Reklama

Obrońcy życia w Wiecznym Mieście

Kierunek: rodzina

Niedziela Ogólnopolska 21/2013, str. 2

Podczas modlitwy „Regina Caeli” 12 maja br. papież Franciszek zwrócił się do uczestników „Marszu dla Życia”, który przeszedł ulicami Rzymu, i zachęcił do ciągłego ożywiania wrażliwości wszystkich na sprawę poszanowania życia ludzkiego od chwili poczęcia. - W związku z tym chciałbym przypomnieć o odbywającym się dziś w wielu włoskich parafiach zbieraniu podpisów w celu wsparcia europejskiej inicjatywy „Jeden z nas”, aby zapewnić ochronę prawną embrionu, chroniąc każdą istotę ludzką od pierwszej chwili jej istnienia - mówił Ojciec Święty. - Szczególnym wydarzeniem dla tych, którym leży na sercu obrona świętości życia ludzkiego, będzie „Dzień Evangelium vitae”, który odbędzie się tutaj, w Watykanie, w kontekście Roku Wiary, w dniach 15 i 16 czerwca - przypomniał papież Franciszek.

W niedzielę 12 maja do Rzymu przyjechali przedstawiciele ruchów pro-life z całego świata. To był przedsmak polskich Marszów dla Życia i Rodziny, które 26 maja przejdą ulicami ponad 100 polskich miast.

Reklama

Manifestacja obrońców życia przeszła ulicami Wiecznego Miasta, sprzed Koloseum pod Zamek św. Anioła. Rzymski marsz odbywał się w rocznicę przyjęcia we Włoszech prawa zezwalającego na zabijanie dzieci nienarodzonych. Organizatorzy nieustannie o tym przypominali, jednak czuć było także radość ze świadomości, że tylu obrońców życia przyjechało do Italii domagać się prawa do narodzin dla każdego dziecka.

Gestem solidarności była wizyta w Wiecznym Mieście polskich organizatorów tego typu marszów. - W narodzie polskim istnieje duże przywiązanie do solidarności międzyludzkiej. Jej przejawem był chociażby ruch robotniczy „Solidarność”, który upominał się o podstawowe prawa człowieka. Polska i inne kraje znajdujące się pod wpływem autorytarnych reżymów mogą być dziś krajami demokratycznymi - podkreślił Jarosław Kniołek, organizator marszu w Warszawie.

W obliczu współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych należy wrócić do fundamentów, na których niegdyś została zbudowana Europa. Są nimi szacunek dla instytucji rodziny i ludzkiego życia, od jego poczęcia do naturalnej śmierci. - Walczymy o podstawowe wartości. Ważne jest, by solidaryzować się w obszarze promocji życia i rodziny, nie tylko na płaszczyźnie lokalnej czy krajowej. Cieszę się, że w Polsce przejdzie ponad 100 takich marszów i uważam, że nasz polski prorodzinny entuzjazm powinniśmy eksportować. Stąd nasza obecność tutaj - podkreśla Łukasz Woźniak z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Reklama

Już wkrótce również w Polsce będzie można wyrazić swoje poparcie dla życia i rodziny. W niedzielę 26 maja pod hasłem „Kierunek: Rodzina” przejdzie wiele Marszów dla Życia i Rodziny. Więcej informacji na stronie: www.marsz.org.

Niektóre miasta organizują Marsze dla Życia w innym terminie. W Częstochowie Marsz odbędzie się 9 czerwca. Początek o godz. 15 w archikatedrze częstochowskiej.

2013-05-20 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Sól. Instalacja relikwii św. Ojca Pio

2021-09-23 14:11

[ TEMATY ]

szpital

relikwie

św. Ojciec Pio

Nowa Sól

ks. Tomasz Duszczak

- Od tego dnia ten szpital będzie się cieszył wstawiennictwem wielkiego Patrona - powiedział bp Krzysztof Białasik

- Od tego dnia ten szpital będzie się cieszył wstawiennictwem wielkiego Patrona - powiedział bp Krzysztof Białasik

W przeddzień wspomnienia św. o. Pio 22 września w kaplicy Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Nowej Soli, pochodzący z naszej diecezji bp Krzysztof Białasik, na co dzień biskup diecezji Oruro w Boliwii, dokonał instalacji relikwii świętego stygmatyka.

Jak zaznaczył w głoszonym słowie "od tego dnia ten szpital będzie się cieszył wstawiennictwem wielkiego Patrona, jakże bliskiego osobom chorym i cierpiącym, a także osobom służącym w miłości". W homilii br. Tomasz Kryger - kapucyn ukazywał aksjomaty wiary uwidocznione w życiu św. o. Pio jakimi są Boża Miłość i Boże Miłosierdzie. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy nowosolskiej placówki, na czele z dyrektor Bożeną Osińską, która uroczyście przyniosła do ołtarza relikwiarz, będący darem personelu i pacjentów placówki w Nowej Soli. Specjalne słowo do uczestników liturgii skierował w liście bp Tadeusz Lityński, wyrażając nadzieję, że obecność św. o. Pio przyczyni się do poszukiwania nadziei dla chorych w ich cierpieniu i sił w pracy personelu szpitala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję