Reklama

Z Watykanu

Nowi święci

Pierwsza kanonizacja nowego pontyfikatu

Papież Franciszek 12 maja ogłosił świętymi 800 męczenników z Otranto z 1480 r. oraz dwie zakonnice: Laurę Montoya y Upegui z Kolumbii i Marię Guadalupe García Zavala z Meksyku. Była to pierwsza kanonizacja w obecnym pontyfikacie. - Wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii, aby głosić Go słowem i życiem oraz świadczenie o miłości Boga swoją miłością i miłosierdziem wobec wszystkich - oto świetliste wzory i nauka, jaką dają nam ogłoszeni dziś święci. Zwrócił na to uwagę papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. kanonizacyjnej na Placu św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty przedstawił postacie i dokonania nowych świętych. Na temat 800 osób, które przeżyły oblężenie i najazd turecki na Otranto i które zostały następnie ścięte, papież powiedział, że siłę do trwania w tej wierności Chrystusowi znajdowały w wierze. Papież wezwał obecnych do zachowania i strzeżenia wiary, „która jest naszym prawdziwym skarbem”, oraz do ciągłego odnawiania naszej wierności Panu we wszelkich okolicznościach, On zaś nie odmówi nam siły i pogody ducha.

Kościół katolicki w liczbach

Wzrosła liczba katolików i kapłanów

Wzrosła ogólna liczba katolików oraz kapłanów i diakonów stałych, spadła natomiast liczba sióstr zakonnych. Wskazują na to najnowsze dane nt. Kościoła katolickiego na świecie, przedstawione papieżowi Franciszkowi, a zmieszczone w: „Annuario Pontificio” (Rocznik Papieski) na rok 2013 i „Annuarium Statisticum Ecclesiae” (Rocznik Statystyczny Kościoła) za rok 2011. Liczba katolików wzrosła z 1,196 mld w 2010 r. do 1,214 mld w 2011 r. Największy wzrost liczby katolików zanotowano w Afryce - 4,5 proc. O 2 proc. zwiększyła się liczba katolików w Azji. W Ameryce i Europie katolików przybyło procentowo tyle samo co ogółu mieszkańców (0,3 proc.). Gdy chodzi o procent ochrzczonych w Kościele katolickim według kontynentów, to było ich 48,8 proc. w Ameryce, 23,5 proc. w Europie, 16 proc. w Afryce, 10,9 proc. w Azji i 0,8 proc. w Oceanii. W ciągu minionego dziesięciolecia o 2,1 proc. wzrosła liczba księży (diecezjalnych i zakonnych) - z 405 067 w 2001 r. do 413 418 w 2011 r.; największy wzrost odnotowano w Afryce (o 39,5 proc.) i w Azji (o 32 proc.). Tymczasem w Ameryce liczba księży utrzymuje się na niezmiennym poziomie (122 tys.), a Europa zanotowała spadek o ponad 9 proc.

Reklama

W latach 2001-2011 ubyło 10 proc. sióstr zakonnych. Jest ich 713 tys. (wobec 792 tys. 10 lat wcześniej). Największy spadek zanotowano w Europie (22 proc.). Znaczny wzrost nastąpił natomiast w Afryce (28 proc.) i Azji (18 proc.), dzięki czemu siostry z tych dwóch kontynentów stanowią już 33 proc. wszystkich zakonnic świata (24,2 proc. 10 lat wcześniej).

Audiencja Generalna

Rola Ducha Świętego

Znaczeniu Ducha Świętego w życiu chrześcijan i wspólnoty Kościoła w prowadzeniu Kościoła i każdego chrześcijanina do Prawdy poświęcił swoją katechezę Papież podczas audiencji ogólnej 15 maja. Ojciec Święty przypomniał, że w naszych czasach często uważa się, iż nie ma nic definitywnego, a prawda wynika z uzgodnienia między ludźmi lub tego, co zechcemy. Odnosząc się do Chrystusa, Prawdy Wcielonej, papież Franciszek podkreślił, że Prawdy się nie pojmuje jak jakiejś rzeczy, lecz się ją spotyka. Nie jest to posiadanie, lecz spotkanie jak z Osobą. Tym, który sprawia, że rozpoznajemy Prawdę, jest właśnie Duch Święty, który przychodzi z pomocą, aby nas wspierać w tej drodze poznania. Przypomina On wszystkim i wypisuje w sercach ludzi wierzących słowa, które wypowiedział Jezus. Dzięki temu prawo Boże jest wypisywane w naszym sercu i staje się zasadą życia. Duch Święty nie tylko prowadzi nas na spotkanie z Jezusem, pełnią prawdy, ale wprowadza nas w Prawdę, tzn. sprawia, że możemy wejść w coraz głębszą komunię z samym Jezusem, dając nam poznanie spraw Bożych. Nie możemy tego osiągnąć naszymi siłami. - Jeśli Bóg nas nie oświeci wewnętrznie nasze bycie chrześcijanami będzie powierzchowne - przestrzegł Ojciec Święty.

Papież Franciszek do Polaków

Polacy na rzymskim Marszu dla Życia

Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Pozdrawiam członków Stowarzyszenia „Civitas Christiana” ze Szczecina, organizatorów wielotysięcznego Marszu dla Życia, które od wielu lat odbywa się w tym mieście. Niech ta inicjatywa przypomina wszystkim o potrzebie szacunku dla życia ludzkiego i jego obrony od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Błagajmy Ducha Świętego, by ludzkie serca przenikała Prawda, która wyzwala, i miłość Boża, która czyni nas zdolnymi, by być świadkami Ewangelii. Z serca wszystkim błogosławię!

Reklama

Podczas audiencji generalnej, 15 maja 2013 r.

Bóg jest Tym, który daje życie. Szanujmy i kochajmy życie ludzkie, szczególnie to bezbronne w łonie matki.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze, 15 maja 2013 r.

2013-05-20 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher: „nie” dla rasizmu, potrzebujemy kultury spotkania

2021-09-23 16:39

[ TEMATY ]

ONZ

rasizm

abp Gallagher

Vatican News

W środę w nowojorskiej siedzibie ONZ odbyło się wydarzenie upamiętniające dwudziestą rocznicę Deklaracji z Durbanu, określającej środki zwalczania rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami, w przesłaniu wideo podkreślił, że Stolica Apostolska wspiera zwalczanie niesprawiedliwości rasowej.

W Deklaracji z Durbanu oraz Programie Działania (DDPA) zaproponowano konkretne środki w celu zwalczania rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji. W dwudziestą rocznicę ogłoszenia dokumentu, Szefowie państw i rządów dyskutowali o „reparacjach, sprawiedliwości rasowej i równości dla osób pochodzenia afrykańskiego”. Ponieważ spotkanie to koncentruje się na trudnościach, z jakimi borykają się ludzie pochodzenia afrykańskiego na całym świecie, abp Gallagher wyraził nadzieję, że ustanowienie „stałego forum dla osób pochodzenia afrykańskiego” pomoże zapewnić sprawiedliwość i wsparcie ofiarom rasizmu. Z drugiej strony – powiedział – rasizm można przezwyciężyć poprzez „kulturę spotkania, braterstwa i solidarności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję