:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wezwał do dialogu i szczególnej uwagi dla wszystkich cierpiących z powodu "ubóstwa kulturowego i duchowego" lub wykluczenia w obliczu licznych i decydujących wyzwań kulturowych. Ojciec Święty przyjął w poniedziałek na audiencji Szkołę Paleografii, Dyplomatyki i Archiwistyki założoną przez Leona XIII 140 lat temu oraz Szkołę Bibliotekoznawstwa ustanowiona przez Piusa XI 90 lat temu.

Franciszek pochwalił obie instytucje za ich dobre szkolenie i pracę. „Bardzo ważne jest, aby bibliotekarze i archiwiści Kościoła na całym świecie byli dobrze wyszkoleni”, powiedział, ponieważ jest to "szczególnie ważne w czasach, gdy wiadomości są czasami rozpowszechniane bez weryfikacji i badań", aby profesjonalnie wspierać ludzi w "prawidłowych badaniach w każdych okolicznościach".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję