Reklama

Polska

Kochał Kościół i uczył nas tej miłości

Nazwany przez bł. Jana Pawła II Prymasem Tysiąclecia, „jak dąb mocny wyrósł nad stulecia”

Niedziela Ogólnopolska 21/2013, str. 14-15

[ TEMATY ]

kardynał

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Kościół w Polsce miał wielkich biskupów i kapłanów - przewodników, męczenników i świętych. Tak było od początku zakorzenienia Kościoła w dziejach narodu. Byli oni siewcami Słowa Bożego i sługami prawdy. Jednym z wielkich drogowskazów w dziejach Kościoła był prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński.

Obejmując stolicę prymasowską w Warszawie, powiedział: „Nie jestem ani politykiem, ani dyplomatą. Nie jestem działaczem ani reformatorem. Jestem natomiast ojcem waszym duchowym, pasterzem i biskupem dusz waszych. Jestem apostołem Jezusa Chrystusa”. Przyszło mu jednak pełnić rolę męża stanu i w tej roli był zawsze apostołem Chrystusa, kochającym Kościół. Broniąc Kościoła, mówił politykom: „Non possumus!”. Nazwany przez bł. Jana Pawła II Prymasem Tysiąclecia, „jak dąb mocny wyrósł nad stulecia”.

Reklama

Był wielki, bo czuł się sługą Chrystusa i Kościoła. Kochał Kościół, od którego wszystko otrzymał i któremu dawał siebie całego! Stał na czele Kościoła w czasach trudnych i ważnych dla dziejów narodu i świata. Kościół w Polsce był wiernym dzieckiem Kościoła powszechnego. Prymas mówił o Kościele: „Kościół powszechny, Kościół rzymski, jest jednocześnie Kościołem polskim, bo on nie niweczy duszy narodu, ale pozwala wypowiedzieć się we właściwy sobie sposób, byleby tylko «in necessariis» zachować jedność”.

Miłość do Kościoła była świadectwem całego życia Księdza Prymasa. Broniąc Kościoła i jego praw, przez trzy lata był więziony przez władze komunistyczne. Niezwykłym świadectwem miłości do Kościoła był Milenijny Akt Oddania Narodu Polskiego w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła - za Kościół Chrystusowy, za zwycięstwo Kościoła we współczesnym świecie. „Pełni miłości do Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, oddajemy Maryi naród nasz za Kościół, aby całym naszym duchem narodowym, wszystkimi wartościami przyrodzonymi i nadprzyrodzonymi usłużyć Kościołowi powszechnemu i Kościołowi w naszej Ojczyźnie” (3 maja 1966 r.).

Szczególny rozdział to jego zaangażowanie w dzieło II Soboru Watykańskiego. Ze wspomnień Księdza Prymasa wiemy, że był zaprzyjaźniony z Janem XXIII. Prowadził z nim wiele rozmów o Kościele w „wieży” w Watykanie. Pisał i mówił, że podziwia papieża, który w wieku ponad 80 lat rozpoczął Sobór jako drogę odnowy Kościoła. Jan XXIII chciał, aby Sobór rozpoczął się w uroczystość Bożego Macierzyństwa Maryi. W obecności Centralnej Komisji Soboru, złożonej z 40 kardynałów i ekspertów teologicznych, papież wygłosił pochwałę Matki Bożej Jasnogórskiej, nazywając Ją „Madonna Nera, quam habemus Carissimam”. Jej trosce i opiece powierzył wszystkie prace soborowe. Był to wielki dar dla Kościoła w Polsce, dla Księdza Prymasa i Jasnej Góry. Polska odpowiedziała wielką modlitwą. Od 11 października do 8 grudnia 1962 r. na Jasnej Górze miały miejsce tzw. Czuwania Soborowe. Każdego dnia od 30 do 50 parafii modliło się dzień i noc w intencji Soboru. Modlono się, aby Duch Święty wspomagał ojców Soboru w przygotowaniu odnowy Kościoła. Modlono się też gorąco o zdrowie Jana XXIII, bo było wielkie zagrożenie, a papież miał prace i zadania. Zdrowie dopisało. Papież Jan XXIII ukończył I Sesję Soboru.

Reklama

II Sesję prowadził - już po śmierci Jana XXIII - Paweł VI. Ksiądz Prymas wezwał także Kościół w Polsce do wielkiego zrywu. Były nim „Soborowe czyny dobroci”. Zaraz na początku pontyfikatu Ksiądz Prymas podarował Pawłowi VI obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Wręczył także piękne kopie obrazu wszystkim Ojcom soborowym. Otrzymali oni również hostie z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej z informacją, że Polacy włączają się w pomoc Kościołowi poprzez „czyny dobroci”. Odnowa Kościoła rozpoczęta przez Sobór wymagała odnowy serc i obyczajów chrześcijańskich. Jedność w Kościele była wspomagana czynami jedności w rodzinach, czynami trudnych postanowień i wyrzeczeń w swoim środowisku, czynami sprawiedliwości wobec innych ludzi. Parafialne „księgi czynów dobroci” zostały złożone na Jasnej Górze. Z relacji prymasa Stefana Wyszyńskiego dowiedzieli się o nich biskupi całego świata. Z uwagą słuchano jego wypowiedzi na obradach Soboru. W imieniu polskich biskupów przekazał memoriał z prośbą, aby na Soborze nazwano Maryję Matką Kościoła i aby wszyscy Ojcowie Kościoła oddali Kościół i ludzkość Niepokalanemu Sercu Maryi. Uczynił to papież Paweł VI wraz z II Soborem Watykańskim.

W czasie Soboru prasa komunistyczna zorganizowała w Polsce bluźnierczą akcję przeciwko Matce Bożej i akcję oszczerczą przeciwko Prymasowi. Ksiądz Prymas przyjął to z godnością i pokorą, wiedząc, że Kościół zawsze będzie „znakiem sprzeciwu” dla świata. Bronił Kościoła przed różnymi zawirowaniami doktrynalnymi, duszpasterskimi czy społeczno-politycznymi.

Uchwały II Soboru Watykańskiego wprowadzał w życie rzeczowo i bez pośpiechu. Wiele zyskał na tym Kościół w Polsce.

Ksiądz Prymas prowadził Kościół w Polsce drogą pewną, wymagającą ofiary i roztropności. Umocnił autorytet Kościoła w wymiarze wewnętrznym wobec władzy i społeczeństwa. Kościół w Polsce prowadzony przez niego stał się także autorytetem w wymiarze Kościoła powszechnego.

Ksiądz Prymas uczestniczył w czterech konklawe. Jego głos był na pewno słyszany i ważny. Na czwartym konklawe papieżem został Polak - kard. Karol Wojtyła - Jan Paweł II, który publicznie powiedział: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś, pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejowego Kościoła, które są związane z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem” (Watykan, 23 października1978 r.).

2013-05-20 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weigel: proces kard. Pella przypomina procesy stalinowskie

[ TEMATY ]

kardynał

Ks. Cezary Chwilczyński

Zaskakująca i niezrozumiała decyzja o odrzuceniu apelacji kard. Pella budzi bardzo poważne wątpliwości co do jakości wymiaru sprawiedliwości w Australii – uważa czołowy katolicki publicysta George Weigel. Jego zdaniem po tym, co się wydarzyło w stanie Victoria, nie można mieć pewności, czy jakikolwiek kapłan oskarżony o nadużycia seksualne będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces.

Weigel przypomina, że choć sędziowie odwoływali się do faktów i materiału dowodowego, to w tej sprawie nie było żadnych faktów ani dowodów. Kard. Pell został skazany wyłącznie na podstawie zeznań domniemanej ofiary, a zeznania świadków obrony zostały arbitralnie zakwestionowane, uznano, że nie mogą oni dobrze pamiętać tamtych wydarzeń. W opinii biografa Jana Pawła II sytuacja jest bardzo niebezpieczna. „Coś poważnego dzieje się z prawem karnym w stanie Victoria, gdzie postępowanie sądowe przypomina to, co działo się w Związku Radzieckim za rządów Stalina. Tam również zarzuty uznawano za wiarygodne wyłącznie na podstawie niepotwierdzonych zeznań” – pisze Weigel.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję