Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święcenia diakonatu

Pięciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej: Maciej Gaik, Jakub Kuzia, Ireneusz Kwoka, Radosław Skałka i Paweł Sproncel - przyjęło z rąk bp. Grzegorza Kaszaka święcenia diakonatu. Święcenia odbyły się 11 maja w kościele św. Jadwigi Królowej w Dąbrowie Górniczej. Pasterz Kościoła sosnowieckiego wybrał kościół św. Jadwigi na miejsce święceń z uwagi na to, że dwóch kleryków pochodzi z tej parafii.

Reklama

W homilii Ordynariusz przypomniał rolę diakonów w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. - U początku Kościoła pracy było tak dużo, że Apostołowie nie mogli sobie poradzić, dlatego wybrali 7 pierwszych diakonów, których zadaniem było przychodzenie z pomocą najbiedniejszym. (...) Współczesny świat chce, by diakoni zajęli się tylko pomocą biednym, a tymczasem przy wyborze diakonów Apostołowie kierowali się jeszcze jednym kryterium - powołali tych, którzy mieli w sobie ducha i mądrość. Diakon powinien być człowiekiem roztropnym, cieszącym się dobrą opinią, pełen mądrości. I te kryteria niezależnie od tego, co świat będzie mówił, trzeba spełniać - wyjaśniał Kaznodzieja. Przytoczył świadectwo pochodzące od św. Justyna - męczennika, który należał do Kościoła pierwszych wieków. Ze świadectwa jasno wynikało, że diakon to nie tylko ten, który usługiwał, rozdzielał biednym pożywienie, ubranie, pieniądze; to człowiek służący Eucharystii, to człowiek, który ma kontakt z ciałem i krwią Chrystusa. Biskup zaapelował do diakonów, by niezależnie od tego, jakie zostaną im powierzone zadania, pamiętali, że są w pierwszym rzędzie sługami Eucharystii, czcicielami Jezusa: - Jeśli o tym zapomnicie, nie wypełnicie swojej misji. Pamiętajcie - diakon to ten, który przede wszystkim służy Eucharystii - podkreślił.

Na zakończenie Mszy św. bp Kaszak wręczył nowym diakonom dekrety kierujące ich na praktyki duszpasterskie. Dk. M. Gaik został skierowany do parafii św. Floriana w Sosnowcu, dk. J. Kuzia do parafii św. Mikołaja w Targoszycach, dk. I. Kwoka do parafii Narodzenia NMP w Chechle, dk. R. Skałka będzie posługiwał w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu, a dk. P. Sproncel w parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włączeni w poczet duchowieństwa

Niedziela legnicka 19/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

diakonat

Monika Łukaszów

Diakoni są posłani do głoszenia Słowa Bożego

Diakoni są posłani do głoszenia Słowa Bożego

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej z rąk biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego przyjęło w sobotę 25 kwietnia święcenia diakonatu

W uroczystości uczestniczyli biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz biskup senior Stefan Cichy. Obecni byli również rodzice, krewni, przyjaciele i kapłani diakonów, pracujący w parafiach, z których pochodzą alumni.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję