Reklama

Kościół

Watykan: w soboty października różaniec na Placu św. Piotra

We wszystkie soboty października pielgrzymi i mieszkańcy Rzymu są zaproszeni do udziału w modlitwie różańcowej i procesji z lampionami na Placu Św. Piotra. Jest w niej niesiony wizerunek Maryi Matki Kościoła – pamiątka po pontyfikacie św. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo różańcowe pod przewodnictwem jednego z watykańskich duchownych rozpoczyna się w każdą sobotę o godz. 21.00 u stóp Bazyliki Watykańskiej, a do udziału w nim nie są potrzebne wejściówki. Modlitwie towarzyszy procesja, w której niesiony jest wizerunek Marki Bożej Mater Ecclesiae – ten sam, który w formie mozaiki góruje od 1981 r. nad Placem św. Piotra. Został tam umieszczony na prośbę Jana Pawła II, jako wotum ocalenia po zamachu z dn 13 maja 1981 r.

Mozaika, przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem i zainspirowana wizerunkiem Madonna della Colonna z dawnej Bazyliki Konstantyńskiej, została wykonana na podstawie projektu architekta Javiera Cotelo. W dolnej części zawiera papieski herb i zawołanie „Totus tuus”. Sam pomysł jej umieszczenia w miejscu okna w narożnej ścianie Pałacu Apostolskiego, powyżej dziedzińca św. Damazego, powstał już w 1980 r., jako odpowiedź na uwagę młodego człowieka, który podczas audiencji powiedział Janowi Pawłowi II, że na Placu św. Piotra brakuje maryjnego wizerunku. Po zamachu propozycja została szczegółowo przeanalizowana i zrealizowana, a 7 grudnia 1981 r. papież pobłogosławił wizerunek, przed którym pragnął, aby modlili się wszyscy, przybywający na Plac św. Piotra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nabożeństwo różańcowe zastąpiło adoracje eucharystyczne, które są sprawowane w Bazylice Watykańskiej w sobotnie wieczory poza październikiem. Udział w nich również jest otwarty dla wszystkich wiernych.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan

2024-10-11 10:03

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież w szpitalu pracuje i odpoczywa

[ TEMATY ]

Watykan

PAP

Jak podkreślono, 86-letni papież pracował kilka godzin, a w przerwach odpoczywał i modlił się.

We wcześniejszym komunikacie na temat stanu zdrowia Franciszka, przechodzącego rekonwalescencję, podano, że przebiega ona prawidłowo. Papież nie ma gorączki i jest stabilny pod względem hemodynamicznym, jest po fizjoterapii oddechowej i porusza się.
CZYTAJ DALEJ

Miłosierdzie Boże – ratunek dla człowieka…

Niedziela Ogólnopolska 14/2018, str. 12-14

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Niedziela Miłosierdzia

Krzysztof Tadej

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Miłosierdzie Boga z pokolenia na pokolenie. To ono właśnie jest odwieczną przyczyną wszystkiego, co istnieje. Bóg bowiem stworzył świat z miłości i od początku postanowił obdarzyć tą miłością każdego człowieka. A była to miłość miłosierna, gdyż Miłosierdzie jest po prostu miłością w działaniu. Wszystko, co istnieje, co zostało stworzone, cały nieogarniony i genialny wszechświat jest dziełem tego Miłosierdzia

Bóg jest czystym duchem samoistnym, tzn. mającym byt sam z siebie, a zatem także pełnię doskonałości. Bóg posiada doskonałą jedność wewnętrzną, czyli prostotę, która wyklucza złożenie z jakichś składników. Ale nasz ludzki umysł potrzebuje poznawać Boga poprzez poszczególne przymioty znane mu ze świata, bo inaczej nie potrafi. Jednak te przymioty – doskonałości w Bogu są czymś jednym, niezłożonym, prostym. My zaś nie poznajemy Boga w sposób bezpośredni, ale przez doskonałości, które dostrzegamy tylko w pewnym stopniu w stworzeniach. Boga nazywamy miłosiernym, ponieważ okazuje swą dobroć wobec potrzebujących. Jego miłosierdzie pochodzi z miłości i jest z nią nierozerwalnie związane. Istota miłości bowiem polega na bezinteresownym udzielaniu dobra osobie kochanej.
CZYTAJ DALEJ

Czechy: Marsz dla Życia w Pradze został zablokowany przez zwolenników aborcji

2025-04-26 22:11

[ TEMATY ]

Czechy

aborcja

Adobe Stock

Marsz dla Życia, wspierający rodziny i kobiety w ciąży oraz wyrażający sprzeciw wobec aborcji, został w sobotę zablokowany w Pradze przez zwolenników przerywania ciąży. Marsz został rozwiązany przez organizatorów, gdy przeciwnicy usiedli na ziemi i nie pozwalali na kontynuowanie manifestacji.

Marsz dla Życia wyruszył z Placu Zamkowego w Pradze po porannej mszy w katedrze św. Wita, odprawionej w intencji nienarodzonych dzieci. Uczestnicy marszu mieli dojść na Plac Wacława po drugiej stronie Wełtawy. Według organizatorów celem było okazanie wsparcia dla ciężarnych kobiet oraz pomoc dla nich w przypadku niespodziewanej ciąży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję