Reklama

Niedziela Świdnicka

Zbierają pieniądze na pomnik papieża

Niedziela świdnicka 21/2013, str. 6

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pomnik

Przemysław Awdankiewicz

Świdnickie Stowarzyszenie na rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność” po ponad rocznej przerwie znów zbiera pieniądze na rzeźbę. Projekt został wybrany w drodze konkursu w 2011 r., jednak długo nie udawało się pozyskać środków choćby na start. Dzięki dotychczasowym zbiórkom przed kościołami udało się zebrać prawie 40 tys. zł. Pomnik został zamówiony u rzeźbiarza z Sierakowic na Kaszubach. Jarosław Wójcik odleje rzeźbę papieża z mosiądzu. Postać będzie mierzyła 2,20 m i ważyła ponad tonę.

Reklama

Pomnik ma kosztować 200 tys. zł, więc sporo jeszcze brakuje. Członkowie stowarzyszenia wystosowali imienne listy do radnych, przedsiębiorców, urzędników o przekazanie datków. Za wpłatę co najmniej 2 tys. zł oferują wpis na tablicy fundatorów.

Działania wspiera także biskup świdnicki Ignacy Dec. Za jego zgodą zbiórki przed kościołami będą prowadzone systematycznie. Pierwsza odbyła się 19 maja, kolejne zostaną zorganizowane w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

- Przed rokiem cieszyliśmy z ogłoszenia bł. Jana Pawła II patronem Świdnicy. Przekonani o jego skutecznym wstawiennictwie, chcemy zaznaczyć naszą pamięć o naszym Patronie poprzez zwieńczenie zamysłu o fundacji papieskiego pomnika, który stanie na placu przed katedrą. Dotychczas przeprowadzone zbiórki pozwoliły na zebranie kwoty blisko 40 tys. zł. By doprowadzić dzieło do końca, potrzeba jeszcze 160 tys. zł. Wraz z waszymi duszpasterzami i świdnickim Stowarzyszeniem na rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II zwracam się do was, drodzy mieszkańcy Świdnicy, o materialny dar waszego serca, który pozwoli nam już w niedługim czasie cieszyć się w naszym mieście z pomnika wielkiego rodaka. Dziękuję wam za każdą dotychczas złożoną na ten cel ofiarę. Każdy z nas, nawet przez niewielki datek, stanie się fundatorem pomnika wielkiego Polaka, który był i jest dla nas wzorem umiłowania Boga, bliźniego i Ojczyzny. Liczę na to, że budowa pomnika połączy nas wszystkich, świadomych znaczenia pontyfikatu dla historii naszej Ojczyzny i całego świata i stanowić będzie przesłanie naszego pokolenia dla tych, które po nas nadejdą - czytamy w odezwie biskupa z 12 maja.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież jak żywy

Przy kościele Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bystrej Krakowskiej, w pobliżu głównego wejścia znajduje się realistyczny pomnik św. Jana Pawła II. – Ten Papież jest taki ciepły, jak żywy – komentują parafianie przyglądający się Papieżowi. To dzieło braci bliźniaków – ks. Leszka i ks. Roberta Kruczków SDB – salezjanów pochodzących z Bystrej Krakowskiej. – Pomnik, jako projekt jedyny taki w Polsce, jest wykonany specjalnie dla tej parafii, jako nasze wotum wdzięczności dla miejsca, w którym się urodziliśmy i wychowaliśmy – mówią bracia Kruczkowie. Obaj uczęszczali do szkoły salezjańskiej w Oświęcimiu i tam dojrzało ich powołanie do służby Bogu. Obecnie bracia służą w Krakowie – ks. Leszek w parafii św. Stanisława Kostki, a ks. Robert jako przełożony wspólnoty św. Franciszka Salezego. Choć wykonują głównie rzeźby i figury (które można podziwiać nie tylko w kraju, ale i za granicą), to obaj ukończyli malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. – Jest wielką łaską Bożą, że jako bracia zostaliśmy księżmi i również możemy realizować swoje talenty w sztuce. Wspólna praca daje nam tę możliwość, że malując lub rzeźbiąc, możemy wzajemnie się korygować – zauważa ks. Leszek.

CZYTAJ DALEJ

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję