Reklama

Ze świata

Francja

Represje za poglądy

Przewodniczący grupy chrześcijańskich demokratów w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, Luca Volontè, złożył pisemne pytanie do Komitetu Ministrów Rady w sprawie „wzrostu represji” wobec przeciwników „małżeństw” homoseksualnych we Francji. Chodzi o działania policji wobec uczestników demonstracji przeciw ustawie o „małżeństwie dla wszystkich”.

- Społeczny ruch obrony rodziny, który porusza obecnie Francję, jest przedmiotem wzrastających i niepokojących represji, niedopuszczalnych w państwie członkowskim Rady Europy - napisał Volontè. Jako przykład podał, że w czasie manifestacji z 24 marca br. wielu jej uczestników, w tym małe dzieci, kobiety i osoby starsze były brutalnie traktowane przez siły porządkowe. Ponadto „regularnie przechodnie są zatrzymywani na ulicy i spisywani jedynie z powodu noszenia ubrań ze znakiem ruchu «Manif pour Tous»”, organizującego demonstracje.

Reklama

Komitet Ministrów skupia ambasadorów 47 państw członkowskich Rady Europy. Nadzoruje poszanowanie przez te państwa demokracji, praw człowieka i państwa prawa. Na pytanie Volontè powinien odpowiedzieć przed końcem maja.

Turcja

Udaremniony zamach

Jak podała turecka prasa, tamtejszej policji udało się zapobiec planom zamachu na duchowego przywódcę prawosławia - patriarchę Bartłomieja I. Do zbrodni miało dojść 29 maja br., w 560. rocznicę zdobycia Konstantynopola (Bizancjum) przez Ottomanów w 1453 r. Policja aresztowała jedną osobę, a dwie inne są poszukiwane. Plany zamachowców ujawnił anonimowy list, jaki otrzymał szef prokuratury w Stambule. Przy tej okazji przypomniano, że po raz drugi w okresie minionych pięciu lat turecka policja udaremniła zamach na Bartłomieja I, który od 1991 r. stoi na czele prawosławia.

Irak

Uciekli prawie wszyscy chrześcijanie

Irak porzuciło 80 proc. chrześcijan po upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 r. - szacuje iracki redemptorysta ks. Paul Sati, który opiekuje się iracką diasporą w Antwerpii. W tych dniach uczestniczył on w spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W jego przekonaniu, sytuację w Iraku można określić mianem prawdziwej arabskiej zimy. Kraj, będący kolebką cywilizacji i chrześcijaństwa, stał się miejscem, gdzie chrześcijanie zostali skazani na wygnanie bądź stałe zagrożenie i konieczność ukrywania się - uważa ks. Sati.

Ludzie

Kard. Raymond Burke

Reklama

Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej kard. Raymond Burke stwierdził, że uznanie przez państwo związków homoseksualnych w jakiejkolwiek postaci, nie tylko małżeństwa, szkodzi społeczeństwu i rodzinie. Jak można twierdzić, że się jest przeciw tzw. małżeństwom osób tej samej płci, a zarazem zgadzać się na to, by państwo legitymizowało ich czyny sprzeczne z naturą? - powiedział watykański kardynał. W jego przekonaniu, kto tak twierdzi, przyczynia się do rozkładu społeczeństwa. - Zostało to dobrze udokumentowane przez historię. Rodzina tego nie wytrzyma! - dodał kard. Burke. Wskazał również na znaczenie Marszów dla Życia. W niedzielę 12 maja br., jako jedyny kardynał, wziął udział w rzymskim marszu, który został powitany przez papieża Franciszka na Placu św. Piotra.

Cudzysłów

W związku z tym, że Ewangelia życia jest centralnym punktem nauczania społecznego Kościoła, Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych prosi katolickie instytucje o niepromowanie urzędników państwowych i polityków opowiadających się za aborcją.
Kard. Sean O’Malley

Krótko

Ludzkie zarodki sklonowano metodą Dolly. Doświadczenie wzbudziło ogromne kontrowersje wśród naukowców.

Barack Obama ma kiepską passę. W ostatnim czasie wyszły na jaw dwie sprawy, które kompromitują jego administrację. W pierwszej chodzi o traktowanie przez fiskusa organizacji prawicowych krytykujących obecnego prezydenta, w drugiej o billingi dziennikarzy pozyskiwane przez Departament Sprawiedliwości.

Donald Tusk jest jednym z potencjalnych kandydatów na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej - poinformował szef chadeków w PE Joseph Daul. Chadecy zapewne znów obsadzą stanowisko szefa KE, jeśli wygrają eurowybory w 2014 r.

We Francji powstał Zjednoczony Kościół Protestancki. Stworzyły go Kościoły: reformowany i ewangelicko-luterański, działające we Francji. Ich wspólny synod odbył się w dniach 8-12 maja br. w Lyonie.

W Wielkiej Brytanii w dekadzie 2001-11 osiedliło się więcej imigrantów, głównie z UE, niż w okresie czterdziestolecia 1961-2000. Proporcja wynosi 1,54 mln do 1,2 mln. Mieszkańcy Wysp urodzeni za granicą stanowią 13 proc. ogółu ludności.

W Bułgarii przedterminowe wybory, których przyczyną były masowe protesty, w tym samospalenia, wygrała dotychczas rządząca centroprawicowa partia GERB, ale sama nie ma zdolności koalicyjnych. Bułgarzy prawdopodobnie pójdą po raz kolejny do urn za kilka miesięcy.

Do sieci trafiło szokujące nagranie: jeden z przywódców syryjskich rebeliantów wycina na nim serce martwego syryjskiego żołnierza i zjada kawałek. Niemal cała opozycja odcięła się od okrutnego watażki, zapowiadając, że trafi pod sąd.

Z Chin trafia do Europy najwięcej niebezpiecznych produktów niespożywczych, jak ubrania czy zabawki. W 2012 r. prawie 60 proc. zgłoszeń w tej sprawie dotyczyło importu z Państwa Środka.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-05-20 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję