Reklama

Sztuka

Ambasadorzy Śląska

Co łączy proboszcza, nauczyciela akademickiego oraz zespół pieśni i tańca? Nie tylko wspólna nagroda, ale przede wszystkim pasja, która nas ubogaca i inspiruje do służenia innym

Pięcioosobowa Kapituła pod przewodnictwem bp. dr. Józefa Kupnego zdecydowała, że tegorocznymi laureatami Nagrody im. Juliusza Ligonia zostali: ks. prał. Władysław Nieszporek – za twórczy wkład w rozwój kultu Matki Boskiej Piekarskiej; prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht z Zakładu Edukacji Kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego – za konsekwentne rozwijanie pedagogiki o inspiracji personalistycznej i chrześcijańskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – za twórczy wkład w rozwój kultury polskiej.

Na miarę Ligonia

– Miejsca święte w Polsce dzielą się na trzy kategorie: sanktuaria, w których są cudowne obrazy, cudowne figury oraz... cudowni proboszczowie. – Tymi żartobliwymi słowami ks. Marek Łuczak rozpoczął swoją laudację, odnosząc się do działalności jednego z laureatów. Wspominając czas współpracy w jednej parafii z ks. prał. Władysławem Nieszporkiem, określił swego byłego proboszcza jako „najlepszego szefa”. – Gdybym miał stworzyć ranking szefów „najprzyjaźniejszych środowisku”, z pewnością ks. Nieszporek byłby na pierwszym miejscu – dodał.

Reklama

Jako druga wygłoszona została laudacja prof. Katarzyny Olbrycht. Dr prof. Marek Rembierz przybliżył zebranym gościom, jak ważne jest podejście personalistyczne do procesu wychowania. – W świecie, w którym zmienia się dziś definicje podstawowych pojęć, Miłość, Dobro i Piękno muszą być zawsze obecne i niezmienne w swej postaci, w każdym aspekcie ludzkiego życia – powiedział laudator, wskazując na nie w działalności publicystycznej i dydaktycznej prof. Katarzyny Olbrycht. Podkreślił, że jej działalność pozwala nie tylko na efektywne zdobywanie specjalistycznej wiedzy, ale także na naukę sztuki życia po chrześcijańsku.

Z kulturą śląską w świat

Następnie na mównicę wszedł dr Józef Musioł – laudator Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Obszernie przedstawił historię formacji oraz przekonywał, że jest ona nie tylko nośnikiem kultury śląskiej jako takiej, ale także reprezentantem naszego kraju, który poprzez działalność zespołu pozwala pokazać się całemu światu z jak najlepszej strony.

Wyróżnienia przyznano działaczom śląskim już po raz 40. W tym roku wydarzenie to miało miejsce w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Czystość, wytrwałość, szacunek do tradycji i dobre owoce swych działań – to cechy zasłużonych, które symbolizuje statuetka wykonana odpowiednio ze szkła, granitu, drewna i pozłacanego metalu. Kształt litery „L” przypomina nazwisko patrona nagrody. Oznacza także, że każdy – nie tylko Ślązak – powinien w swej postawie wzorować się na osobie Juliusza Ligonia.

2013-04-29 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrody Miasta Kielce

Niedziela kielecka 10/2018, str. VI

[ TEMATY ]

nagroda

|TER

Laureaci Nagrody Miasta Kielce za 2017 r.

Laureaci Nagrody Miasta Kielce za 2017 r.

Jak co roku w lutym podczas uroczystej gali w Kieleckim Centrum Kultury poznaliśmy osoby, którym przyznano Nagrody Miasta Kielce za ubiegły rok. Laureatami tej edycji zostali Zdzisław Antolski – pisarz, publicysta i poeta, Krzysztof Borek – społecznik, Henryk Dłużewski – kombatant, który pomimo ukończonych 101 lat aktywnie działa i planuje realizację wielu przedsięwzięć związanych m.in. z upamiętnieniem wydarzeń historycznych i przekazuje następnym pokoleniom wartości historyczno-patriotyczne, Robert Kotowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Piotr Kowalczyk „Tau”– raper, wokalista, beatboxer i producent muzyczny ambasador zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży, Antoni Bolesław Nowak – społecznik, wychowawca, działacz i członek Zarządu „Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku” w Kielcach, Zygmunt Pańszczyk – kielecki piekarz i cukiernik, Włodzimierz Pawłowski – działacz polonijny, mecenas, organizator wymiany kulturalnej między Kielcami i miastem partnerskim Winnica na Ukrainie, Krzysztof Słoń – senator, a przede wszystkim wolontariusz i społecznik, działający od lat na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych z Kielc i Województwa Świętokrzyskiego, ks. Grzegorz Ziarnowski – nieformalny ambasador Kielc w Afryce, Francji i Austrii. Nagrodę specjalną otrzymała Kielecka Fabryka Pomp „Białogon” S.A., która jest kontynuatorką 200-letniej tradycji produkcji wyrobów branży metalowej. Nagrody Miasta Kielce są przyznawane od 18 lat. Ich celem jest wyróżnienie i docenienie osób, które swoją działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju stolicy regionu świętokrzyskiego. Na zakończenie gali w części artystycznej wystąpił jeden z laureatów nagrody TAU & LIVE BAND.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa

2021-09-17 16:40

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Gidle

Dekanalne dni chorych

Maciej Orman/Niedziela

– Krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa i naszego zawierzenia Bogu – powiedział abp Wacław Depo w sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienia Chorych w Gidlach. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w ramach dekanalnego dnia chorych.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów: św. Lamberta i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku oraz brzeźnickiego, gidelskiego, kłomnickiego i pajęczańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję