Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościół domem - Diecezja rodziną

Wspólnota parafialna w Starczówku

Parafia w Starczówku obejmuje swoim zasięgiem dwa duże sołectwa: Niedźwiedź i Starczówek. Duszpasterzem na tym terenie jest od 13 lat ks. Andrzej Tomaszewski.

Parafia w pigułce

Parafia dysponuje dwoma kościołami: w Starczówku pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w i Niedźwiedziu pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz dwoma cmentarzami parafialnymi w obu miejscowościach. W Starczówku od 1 września 2001 r. działa Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich utworzona na bazie istniejącej wcześniej placówki gminnej. Status katolickości uzyskała dekretem Henryka Kardynała Gulbinowicza, arcybiskupa metropolity wrocławskiego w 2004 r. W Niedźwiedziu działa gminny Zespół Szkół i Przedszkoli.

Reklama

Parafia liczy ok. 1100 osób, niemal po równo w obu miejscowościach. Działają tutaj ministranci, Rada Parafialna, koła różańcowe. Pierwsza Komunia św., z uwagi na małą liczbę dzieci odbywa się naprzemiennie co rok w innej miejscowości. Tym razem dzieci przyjmą po raz pierwszy Jezusa w Niedźwiedziu. Przynajmniej raz w roku organizowane są pielgrzymki do miejsc kultu religijnego, odbywają się też wyjazdy dla dzieci.

Wspólnie z ludźmi

Mocną stroną życia parafialnego jest fakt, że członkowie Rady Parafialnej to członkowie Rady Sołeckiej, a mężczyźni są strażakami ochotnikami w OSP. Przewodniczący Rady Sołeckiej Marek Zając jest jednocześnie sołtysem Starczówka i prezesem miejscowej straży pożarnej. To sprawia, że wszystkie spotkania i działania są podejmowane wspólnie z księdzem. Są to wydarzenia cykliczne: w styczniu spotkanie kolędowo-opłatkowe, w marcu Dzień Kobiet, w maju Dzień Strażaka, w czerwcu Dzień Dziecka, latem dożynki, w grudniu Mikołaj. Są też uroczystości odpustowe - 15 sierpnia w Starczówku i 28 października w Niedźwiedziu.

Życie w parafii, podobnie jak w innych rejonach Polski, obfituje również w wiele problemów egzystencjonalnych. Brak pracy, duże bezrobocie, ubogie perspektywy - wielu mieszkańcom nie jest to obce. Kiedyś funkcjonowały tu duże gospodarstwa, była praca, dziś czasy się zmieniły i nie każdy potrafił odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Reklama

Parafia idzie z postępem i swoje inwestycje opiera na pozyskiwaniu środków z zewnątrz. Wyremontowano dachy dwóch świątyń, zdobywając na ten cel fundusze unijne w wysokości 80% inwestycji. Na remont wieży kościoła pozyskano 1/3 niezbędnych środków z Urzędu Marszałkowskiego. Ponad połowę tego przedsięwzięcia sfinansował ks. proboszcz. Zrobiono również nowy chodnik na cmentarz i wyremontowano zrujnowany budynek plebanii wraz z otoczeniem. W planach jest odnowienie elewacji obu kościołów oraz wyłożenie kostką chodnika i wejścia do kościoła w Starczówku. Potrzeby, jak wszędzie, są ogromne i trzeba czasu, aby móc je zrealizować, jednak dotychczasowe przedsięwzięcia świadczą o tym, że plany zostają wykonane.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starczówku
Starczówek 27
57-220 Ziębice
tel: 74/819-17-23

Proboszcz: ks. Andrzej Tomaszewski

Godziny Mszy św.
niedziele: 9.00, 10.30, 12, 00
dni powszednie: 18.00

KS. ANDRZEJ TOMASZEWSKI, proboszcz
Siła parafii i jej wizerunek na zewnątrz zależy przede wszystkim od ludzi. A ludzie tutaj są wspaniali i nieraz udowodnili że nie są obojętni na ludzką krzywdę i mają serca na właściwym miejscu. Jakiś czas temu pożar w Starczówku strawił cały dom i dobytek jednej z rodzin. Mieszkańcy zadeklarowali się wówczas, że dom odbudują. I dotrzymali słowa. Można na nich liczyć.

MAREK ZAJĄC, przewodniczący Rady Parafialnej
Udaje nam się wspólnie zrobić wiele dobrego, co według mnie jest wielką zasługą dobrego gospodarza, czyli naszego proboszcza. Jest po prostu ktoś, kto nad wszystkim czuwa, kieruje i kiedy trzeba - skrzyknie ludzi. A nasz proboszcz jest zupełnie wyjątkowy. Otóż jest z zawodu nauczycielem chemii i jeżeli jest taka potrzeba, chętnie udziela darmowych korepetycji z przedmiotów ścisłych. Sam miałem okazję skorzystać z takiej formy pomocy.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony jubileusz parafii w Cedyni

Niedziela szczecińsko-kamieńska 40/2018, str. II

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

UM w Cedyni

Poświęcenie figury Matki Bożej Niepokalanej podczas jubileuszu 50-lecia parafii w Cedyni

Poświęcenie figury Matki Bożej Niepokalanej podczas jubileuszu 50-lecia parafii w Cedyni

Każdy jubileusz zaprasza nas do pięknej refleksji nad minionym już czasem, ale przede wszystkim do spojrzenia na dziedzictwo przebytych lat oraz do wyrażenia dziękczynienia za dobro, które przez ten czas otrzymaliśmy do Boga. Szczególnego znaczenia nabiera zawsze jubileusz każdej parafii, gdyż jest to żywa, pulsująca wspólnota ludzkich serc zjednoczonych wokół najświętszych Bożych wartości. Niedawno, 8 września, bogaty w treści jubileusz 50-lecia istnienia parafii obchodziła wspólnota w Cedyni, która czci Narodzenie Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję