Reklama

Niedziela Częstochowska

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara jest darem, a Rok Wiary, który trwa w Kościele od 11 października ub.r., jest darem szczególnym. Nie można przejść wobec niego obojętnie

Niedziela częstochowska 8/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ciągu minionych 5 miesięcy pojawiły się liczne publikacje tematyczne, artykuły i książki, po które warto sięgać. Warto również rozejrzeć się wokoło, bowiem parafie, stowarzyszenia i bractwa działające w Kościele podejmują w Roku Wiary specjalne inicjatywy, które mają wymiar modlitewny i ewangelizacyjny, a także czynnie angażujący wiernych w dzieła charytatywne i wydarzenia wspólnotowe.

Po pierwsze modlitwa

Wśród wskazań na Rok Wiary przygotowanych przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a znajdujących się w dokumencie „Żyć Rokiem Wiary”, wiele miejsca zostało poświęcone modlitwie. Jej znaczenie podkreśla również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w Liście Pasterskim na Rok Wiary. Krótki sondaż w parafiach naszej archidiecezji pozwala zorientować się, że inicjatyw modlitewnych narodziło się w ostatnich miesiącach wiele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W parafii pw. świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie z inicjatywy Parafialnej Rady Duszpasterskiej przed każdą niedzielną Mszą św. czytane są fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego, natomiast Msze św. w dni powszednie poprzedza modlitwa w intencji Roku Wiary. Zbiór modlitw na Rok Wiary trafił do każdej rodziny w tej parafii podczas tegorocznej wizyty kolędowej. Wydany w starannej oprawie graficznej i niewielkim formacie może być obecny na stałe w torebce lub kieszeni.

W parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie od lutego w każdą pierwszą niedzielę miesiąca jest odprawiana Msza św. w intencji mieszkańców jednej z ulic na terenie parafii. Polecane są zarówno osobiste intencje tej grupy osób, jak i intencja umacniania parafialnej wspólnoty. Od 25 marca raz w miesiącu w kościele będzie odmawiana Litania do Dzieciątka Jezus, które patronuje parafii, natomiast w trzeci piątek miesiąca będzie nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, bowiem w tym kościele znajdują się relikwie i obraz św. Faustyny.

Reklama

W parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie w kwietniu rozpoczną się comiesięczne Msze św. w intencji uzdrowienia duchowego i fizycznego dla osób potrzebujących uleczenia. Data Mszy św. została wybrana nieprzypadkowo - 22 dnia każdego miesiąca wiąże się z liturgicznym wspomnieniem bł. Jana Pawła II. Wszystkie wspólnoty modlitewne działające w parafii w każdą środę uczestniczą w nowennie do Matki Bożej. Poszczególne wspólnoty i bractwa podejmują specjalne intencje modlitewne tych nowenn. Dla przykładu Pomocnicy Maryi Matki Kościoła wspierają modlitwą osoby słabsze w wierze w odnajdywaniu drogi do Boga. Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej modli się o nawrócenie grzeszników, Bractwo św. Antoniego o nawrócenie osób, które obrażają Pana Boga grzechami języka. Również inne wspólnoty: Żywy Różaniec, Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej przyjęły specjalne intencje związane z Rokiem Wiary. W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie w pierwsze czwartki miesiąca trwa dwugodzinna Adoracja Najświęteszego Sakramentu w intencji uzdrowienia ciała i duszy oraz o powołania kapłańskie. W trzecim piątek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do Jezusa Miłosierengo, a każdego 16. od godz. 20 do 21.37 trwa Adoracja i modlitwa o kanonizację Jana Pawła II. Co miesiąc w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbywają sie adoracje pn. „Wieczory uwielbienia”. Uczestniczą w nich grupy parafialne z całego rejonu.

Wiara rodzi się ze słuchania

W ślad za inicjatywami modlitewnymi idą działania ewangelizacyjne, mające na celu to, by Słowo Boże miało większy udział w naszym życiu. W parafii pw. św. Stanisława Kostki w Częstochowie trwa seminarium Odnowy Wiary. Co tydzień wierni, którzy chcą w nim uczestniczyć, otrzymują teksty rozważań na każdy dzień. Są to fragmenty Ewangelii oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. W pierwszą niedzielę miesiąca głoszone są katechezy o tematyce związanej z Rokiem Wiary, w ostatną niedziele miesiąca, po wieczornej Mszy św., odbywają się spotkania dyskusyjne.

Reklama

„Spotkania nad Ewangelią” rozpoczynają się w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie. Począwszy od marca będą się one odbywać w pierwszy piątek miesiąca. Temat spotkania inauguracyjnego - „Służba wielkiej misji” dotyczy fragmentu Ewangelii według św. Marka: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Temat drugiego spotkania brzmi: „Wielka ewangelizacja w małym środowisku”. Rozważane będą słowa z fragmentu Ewangelii wg. św. Łukasza: „Wracaj do swego domu i opowiedz, ile to dobrego uczynił ci Bóg”.

Rok Wiary znajdzie swój wyraz także podczas rekolekcji wielkopostnych. Temat ten był podejmowany już w czasie rekolekcje adwentowych, teraz będzie pogłębiany. Np. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie rekolekcje adwentowe poświęcone były tematowi: „Wiara, która daje zbawienia”. Mottem rekolekcji wielkopostnych będą słowa: „Wiara daje bogactwo ducha”. Nauki głoszone w czasie kolejnych dni będą podejmować następujące zagadnienia: „Bóg uczyni Cię bogatym”, „Sakramenty moim bogactwem w Roku Wiary”, „Czysta dusza moim bogactwem” oraz „Modlitwa bogactwem ducha”.

Budowa wspólnoty

W wielu parafiach inicjatywy Roku Wiary są skierowane na umocnienie wspólnot. Jest to np. więź z osobami chorymi, odwiedzanie ich w domach i szpitalach.

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie rozwija się pomoc charytatywna dla mieszkańców parafii. Dwukrotnie wzrosła liczba dzieci objętych pomocą w ramach wspólpracy z holenderska organizacją „Haart voor Polen” z Valkenswaard. Udzielana jest pomoc rodzinom dotkniętym bezrobociem.

Szereg ciekawych inicjatyw podjął w ramach Roku Wiary Zespół ds. Nowej Ewangelizacji rejonu zawierciańskiego. Na placu bł. Jana Pawła II w Zawierciu zorganizowano „Kolędowanie przy fontannie”, jasełka i pokaz ognia. Ciekawe formy ewangelizacji to „Szkoła Pantomimy” odbywająca się raz w miesiącu w auli parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu oraz zrealizowane, również w tej parafii, przedstawienie pt. „Boski diament”. Zespół realizuje - wspólnie z MOK w Zawierciu - akcję profilaktyczną „Znajdź pomysł na siebie”. 14 lutego grupa ewangelizatorów dostarczała mieszkańcom „Listy miłosne Pana Boga do człowieka”. W maju na placu bł. Jana Pawła II w Zawierciu odbędzie się koncert z nabożeństwem majowym i występem Teatru „Zwierciadło” z Łodzi. 9 czerwca planowany jest koncert ewangelizacyjny na boisku OSiR w Zawierciu.

Nasz obecny sondaż o inicjatywach na Rok Wiary traktujemy jako wstępny. Chętnie napiszemy o kolejnych pomysłach.

2013-02-20 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bramy wiary

Niedziela świdnicka 44/2012, str. 3

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Kl. Artur Tomczak

Mszy św. inaugurującej Rok Wiary przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki

Mszy św. inaugurującej Rok Wiary przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki

W niedzielę 16 października 2011 r. Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił, że w 50. rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II oraz w 20. rocznicę ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego rozpocznie się w Kościele powszechnym Rok Wiary.
Zachęcony wezwaniem Papieża Kościół świdnicki pod przewodnictwem swojego pasterza bp. Ignacego Deca zebrał się w katedrze 11 października br. Nawiązując do dwóch ważnych rocznic, w uroczystej procesji wniesiono księgi Katechizmu oraz Dokumenty Soboru Watykańskiego II, które złożono w przygotowanym miejscu, gdzie mają przypominać wiernym o potrzebie odnawiania i pogłębiania wiary.
W homilii Ksiądz Biskup odniósł się do dwóch wydarzeń - rocznicy Soboru oraz rocznicy ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, a także za radą Ojca Świętego wskazał główne cele Roku Wiary.
Sobór Watykański II (1962-1965) był największym wydarzeniem w życiu Kościoła katolickiego w XX wieku. Przygotowali go głównie biskupi i teologowie ze świata zachodniego, ale uczestniczyli w nim także biskupi zza żelaznej kurtyny, m.in. z Polski z kard. Stefanem Wyszyńskim, abp. Karolem Wojtyłą i abp. Bolesławem Kominkiem na czele. Komunistyczne władze ówczesnej Polski zadbały o to, by nie docierały do naszego kraju informacje o obradach soborowych. Trzeba było ich szukać w zagranicznych radiostacjach. W polskiej prasie można było znaleźć przefiltrowane przez cenzurę wiadomości. Językiem obrad na soborze była łacina. Sobór nie miał na celu ogłaszania nowych dogmatów. Stąd też nie miał charakteru dogmatycznego, ale był soborem duszpasterskim. W związku z rozwijającą się industrializacją i postępującą sekularyzacją, a także ateizacją trzeba było się zastanowić, jakie podjąć metody, by dotrzeć z orędziem Ewangelii do świata. Sobór wzywał, by Kościół nie lękał się świata, nie cofał się przed nim, nie izolował się od niego, ale, by był na świat otwarty i Ewangelią przenikał wszystkie jego sektory. Głównymi hasłami soboru były „uwspółcześnienie” oraz „powrót do źródeł”.
Owocem przeszło trzyletnich obrad soborowych, rozłożonych na cztery jesienne główne sesje, było ogłoszenie 16 dokumentów: czterech konstytucji, dziewięciu dekretów i trzech deklaracji.
Po tej prezentacji Ksiądz Biskup przeszedł do przypomnienia wagi Katechizmu Kościoła Katolickiego. - Katechizm ten - mówił Biskup - na zlecenie papieża Jana Pawła II został opracowany przez specjalną komisję kardynałów i biskupów. Praca nad nim trwała 6 lat. Katechizm zawiera pełny i integralny wykład nauki katolickiej, który pozwala wszystkim dowiedzieć się, co Kościół wyznaje, jak sprawuje swoją liturgię, jak żyje, czym się kieruje w postępowaniu i jak się modli w swoim codziennym życiu. Posiada cztery główne części. Pierwsza nosi tytuł „Wyznanie wiary”. Jest tu mowa o zawartości treści wiary. Druga część zatytułowana: „Celebracja misterium chrześcijańskiego” ukazuje wiarę celebrowaną w liturgii siedmiu sakramentów. Część trzecia, nosząca tytuł: „Życie w Chrystusie”, poświęcona jest zasadom moralnego postępowania. Wreszcie część czwarta zatytułowana: „Modlitwa chrześcijańska” mówi o wierze wyrażanej w modlitwie.
Na koniec głoszący homilię bp Dec wskazał na główny cel Roku Wiary - ożywienie naszej wiary poprzez jej wyjaśnianie, wyznawanie, przeżywanie jej w liturgii Kościoła, wyznawanie jej sposobem życia i wyrażanie jej także w dobrej modlitwie. Innymi słowy, w Roku Wiary chcemy się przybliżyć do Boga poprzez Chrystusa w Duchu Świętym. Przed błogosławieństwem kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej przedstawił listę odpustów, które Penitencjaria Apostolska zatwierdziła 14 września br. specjalnie na Rok Wiary. Całą listę można znaleźć na stronie diecezji świdnickiej www.diecezja.swidnica.pl.
Msza św. inaugurująca Rok Wiary zakończyła się wręczeniem przez Księży Biskupów przedstawicielom wszystkich parafii w diecezji egzemplarza nowego wydania Katechizmu. Wszyscy uczestnicy liturgii otrzymali też pamiątkowy wizerunek Chrystusa Pantokratora z katedry w Cefalů na Sycylii, który ma nam towarzyszyć przez cały ten czas pogłębiania wiary.
Rangę uroczystości podkreślił pięknym śpiewem wrocławski chór „Cantores Minores Wratislavienses” prowadzony obecnie przez Piotra Karpetę.
Zgodnie z postanowieniem Papieża zawartym w liście apostolskim „Porta fidei” Rok Wiary zakończy się 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

    Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło 12 kwietnia projekt „Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”, włączając się w program „Z kobietami – patriotkami”.

Św. Jadwiga Królowa, Hanna Chrzanowska, błogosławiona pielęgniarka i Emilia Wojtyłowa, matka Ojca św. Jana Pawła II to trzy bohaterki projektu, którego celem jest popularyzacja ich życia i działalności, a także na przykładzie tych wyjątkowych kobiet próba odpowiedzi na pytanie – jak patriotyzm może stać się misją? Działalność na niwie rodzinnej, wspierająca, wychowująca dzieci w duchu najwyższych wartości, działalność społeczna czy polityczna – patriotyzm może mieć różne oblicza. Konferencja była też świetnym czasem dla refleksji – w jaki sposób z postaw tych trzech kobiet można czerpać wzorce na dziś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję