Reklama

Słowo Naczelnego

Małżeńskie prawo jazdy

Wybór małżeństwa jako drogi życiowej łączy się z powołaniem człowieka, który powinien być do tego przygotowany. Kościół katolicki, także w Polsce, od wielu lat prowadzi przygotowanie do małżeństwa. Jest to rodzaj katechezy dorosłych, na której omawiane są sprawy związane z pożyciem małżeńskim, przyjęciem dzieci, ze znaczeniem wierności małżeńskiej, z odpowiedzialnością za siebie nawzajem i za rodzinę. Często na takie spotkania zapraszani są specjaliści w danej dziedzinie, np. lekarze, psychologowie. Praktycznie jest to nie tylko przygotowanie do małżeństwa, ale i do życia w rodzinie.

Przygotowanie do tego ważnego sakramentu obejmuje pewne konkretne kroki, które podejmują narzeczeni. Ważna jest sama świadomość sakramentalności małżeństwa oraz jego istoty, a także związanych z tym: trwałości, odpowiedzialności, nastawienia na potomstwo i wzajemną pomoc, do której zobowiązani są małżonkowie wobec siebie nawzajem.

Reklama

Pytań dotyczących małżeństwa i problemów z nim związanych jest wiele, temat to zatem potrzebny i ważny. Człowiek z natury swojej jest przeznaczony do małżeństwa. Dlatego dorośli katolicy nieustannie powinni się dokształcać, bo w ważnych sprawach potrzeba, aby człowiek był dojrzały i jak najlepiej przygotowany do życia.

Tematyki tej bynajmniej nie podejmujemy po to, by przy zawieraniu małżeństwa mnożyć tzw. papierki. Nie o to chodzi. Kościołowi zależy na tym, żeby życie sakramentalne osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa było pełne, a osoby żyjące w małżeństwie były godne Eucharystii. Prawidłowe podejście do sakramentu małżeństwa to najlepsze wypełnienie misji życiowej człowieka.

Zachęcajmy więc do studiowania tych tematów z tymi, którzy sposobią się do małżeństwa. Tego typu katecheza ma nam uświadamiać, że małżeństwo jest ważną misją, którą człowiek otrzymuje od Pana Boga.

2013-05-20 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozwiedź się przed ślubem

Eksperci od wielu lat biją na alarm w sprawie rozwodów. Zresztą nie trzeba nawet czytać statystyk, żeby wiedzieć, że coraz więcej jest rozwiedzionych par – w rodzinie, pracy, w sąsiedztwie, wśród przyjaciół. Niektórzy mówią nawet, że mamy do czynienia z rozwodową epidemią. Co można zrobić, żeby znaleźć się w grupie szczęśliwców, którzy nie tylko zakochali się z wzajemnością, ale jeszcze w tej miłości wytrwali? Czy jest jakiś sposób na miłość? Wydaje się, że tak...

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję