Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2013, str. 10

Męczeńska droga do wolności

Sybiracy dziękują za ocalenie

Przyjechali z różnych stron kraju, aby podziękować Matce Bożej za ocalenie ze strasznych lat katorgi na Syberii i w Kazachstanie. 24. Pielgrzymka Sybiraków odbyła się na Jasnej Górze 11 i 12 maja. Sybirakom towarzyszyły rodziny, przybyła również częstochowska młodzież. - Jesteśmy już w wieku bardzo podeszłym, przybywa nam lat, ubywa zdrowia, a pamięć o tamtych tragicznych dniach musi być przekazywana młodemu pokoleniu. To uznajemy jako nasze główne zadanie - powiedział Tadeusz Chwiedź, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków. W Polsce żyje 37 tys. osób z sybiracką przeszłością. Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył ks. prał. Zdzisław Banaś, krajowy kapelan Sybiraków i kustosz sanktuarium Matki Bożej Sybiraków w Grodźcu, a koncelebrowali m.in.: o. Jan Golonka, kapelan Wojska Polskiego i kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, i o. Jerzy Pająk, kapelan Sybiraków Ośrodka Krakowskiego. - My nie głosimy cierpiętnictwa, jak próbują nam wmawiać tzw. autorytety, my głosimy ofiarę. A jaka wiara, taka i ofiara, jaka nadzieja narodu, takie i jej poświęcenie. Obecni tu Sybiracy są najbardziej wymownym świadectwem tej ofiary, którą składamy na ołtarzu, by Chrystus przemienił ją w błogosławieństwo dla przyszłych pokoleń - mówił w homilii ks. Banaś.

Walczyli o wolną Polskę - dziś walczą o pamięć tamtych lat

Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego 12 maja po raz 16. przybyła na Jasną Górę. Jej organizatorem od wielu lat jest Anna Rakocz, przewodnicząca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Umański. W homilii mówił: - Dziękujemy za wasze świadectwo tamtych lat, świadectwo, że chcieliście żyć w wolnej Polsce, że chcieliście, aby w tej Polsce królował Chrystus i Jego Matka. Nie baliście się wtedy ani internowania, ani więzienia, ani tego, że straszyli was śmiercią za Polskę. Jesteście dla nas bohaterami - mówił ks. Umański.

Pielgrzymka Kierowców

Drogą śmierci czy drogą życia?

Reklama

Ponad 2 tys. osób. zgromadziła 11 maja na Jasnej Górze 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców, którzy modlili się pod hasłem: „Kieruj się wiarą na drodze”. Modlili się przedstawiciele instytucji i służb zajmujących się bezpieczeństwem na drodze, misjonarze, duszpasterze i kierowcy. W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, misjonarz z Afryki; o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz KEP ds. Misji, długoletni misjonarz w Kongo; Maciej Wisławski, kierowca i pilot rajdów samochodowych, który w 1997 r. zdobył wraz z Krzysztofem Hołowczycem tytuł rajdowego mistrza Europy.

Organizatorem pielgrzymki są MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Celem działania MIVA Polska jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu. Wspiera także działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, propagując model kierowcy chrześcijanina. Mszy św. w intencji kierowców i podróżujących przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej bp Jerzy Mazur z Ełku, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji, wieloletni misjonarz. W imieniu Jasnej Góry zebranych powitał o. Nikodem Kilnar, paulin, inicjator pielgrzymki. Po Mszy św. poświęcone zostały samochody stojące na jasnogórskich parkingach, a na dziedzińcu poświęcono pojazdy policji i służby celnej.

Bankowcy

Z udziałem ok. 5 tys. osób odbyła się w dniach 10-11 maja br. 28. Pielgrzymka Bankowców. Tegoroczne spotkanie zorganizowała diecezja zamojsko-lubaczowska. Centralnej Eucharystii odprawianej w pierwszym dniu pielgrzymki na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Marian Rojek. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę, jak wielkie znaczenie ma kontakt między pracownikiem banku a petentem. Organizację corocznych pielgrzymek koordynuje Duszpasterstwo Bankowców „Nazaret” z Częstochowy.

Wspieranie powołanych

Pół wieku liczy już tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę rodzin osób powołanych i tych, którzy wspierają powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Jubileuszowa 50. pielgrzymka odbyła się 11 maja. W tym roku jej przygotowaniem zajęła się diecezja radomska. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył w Bazylice Jasnogórskiej bp Henryk Tomasik z Radomia, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a koncelebrował ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

2013-05-20 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję