Reklama

Niedziela Częstochowska

Św. Stanisław to świadek miłości Chrystusa Zmartwychwstałego

Święci nie przemijają. Oni wołają o świętość, która jest do zdobycia poprzez prawdę” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 8 maja br. przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie. Uroczystość ku czci Patrona Polski połączona była z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II.

Wierni do tych wydarzeń przygotowywali się przez modlitwę oraz wysłuchanie nauk duchowych wygłoszonych przez ks. dr. Mariana Szymonika - wykładowcę w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Jak podkreśla ks. prob. Stanisław Konieczny, ważnym akcentem przygotowań do uroczystości ku czci Patrona parafii był międzyszkolny konkurs wiedzy o św. Stanisławie BM.

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się procesją do świątyni z relikwiami bł. Jana Pawła II - w postaci kropelki krwi.

Uroczystości zgromadziły kapłanów z dekanatu, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz rzeszę wiernych. - Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Te słowa jeszcze bardziej w dzisiejszych czasach potrzebują przyjęcia z naszej strony - mówił na początku uroczystości ks. Stanisław Konieczny.

W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że „dzisiejsza uroczystość to uwyraźnienie z jednej strony św. Stanisława, biskupa i męczennika, ale to także uwyraźnienie postaci i nauczania bł. Jana Pawła II”. - Każdy z nas za wzorem świętych ma obowiązek świadczyć o Bogu własnym życiem. Tajemnica świętości jest zadana każdemu, kto wierzy w Chrystusa - mówił abp Depo.

Reklama

Metropolita Częstochowski, przypominając postać św. Stanisława, podkreślił, że „jest on świadkiem miłości Chrystusa Zmartwychwstałego i dowodem na to, że wiara w Niego jest zwycięstwem, które zwycięża świat”.

„Św. Stanisław to przykład dobrego pasterza, który nie tylko troszczy się o wierność Bogu powierzonych sobie osób, ale oddaje swoje życie, aby one były wierne prawdzie i Bogu” - kontynuował Metropolita Częstochowski.

Abp Depo zwrócił uwagę na znaczenie miłości Chrystusa, która „wysuwa się na pierwsze miejsce”. - Jeśli przyjmujemy tę miłość, to wtedy nic i nikt nie może nas od niej odłączyć. Ani trudy. Ani przeciwności. Ani drugi człowiek. Ani złe moce duchowe. Chrystus potrafi wyprowadzić dobro nawet z pozornej klęski, jak i z naszych klęsk życiowych, a dzisiejszy świat proponuje nam swój model i swój program - mówił abp Depo.

Metropolita Częstochowski zaapelował również do wiernych o ponowne przyjęcie nauczania bł. Jana Pawła II. - Chciejmy przyjąć jego wołanie, począwszy od hasła, którym rozpoczął on swój pontyfikat, a które musi powracać: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”. Bóg nie jest konkurentem człowieka - wołał Metropolita Częstochowski.

Abp Depo zwrócił uwagę na to, że „człowiek jest wolny i może odpowiedzieć Jezusowi „nie”. - Jednocześnie Chrystus składa zobowiązanie wobec tych, których powołuje, by nieustannie przepowiadali Ewangelię, w porę i nie w porę, aż do końca świata - mówił abp Depo.

Odnosząc się również do nauczania Benedykta XVI i papieża Franciszka, Metropolita Częstochowski podkreślił, że „nie wolno oddzielać Chrystusa od Kościoła, bo nie ma Chrystusa poza Kościołem”.

Abp Depo odniósł się krytycznie do tego w jaki sposób media pokazują pontyfikat i osobę papieża Franciszka: - Wiele medialnych antyklerykałów uznało początek nowego pontyfikatu jako trampolinę do atakowania Kościoła - mówił Ksiądz Arcybiskup.

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem i ucałowaniem relikwii bł. Jana Pawła II.

- Te relikwie to wielki skarb dla naszej parafii, dla naszych rodzin. Wierzę, że ta obecność bł. Jana Pawła II umocni nas duchowo - powiedział „Niedzieli” ks. Stanisław Konieczny.

Początki parafii św. Stanisława BM w Częstochowie, na „wzgórzu św. Stanisława”, sięgają roku 1977, kiedy to trzeci ordynariusz częstochowski bp Stefan Bareła utworzył na Błesznie punkt duszpasterski, a jego organizację zlecił ks. Józefowi Kani. Parafia została utworzona przez bp. Stefana 23 grudnia 1980 r. Pierwszym jej proboszczem został dotychczasowy duszpasterz ośrodka ks. Józef Kania. 24 listopada 1984 r. bp Stefan Bareła dokonał wmurowania kamienia węgielnego poświęconego przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie jego pielgrzymki do Ojczyzny. 24 grudnia 1985 r. bp Franciszek Musiel poświęcił dolny kościół i odprawił tam pierwszą Mszę św. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał abp Stanisław Nowak 15 listopada 2000 r.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczepanów czci św. Stanisława – patrona Polski i diecezji tarnowskiej

[ TEMATY ]

św. Stanisław

Wikipedia

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Wzrastajcie w świętości - to wyzwanie, które stawia św. Stanisław swoim rodakom - mówił w Szczepanowie biskup tarnowski Andrzej Jeż. W miejscu narodzenia patrona Polski i diecezji tarnowskiej odbyły się główne uroczystości odpustowe z udziałem pielgrzymów z diecezji tarnowskiej, a także z Łańcuta.

„Św. Stanisław świadczy wymownie, że w Jezusie Chrystusie człowiek powołany jest do zwycięstwa. Niech to zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią, jedności nad podziałami, stanie się udziałem wszystkich Polaków, całej naszej Ojczyzny” – apelował bp Jeż.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję