Reklama

Polska

Zjednoczeni w modlitwie „W Imię Ojca”

Ojcostwo to wyzwanie. Wie o tym każdy dojrzały mężczyzna, którego do odpowiedzialności za dziecko powinno nieustannie przekonywać piękne i wzruszające wołanie: „Tato”... Słowo „ojciec” ma jednak bardzo bogatą symbolikę. Począwszy od tej związanej z przekazywaniem życia, aż do tej, która dotyczy relacji Boga i człowieka. Zarówno jedna, jak i druga więź staje się najbardziej wartościowa, kiedy jej najistotniejszym czynnikiem jest „miłość”.

Wezwanie miłości

Już po raz 17. w pierwszą sobotę czerwca tysiące młodych ludzi spotka się na Lednicy. Temat tegorocznego spotkania: „W imię Ojca” jest wezwaniem do wzrastania w wierze i dojrzałości. Niebanalne rozważania i konkretne przesłanie pozwoli z pewnością poczuć miłość Boga i zachęcić: „Wypłyń na głębię, jest przy tobie Chrystus”. Zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu skierowane jest do każdego - niezależnie od tego, czy jest niepełnoletnim chłopcem, dziewczyną, matką, mężem, księdzem, czy siostrą zakonną.

Reklama

„Szczególnie ważny temat, nad którym się pochylamy - jak przekonuje o. Jan Góra OP - oznacza zwycięstwo bycia dla drugiego. Tego uczy nas nieustannie sam Chrystus. To nie jest temat «pod publiczkę», ale jak zwykle, tak i tym razem «pod prąd». Chcemy, poruszając tak ważny problem, zaradzić kryzysowi męskości i ojcostwa. Nie boimy się takiego tematu. Jego głębszy sens tkwi w tym, że nie ma nic ważniejszego od faktu, że poprzez służbę życia dla drugiej osoby karmi się własne serce i ducha”.

Pójdź za Mną…

Spotkanie na Lednicy ma za zadanie pokazać, jak wielka jest waga relacji ojcowskich. Stąd szczególnie ważną częścią wydarzenia będzie specjalnie przygotowane misterium o miłości. Żeby jednak o niej mówić, potrzebny jest wzór do naśladowania - ktoś, kto swoją postawą i przykładem życia wskaże tę właściwą drogę, szczególnie młodym ludziom.

Tę rolę przyjął bł. Edmund Bojanowski. Wprowadzenie jego relikwii ma być kolejnym ważnym elementem czerwcowego spotkania. Błogosławiony jest wzorem do naśladowania, jakiego szuka obecny świat - stąd jego obecność w tym miejscu. Nieustający w poszukiwaniu schronu dla najuboższych i najbardziej bezbronnych, pokazał nieraz, że pomoc słabym przynosi obfite owoce.

Reklama

Bojanowski przez całe swoje życie „karmił” dzieci nauczaniem Chrystusa. Dał im dom i jedzenie, a przede wszystkim uczył, jak wierzyć i jak się modlić. Był ojcem dla tych, którzy nie wiedzieli, co oznacza słowo „tata” i którzy, nazwani sierotami, błąkali się po świecie, opuszczeni uprzednio przez rodziców. Chcąc w pełny sposób zbliżyć się do Boga, założył w pewnym okresie swojego życia Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, a później także Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Przykładem swojego życia namawiał do całkowitego zaufania Chrystusowi.

Edmund Bojanowski niewątpliwie ubogaci spotkanie na Lednicy. Jego świadectwo życia pokaże wszystkim, co oznacza ojcostwo, mimo że nie miał on własnych dzieci. Czy taka postać może swoim przykładem wpłynąć na młodych? O. Jan Góra OP jest przekonany, że nikt tak jak Bojanowski nie pokaże pełnego wymiaru ojcostwa. „Człowiek świecki, totalnie poświęcony Bogu, zaangażowany w bycie dla innych i przez to wzywający innych do życia w królestwie niebieskim, na długo przed soborem, znakomicie pokazywał aktywność apostolską świeckich. Ten błogosławiony to genialny facet, który zachwyci wszystkich - tego jestem pewien” - podsumowuje organizator spotkań na Polach Lednickich.

„Naucz nas modlić się…”

W Liście do Efezjan (4, 6-7) apostoł Paweł mówi: „Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich”. W oparciu o rozważania Modlitwy Pańskiej spotkanie na Lednicy będzie okazją do medytacji kolejnych części tej najdoskonalszej modlitwy, która często jest jedynie wyuczoną na pamięć formułą.

Szukając Ojca

Niejednokrotnie sytuacje życiowe zmuszają do rozstań z biologicznym ojcem. Problem rozłąki i zarazem braku uczuć rodzicielskich z pewnością zostawia trwałe ślady w psychice człowieka. Nie każdy zna swojego tatę. Poprzez zmierzenie się z tym problemem spotkanie na Lednicy zwróci każdemu uwagę: „Ty masz ojca”! Jest nim sam Bóg: najlepszy, pierwszy.

„Pojednaj się z Ojcem” to kolejny ważny punkt spotkania. Sakrament pojednania, poprzedzający Mszę św. na Polach Lednickich, co roku gromadzi tysiące ludzi. Okazja do spowiedzi, długich i szczerych rozmów z księdzem, to pragnienie błogosławieństwa, do którego niektórzy przystępują po wielu latach buntu albo upadku w wierze. Spowiedź na Lednicy jest elementem bardzo ważnym. Księża udzielają pomocy z własnej woli. Kilka godzin, często w deszczu czy skwarze, pomagają młodym zerwać z grzechem. Niektórzy, myśląc o spotkaniu na Lednicy, wspominają chwilę swojego nawrócenia.

Bóg odpuszcza grzechy tak samo skutecznie niezależnie od tego, czy spowiadamy się, obcując z przyrodą, czy w parafialnym konfesjonale. Jednak poczucie przestrzeni i jedności z innymi jest, szczególnie dla młodych, wspaniałym duchowym przeżyciem, dzięki czemu owoce nawrócenia pozostają dłużej.

Musimy dorastać

Przesłanie czerwcowego spotkania na Lednicy zakłada, jak podkreśla o. Góra, że nie można być wciąż małymi dziećmi. Potrzeba nam dorastać. Każdy uczestnik spotkania otrzyma łyżeczkę, która symbolizuje troskę i opiekę, a nawet zależność od rodziców, a każdy kapłan - stułę. Nie można zapomnieć, że ojcostwo to także misja kapłanów. Służą oni ludziom każdego dnia, dlatego można nazwać ich „naszymi ojcami”. Logo Lednicy, umieszczone na stule, będzie przypominało księżom o obecności na Spotkaniu Młodych i da wyraz pamięci o miejscu nierozerwalnie związanym z chrztem Polski.

Wybór Chrystusa

Przejście przez Bramę Rybę już po raz 17. przypieczętuje uczestnictwo w miłości Boga. Przesłanie o ojcostwie w tym szczególnym miejscu, wsparte konkretnymi przykładami, modlitwami i przeżyciami, będzie niezwykłym wydarzeniem.

Niezmierzona jest miłość Boga do wszystkich swoich dzieci. Każdy, czując się tym dzieckiem, może ze śmiałością i wiarą powiedzieć, że nie ma większej miłości od tej. Stosunek Ojca do dziecka nie jest jedynie formalny. To wymagające uczestnictwo we wspólnej radości, czasem nawet i cierpieniu. W tej relacji nie ma miejsca na opuszczenie i zapomnienie. Spotkanie na Lednicy to doświadczenie piękna obecności Boga. To świadomy wybór Chrystusa dla tysięcy młodych. Jeśli żar miłości do Ojca może być widzialny, to właśnie tam: pośród tłumów modlących się młodych ludzi, którzy trzymając się za ręce, śpiewają: „Ojcze, prowadź mnie, wola Twa niech dzieje się…”.

PROGRAM
XVII Spotkania Lednica 2000

1 czerwca 2013 r.

8.00 - Otwarcie Pól Lednickich (recepcji), od 10.00 spowiedź

12.00 - „Anioł Pański”
„Spotkanie ze św. Andrzejem Bobolą” - konferencja o. Józefa Augustyna SJ
Świadectwo o ojcostwie

15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.00 - Słowo o. Jana Góry OP
Temat: „Promieniowanie ojcostwa”

17.00 - Oficjalne rozpoczęcie spotkania - „Bóg jest Ojcem!”
Spotkanie z bł. Edmundem Bojanowskim

19.00 - Msza św.
„Ty masz ojca!”. Pojednanie z ojcem i modlitwa za niego
Modlitwa za Ojczyznę - kraj ojców. Przesłanie Papieża:
„Ty sam będziesz ojcem!”
Adoracja Najświętszego Sakramentu. Akt wyboru Chrystusa.
Przejście przez Bramę III Tysiąclecia.

Kochani przyjaciele!

Już od siedemnastu lat doświadczamy, jak po jeziorze Lednica chodzi Chrystus. Chodzi po wodzie, jakby to była udeptana ziemia. My staramy się iść za Nim, patrząc Mu w oczy. Bo wierzyć dzisiaj - to chodzić po wodzie. Wkrótce czeka nas jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Pragniemy przygotować się do tej daty poprzez trzyletni program naszych spotkań o Bogu Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym, aby w roku 2016 wykrzyczeć jubileuszowe: AMEN.

Rok 2013 poświęcamy Bogu Ojcu. Pragniemy przeżywać prawdę o tym, że Bóg jest Ojcem, następnie - że my wszyscy mamy ojca oraz że kiedyś będziemy ojcami i matkami. To trzy etapy świadomości oraz mądrości Bożej i ludzkiej. W Roku Wiary ta refleksja jest naszym skarbem, tematem i pieśnią.

Zapraszam Was 1 czerwca 2013 r. na XVII Spotkanie Młodych Lednica 2000 pod hasłem: „W imię Ojca”.

O. Jan W. Góra OP

2013-05-20 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lednica 2000 pod hasłem "Jestem" - dary od prezydenta i fotel Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Lednica

BP KEP

Konferencja prasowa na temat Lednicy

Konferencja prasowa na temat Lednicy

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczne spotkanie Lednica 2000, które odbędzie się 2 czerwca, zaprezentowano hasło i plan spotkania. Wyjawiono również, jakie dary uczestnikom przekaże prezydent Andrzej Duda. Udział w konferencji wzięli m.in. abp Stanisław Gądecki i bp Artur Miziński, a także duszpasterz lednicki o. Wojciech Prus OP.

Abp Gądecki wyraził radość ze spotkań lednickich i zaznaczył, że tylko raz nie udało mu się wziąć udziału w wydarzeniu. – Pamiętam te spotkania od początku aż po dzień dzisiejszy. Zawsze byłem pod wrażeniem tego młodego Kościoła, który gromadził się z o. Janem Górą, który przeżywał też na swój sposób życie sakramentalne. To nie była tylko zabawa czy taniec, ale przede wszystkim głębokie przeżycie sakramentalne, które właśnie w przypadku wielu doprowadziło do głębokich nawróceń. Po wielu latach niektórzy przystępowali do spowiedzi świętej i twierdzili, że było to spowiedzi ich życia, w takich nadzwyczajnych okolicznościach – powiedział biskup poznański.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję