Reklama

Głos z Torunia

Kontynuacja nawiedzenia

Kontynuacja peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji toruńskiej rozpoczęła się w dniach 4-5 maja w parafii pw. św. Mikołaja w Grudziądzu. Nawiedzenie poprzedziły misje głoszone od 28 kwietnia do 3 maja przez paulinów o. Krzysztofa Kowalskiego i o. Bazylego Cendrowicza. 28 kwietnia na procesji maryjnej ulicami miasta zgromadziły się setki mieszkańców Grudziądza. Procesji przewodniczył o. Krzysztof przy udziale księży wikariuszy. Codziennie odprawiano Godzinki. O godz. 21 wierni brali udział w Apelu Jasnogórskim. Liturgie światła z naukami gromadziły liczne grupy młodzieży. 1 maja, w dniu modlitw za ludzi chorych i w podeszłym wieku, paulini odwiedzili z posługą sakramentalną chorych w ich domach. 2 maja był dniem spowiedzi, a 3 maja -rodzin. Odprawiono również Mszę św. w intencji Ojczyzny.

Reklama

4 maja setki grudziądzan zgromadziły się wokół bazyliki i na Rynku Głównym. Wraz z nimi Obraz powitali: bp Andrzej Suski, ks. inf. Tadeusz Nowicki oraz ks. kan. Dariusz Kunicki, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Przedtem Obraz nawiedził zakłady karne nr 2 i nr 1 w Grudziądzu. Po nabożeństwie oczekiwania procesja wyruszyła na plac celebry. Mszę św. koncelebrowaną odprawił i słowo Boże wygłosił bp Andrzej Suski. Podkreślił znaczenie kultu Matki Bożej Jasnogórskiej dla Polaków. „To Ona zawsze wspierała swoje dzieci przed atakami wroga. Cała nasza kultura narodowa przepełniona jest kultem Maryi. Momentem przełomowym było ślubowanie króla Kazimierza w katedrze lwowskiej. Tam nasza Pani została Królową Polski. Przez całe wieki na Jasną Górę pielgrzymują rzesze ludzi oddanych Maryi, aby u Jej tronu podziękować. W tym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, w bazylice grudziądzkiej, również w sposób nabożny oddajemy hołd Maryi i dziękujemy Jej za wszystkie łaski, które za Jej przyczyną otrzymujemy. Kult Maryi potrzebny jest szczególnie dzisiaj. Trzeba, aby nasz naród jeszcze bardziej się rozmodlił. Patrząc na ten Obraz, na oblicze naszej Matki, tu, w tym miejscu, korzystajmy z tego, że tak blisko nas jest nasza Matka”. W nocy odbyła się Pasterka maryjna celebrowana przez kapłanów pochodzących z naszej parafii i tych, którzy w niej pracowali. W godzinach nocnych mieszkańcy czuwali przed wizerunkiem Maryi.

5 maja rano odprawiono Mszę św. dla chorych i w podeszłym wieku połączoną z udzieleniem sakramentem chorych. O godz. 15 sprawowano Mszę św., której przewodniczył ks. kan. Dariusz Kunicki w otoczeniu: ks. inf. Tadeusza Nowickiego, ks. Wojciecha Osickiego, ks. Eugeniusza Kamińskiego, rektora kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego oraz ks. kapelana Wojska Polskiego ppłk. Piotra Gibasiewicza. Procesja z Obrazem udała się na Rynek Główny, gdzie pożegnano Maryję. Uroczystościom towarzyszył chór męski „Echo”.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25-lecie nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii Karpacz

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

nawiedzenie

Z albumu Cyryla Jurczyszaka

Fot. nr 1

Fot. nr 1

Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. kan. Franciszka Schirmera, widniejącego na fotografii z prawej strony u góry (fot. nr 1), w dniu 12 czerwca 1993 r. kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła parafię pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu.

Mimo upływu 25 lat to wielkie wydarzenie pozostaje w pamięci mieszkańców Karpacza, dla których spotkanie z Matką Bożą w cudownej ikonie było wyjątkowym przeżyciem.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę w Jarosławiu

2021-09-21 10:32

Henryk Grymuza

Na placu przed Kolegiatą.

Na placu przed Kolegiatą.

Każda rocznica sowieckiej agresji na Polskę wzrusza do głębi serca Polaków, czego przykładem były uroczystości zorganizowane w Jarosławiu. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz, wojska i  innych służb mundurowych, Sybiraków oraz młodzież z kilkunastu szkół. Młodych ludzi uczestniczących w rocznicowych obchodach było znacznie więcej iż w minionych latach.

Uroczysta Eucharystia w Kolegiacie Bożego Ciała zgromadziła liczne rzesze wiernych, byłych zesłańców Sybiru, uczniów, nauczycieli i tych wszystkich, który Polskę w sercu noszą. Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Anny Jenke przekazano sztandar jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków. Przed ołtarzem akt przekazania podpisali: ks. Grzegorz Delmanowicz, dyrektor i prezes jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków Witold Garczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję