Reklama

Niedziela Małopolska

Rozwijają zdolności i talenty

Już w nazwie podkreślają, że są katolicką placówką. Ich program opiera się na chrześcijańskich wartościach duchowych, które stwarzają możliwość rozwijania talentów dzieci i młodzieży.

Jak czytamy na stronie internetowej (www.grzegorzki.vbiz.pl) parafii pw. św. Kazimierza w Krakowie, przy której działa Katolicki Dom Kultury im. ks. kard. A. S. Sapiehy, historia tej placówki sięga… 1926 r., kiedy z inicjatywy abp Sapiehy powstał Dom Ludowy na Grzegórzkach. Placówka miała upowszechniać kulturę i oświatę wśród okolicznych mieszkańców. Do wypełniania tej roli wróciła po okresie II wojny światowej i czasach PRL- u. Pierwotną funkcję zaczęto przywracać temu miejscu pod koniec XX wieku.

Pomysł

- Wcześniej w budynku odbywały się lekcje religii przeniesione później do szkół - informuje dyr. KDK Danuta Płaszecka, która oprowadza mnie po pięknie urządzonym i mądrze zagospodarowanym domu. - W tym czasie straciłam pracę i zaczęłam się zastanawiać, czym mogłabym się zająć. Doszłam do wniosku, że mogłabym pomóc przy parafii, jeśli nie pracuję zawodowo. Tak pojawiła się myśl, aby stworzyć dla dzieci przedszkolnych miejsce, w którym mogłyby one przebywać oraz rozwijać się pod opieką wychowawców. Ks. proboszcz Józef Jończyk szukał również dobrego pomysłu na wykorzystanie pomieszczeń parafialnych. Dlatego też, choć początkowo ostrożnie, przychylnie podszedł do propozycji tworzenia nowych form zajęć dla dzieci i młodzieży. Wraz z przyjaciółmi zaczęliśmy remontować i wyposażać pomieszczenia, a we wrześniu 1999 r. rozpoczęliśmy zajęcia w ognisku przedszkolnym dla maluchów oraz plastyczne i muzyczne dla młodzieży.

Reklama

Danuta Płaszecka mówi, że kolejne lata przyniosły rozwój ich domu, a z proponowanych zajęć korzystało coraz więcej osób. W 2004 r. placówka przyjęła nazwę Katolickiego Domu Kultury im. ks. kard. A. S. Sapiehy. - Realizujemy testament Patrona. Myślę, że nasz dom to jest żywe dzieło, taki szczególny pomnik Kardynała - podkreśla moja rozmówczyni.

Zajęcia i uczestnicy

Aktualnie z zajęć organizowanych przez KDK korzysta 1333 uczestników. Placówka zatrudnia 32 pracowników - nauczycieli-instruktorów, specjalistów w swoich dziedzinach. - Rozpiętość wiekowa osób uczestniczących w bardzo różnorodnych zajęciach jest ogromna - mówi dyr. Płaszecka. - Począwszy od maluchów poniżej drugiego roku życia, którym proponujemy spotkania w ramach Klubu Bobasa, przez Klub Dwulatka, Akademię Malucha, dalej różne zajęcia oferowane młodzieży, dorosłym, w tym również seniorom. Z szeroką i zróżnicowaną ofertą zajęć można się zapoznać, wchodząc na stronę: www.kdksapeiha.vbiz.pl

Opisując uczestników zajęć, dyr. Płaszecka mówi, że są to przede wszystkim parafianie, mieszkańcy II dzielnicy Krakowa. Ponadto do placówki przyjeżdżają krakowianie z bliższych i dalszych osiedli miasta, a nawet spoza niego. Zdecydowaną większość stanowią dzieci i młodzież, które mogą tu rozwijać zdolności i talenty. Elżbieta Miąsik prowadzi wspólnie z s. Zofią Nowak i s. Ewą Kotarbą (ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej) scholę. - Dziewczynki lubią i chcą śpiewać i dlatego tu przychodzą - wyjaśnia Elżbieta Miąsik. - Przy okazji piątkowych zajęć scholistki uczą się śpiewać, poznają nowe piosenki, uświadamiają sobie również, jak ważna jest współpraca w grupie. Ponadto jest to dobry sposób na oderwanie się od komputerów, od gier. - Stworzenie możliwości udziału w zajęciach rozwijających zdolności i talenty dzieci i młodzieży to cenna inicjatywa - dodaje s. Zofia Nowak, która podkreśla, że wiele zależy również od postawy rodziców, od tego, czy zechcą posyłać swe dzieci na zajęcia.

Efekty

Reklama

Spotkana w KDK Anna Bednarczyk, mama Agatki i Piotrusia, przekonuje: - Współcześnie wiele dzieci spędza czas przed ekranem telewizora czy komputera. Tymczasem w tutejszym domu kultury mają możliwość rozwoju. Poznają podstawy różnych sztuk, na przykład malowania, występowania, tańca. Różnorodne formy aktywności, wiążą się z rozwojem intelektualnym, i artystycznym, a ponadto z rozwojem duchowym. I to jest również cenne.

Efekty zajęć realizowanych w KDK można zobaczyć w jego wnętrzu: wyeksponowane prace plastyczne, dyplomy, podziękowania i fotografie roześmianych wychowanków. Cenną formą prezentacji są Sapieżyńskie Dni Kultury. - W pewnym momencie pomyśleliśmy, że w rocznicę urodzin naszego Patrona należałoby nie tylko modlić się w jego intencji - wyjaśnia ideę cyklicznego wydarzenia dyr. Danuta Płaszecka. - 14 maja w naszym kościele proboszcz parafii ks. Józef Jończyk odprawia Mszę św., w czasie której modlimy się o spokój duszy śp. Kardynała. Pomyśleliśmy, że warto do tych urodzin coś dodać. Tak pojawiła się idea koncertu dla dorosłych, następnie imprez skierowanych do dzieci i ich rodziców, oraz okolicznościowych wystaw. Zależy nam, aby te wydarzenia służyły ludziom, a równocześnie przypominały postać i dzieło życia kard. Sapiehy.

Oprowadzając mnie po domu kultury, Danuta Płaszecka przekonuje: - Stwarzamy naszym wychowankom możliwość odkrywania i rozwijania zdolności artystycznych. Pedagodzy mówią, że jeśli dziecko na plastyce czy muzyce pracuje obydwiema rękami, to ono ćwicząc, dotlenia obydwie półkule mózgowe, co stymuluje jego rozwój. My powinniśmy stworzyć naszym wychowankom jak najszersze spektrum możliwości ich rozwoju. Jeśli dziecko dotknie piękna, jeśli zobaczy, że może rozwinąć swe talenty, które dostało od Pana Boga, to pięknieje jego serce i staje lepszym.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: drugie w tym roku dziecko w Oknie Życia

[ TEMATY ]

dzieci

okno życia

Graziako

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Wiktoria Maria - tak ochrzciły siostry urszulanki dziewczynkę, którą 19 maja ktoś podrzucił do Okna Życia przy ul. Obywatelskiej w Łodzi - jednym z dwóch takich miejsc w mieście. Niemowlę było owinięte w ręcznik. Jest już pod opieką lekarzy.

O godz. 14.13 zadzwonił alarm podłączony do Okna Życia. Zbiegła do niego siostra pielęgniarka, która zobaczyła, że znajduje się w nim dziecko. Było owinięte w ręcznik. Siostry przebrały ją w ubranka i zacisnęły pępowinę specjalnym zaciskiem. Wezwały też, zgodnie z prawem, karetkę pogotowia i policję. Dziewczynka właśnie przyszła na świat - pępowina była zawiązana wstążeczką, a na ciele znajdowały się ślady śluzu poporodowego. Według siostry ciąża była donoszona, poród odbył się o czasie.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję