Reklama

Niedziela Małopolska

Przesłanie wciąż aktualne

Niedziela małopolska 9/2013, str. 5

[ TEMATY ]

życie

Archiwum zgromadzenia

Ks. Tadeusz Musz CSMA

Ks. Tadeusz Musz CSMA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA KONIK-KORN: - Proszę powiedzieć, co przyniósł Zgromadzeniom Michalickim ten rok jubileuszowy?

KS. TADEUSZ MUSZ CSMA: - Każdy jubileusz jest najpierw okazją do wypowiedzenia szczególnego dziękczynienia Panu Bogu za Jego dary. Tę wdzięczność Zgromadzenia Michalickie wypowiadały w ciągu minionego roku na wiele sposobów zarówno w Polsce jak i poza nią. Odbyło się wiele spotkań modlitewnych. Nie zabrakło także refleksji intelektualnej podczas sympozjów naukowych oraz kilku wydarzeń kulturalnych. Wśród nich na czoło wysuwa się Oratorium o bł. Bronisławie Markiewiczu, które skomponował krakowski artysta Piotr Pałka do libretta michalitki s. Leonii Przybyło. Powstał również film „Znaki Anioła” wg scenariusza i reżyserii Anny T. Pietraszek. To wszystko zaowocowało pogłębieniem znajomości myśli i dzieła bł. Bronisława oraz, jak ufamy, będzie stanowić dalszą inspirację do odczytywania na nowo i gorliwej realizacji pozostawionego nam charyzmatu.

- W słowach „Powściągliwość i praca” kryje się program życia ks. Markiewicza, nadal bardzo aktualny, ale jednocześnie nieatrakcyjny dla świata. Jak dziś należy interpretować to wezwanie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Nawet niezbyt wnikliwy obserwator życia potrafi dostrzec, że dynamicznie rozwijający się dziś konsumpcjonizm - czyli brak powściągliwości - już doprowadził do wielu głębokich wynaturzeń jednostkowych i społecznych. Wielu ludziom wewnętrznie sfrustrowanym, czyli głęboko nieszczęśliwym, wydaje się, że dobra materialne potrafią zaradzić ich rozgoryczeniom. To głównie ci nieszczęśliwi są konsumentami tego, co ich niszczy: alkoholu, nikotyny, narkotyków, dopalaczy, pornografii czy prostytucji. To oni kupują także w nadmiarze normalne towary i usługi, ponieważ łatwo wyrobić w nich sztuczne potrzeby i tak sterować wydawaniem przez nich pieniędzy, aby przekonać ich, że w rzeczach materialnych znajdą zaspokojenie swoich najgłębszych potrzeb.
Obecnie, jeszcze wyraźniej niż za czasów bł. ks. Markiewicza, widzimy, że styl życia opisany słowem „powściągliwość” nie jest pustym umartwieniem czy naiwną rezygnacją, ale przejawem zdrowego rozsądku. Człowiek, aby sensownie żyć, musi umieć z wielu rzeczy zrezygnować, nawet z tego, co dobre i godziwe, aby osiągnąć wyższe wartości.

- W homilii na zakończenie roku ks. Bronisława Markiewicza, ks. Ryszard Andrzejewski, wikariusz generalny zgromadzenia księży michalitów powiedział: „Tym, co nam wykoślawiło przez lata, nam ludziom dorosłym, to pragnienie założyciela, jest to, czego się nauczyliśmy. A nauczyliśmy się, że w wygodzie, w dobrobycie, w pieniądzu jest nasza nadzieja. I to jest coś, co jest obce dziecku; dziecko pokłada ufność tylko w rodzicu, tylko w jego miłości”. Jak dziś mówić, szczególnie osobom młodym, podatnym na trendy współczesności o tym, żeby swoją ufność pokładali w Bogu, a nie w rzeczach materialnych?

- W moim odczuciu zacytowane przez Panią słowa stanowią przestrogę przed niebezpieczeństwami wypływającymi z faktu, że wielu ludzi coraz bardziej wierzy, iż bez Boga, bez ewangelicznych wartości, też jakoś da się żyć. Podejmuje się liczne wysiłki, aby przekonać współczesnego człowieka, że może być szczęśliwym bez zwracania się do wartości nadprzyrodzonych. Sądzę, że dziś ks. Markiewicz odwołałby się nie tylko do argumentów płynących z Ewangelii, ale także do zdrowego rozsądku i udowodnił, że ci, którzy tyle razy namawiali ludzi do zaufania sile pieniądza, propagandy czy przemocy, głosili śmierć Boga, likwidację Kościoła i obiecali ludziom raj na ziemi, zawsze sprowadzali na nią prawdziwe piekło.

Reklama

- Bł. ks. Bronisław Markiewicz był salezjaninem, znał św. Jana Bosco. Kiedy wrócił do ojczyzny, założył zgromadzenie oparte na statutach i duchowości świętego z Turynu. Jak ta salezjańska duchowość realizuje się w powołaniu księży michalitów?

Reklama

- Przybywając w marcu 1892 r. z Turynu do Miejsca, nazwanego później Piastowym, ks. Markiewicz przywiózł nie tylko obraz Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - Patronki salezjańskich dzieł wychowawczych i portret św. Jana Bosko, ale także cały system pedagogiczny zapoczątkowany przez tego niezwykłego wychowawcę młodzieży. Już w następnym roku utworzył własny ośrodek wychowawczy i nazwał go „Zakład ks. Bosco w Miejscu”. Rzeczywiście, wiele z tej spuścizny zaczerpniętej od Założyciela Zgromadzeń Salezjańskich przetrwało do dziś w Zgromadzeniach Michalickich. Podobnie jak Salezjanie prowadzimy obecnie szkoły, domy dziecka, internaty, oratoria i inne ośrodki młodzieżowe. W naszym duszpasterstwie parafialnym priorytet mają dzieła poświęcone wychowaniu młodych. Od św. Jana Bosco przejęliśmy przede wszystkim oryginalny model wychowawczy, zwany systemem prewencyjnym, który w naszym Zgromadzeniu opisujemy pojęciem „metoda uprzedzająca”. Polega ona na tym, że wychowawca poucza wychowanków o ich prawach i obowiązkach, roztacza nad nimi opiekę, udziela stosownych rad i stopniowo prowadzi ich do samodzielności oraz wypracowania mocnego charakteru. Wychowawcy mają być dla młodzieży przewodnikami i przyjaciółmi, starają się uchronić swoich wychowanków przed błędnymi wyborami i postawami.
Elementem wyróżniającym nasze zgromadzenie od salezjańskiego jest niewątpliwie kult aniołów, a zwłaszcza św. Michała Archanioła i wypływająca stąd oryginalna duchowość Zgromadzenia, streszczająca się w hasłach: „Któż jak Bóg!” oraz „Powściągliwość i Praca”.

- Św. Michał Archanioł kojarzy się dziś jednak przede wszystkim z pomocą w walce duchowej. Jaką rolę św. Michał Archanioł odgrywa w michalickim powołaniu do pracy z młodzieżą?

- Patron Zgromadzenia inspiruje nas do troski o chwałę Bożą. Zawołanie Św. Michała Archanioła: „Któż jak Bóg!” sprawia, że michalici całym swoim życiem pragną ukazać swój zachwyt nad wielkością, dobrocią i miłością Boga oraz deklarują swą gotowość do oddania Mu należnej czci, a nawet walki o tę cześć, gdyby zaszła taka potrzeba. To musi przekładać się na nasze zaangażowanie apostolskie, a więc także na pracę z młodzieżą moralnie zaniedbaną, osobami głęboko zranionymi duchowo, uzależnionymi od nałogów, a zwłaszcza alkoholizmu, czy wreszcie wprost doświadczającymi na sobie działania złego ducha. Prawo własne Zgromadzenia wprost zaleca nam posługę w tych środowiskach, gdzie ze względu na okoliczności konieczny jest większy trud apostolski, odwaga i gotowość do poniesienia ofiary. Wierzymy, że w tych szczególnie trudnych sytuacjach towarzyszy nam pomoc św. Michała Archanioła, którego wstawiennictwa wiele razy w ciągu każdego dnia wzywamy.

2013-02-27 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sposób na życie z klasą

Człowiek nie jest samotną wyspą. Wszyscy żyjemy w różnych przestrzeniach wspólnotowych i czasowych. Jako ludzie ochrzczeni mamy czynić ziemię gościnną dla mieszkańców tych przestrzeni, czyli urzeczywistniać Królestwo Boże.

Wczasie lekcji geografii uczymy się, że konkretny punkt na kuli ziemskiej można zlokalizować za pomocą współrzędnych określających długość i szerokość geograficzną, oczywiście w oparciu o „zestaw” południków i równoleżników. Nieogarniony i niezmierzony Stwórca wszechświata w Swojej niekończonej miłości i mądrości wyznaczył miejsce i czas przyjścia na świat Zbawiciela. W Tajemnicy Wcielenia odkrywamy prawdę, że Syn Boży stał się człowiekiem, aby nas pojednać z Ojcem. Pojednanie dokonało się na krzyżu. Przyjąwszy chrzest, wciąż uczestniczymy w tym paschalnym misterium zbawczym. Dzięki otrzymanej łasce nadprzyrodzonej wiary mamy zdolność nawiązywania kontaktu z Bogiem. Bo wiara to spotkanie i dialog człowieka ze Stwórcą. Osobowe spotkanie i modlitewna rozmowa z kochającym Ojcem są możliwe dzięki Duchowi Świętemu, który jest sprawcą pięknej jedności ze Wspólnotą Przenajświętszej Trójcy. Głęboka relacja z Trójjedynym Bogiem staje się źródłem czystej wody dla życia wewnętrznego. Brat Roger, założyciel wspólnoty ekumenicznej w Taizé powtarzał często swoim współbraciom i młodym zgromadzonym na modlitwie: „Trzeba sięgać do źródeł życia wewnętrznego, by uczynić ziemię gościnną dla wszystkich”.
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy belgijski „biskup trapista” przechodzi na emeryturę. Jego nominacja była małą sensacją

2025-07-02 12:47

[ TEMATY ]

nominacja

Belgia

emerytura

biskup trapista

Adobe Stock

Zakon Trapistów

Zakon Trapistów

Biskup Gandawy Lode Van Hecke przechodzi na emeryturę. Papież Leon XIV przyjął jego rezygnację 30 czerwca. 75-letni Van Hecke był pierwszym w historii Kościoła Belgii mnichem trapistą, który został mianowany biskupem. Jego nominacja była małą sensacją. Kierował diecezją Gandawy od początku 2020 roku.

Van Hecke urodził się w Roeselare w zachodniej Belgii. Studiował filozofię i teologię na Katolickim Uniwersytecie w Lovanium. Do trapistów wstąpił w 1976 roku, święcenia kapłańskie otrzymał w 1995 roku. W latach 2002-2004 pełnił funkcję sekretarza opata generalnego cystersów w Rzymie. W 2007 roku trapiści z Orval wybrali go na swojego przełożonego.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Prezydent Duda: zaprosiłem papieża Leona XIV do Polski

2025-07-03 12:35

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Papież Leon XIV

Vatican Media

Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po audiencji u papieża Leona XIV w czwartek, że poprosił go, aby przyjął Karola Nawrockiego, gdy obejmie on urząd Prezydenta RP. Dodał, że zaprosił nowego biskupa Rzymu do Polski.

"Podziękowałem Ojcu Świętemu za zaproszenie. To taka specyficzna wizyta prezydencka, (...) z jednej strony powitalna, bo niedawno Ojciec Święty został wybrany 8 maja i zaczął swój pontyfikat. Dla mnie to zarazem wizyta pożegnalna w roli głowy państwa, ostatnia z całą pewnością u Ojca Świętego" - powiedział prezydent.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję