Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Naród wolny i niepodległy

Przez wiele lat komunistycznego zniewolenia kazano nam o tym święcie zapomnieć. Starannie wymazywano z podręczników szkolnych pamięć o pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji, uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w dramatycznych warunkach zamachu stanu 3 maja 1791 r. Wprawdzie wspominano o niej, ale najczęściej marginalnie, podkreślając nie jej rzeczywiste znaczenie, ale właśnie okoliczności uchwalenia tego aktu, kiedy to zwolennicy reform wykorzystali nieobecność posłów opozycyjnych, aby przyjąć Ustawę Rządową. Konstytucję przyjęto bez głosowania, co też zarzucali oponenci. Poza tym przekonywano, że tak naprawdę to znaczenia wielkiego ten akt nie ma, bo przecież przetrwał zaledwie 15 miesięcy. Nie ma się czym ekscytować, a już tym bardziej świętować, zwłaszcza że rocznica uchwalenia Konstytucji przypadała w dniu poświęconym Matce Bożej Królowej Polski, a takich świąt ateistyczny światopogląd przecież nie dopuszczał. Flagi musiały zniknąć przed 3 maja, ponieważ można się było narazić na poważne konsekwencje i różnorodne sankcje.

Mimo to wciąż żywa pamięć o tym desperackim akcie uregulowania prawa w Polsce - znajdującej się już po jednym rozbiorze i tuż przed kolejnym - przetrwała wieki. Dawała siły, gdy Polska na ponad sto lat zniknęła z map świata, pozwalała wierzyć wbrew wszystkiemu, nawet wbrew nadziei. Entuzjastyczne słowa zawarte w uniwersale z 7 maja 1791 r., wydanym przez marszałków sejmowych, wprowadzające Konstytucję, mówiły same za siebie: „Ojczyzna nasza jest już ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu”.

Reklama

(…)

W Zamościu uroczystości trzeciomajowe poprzedził Dzień Flagi 2 maja. Jako że my, Polacy, swoich barw narodowych się nie wstydzimy, niemal we wszystkich domach pojawiły się flagi bądź biało-czerwone wstęgi. W 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, na której troje internowanych z Zamościa: Maria Lewkowicz, Jerzy Adamczyk i Ryszard Wichorowski, zostało odznaczonych krzyżami „Solidarności”. W dalszej części sesji okolicznościowy referat wygłosiła dr Justyna Misiągiewicz - wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Przedmiotem referatu był wpływ, jaki Konstytucja wywarła na prawodawstwo Unii Europejskiej. Cel i przesłanie odczytu doprawdy chwalebne, jednakże dowód w postaci wyrwanych z kontekstu kilku artykułów Konstytucji i Karty Praw Podstawowych wydaje się być stanowczo przesadzony, co też stwierdziło wielu uczestników sesji. Szukanie analogii między Konstytucją, która przyznawała wprawdzie swobodę wyznania, ale katolicyzm uznawała za religię panującą, z dokumentem, który w wielu swoich postanowieniach stoi w opozycji z zasadami katolicyzmu, jest z gruntu błędne. Karta Swobód Podstawowych podpisana w grudniu 2007 r., spotkała się nie tylko w naszym kraju z różnym odbiorem. Rząd Jarosława Kaczyńskiego, podobnie jak rządy Wielkiej Brytanii i Czech, zdecydował o nie podpisywaniu Karty. Swoją decyzję uzasadniając chęcią zapobieżenia „jakimkolwiek interpretacjom prawa przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, które doprowadziłyby do zmiany definicji rodziny i przymuszały państwo polskie do uznania małżeństw homoseksualnych”. Wypada wobec tego zadać sobie pytanie, dlaczego usiłuje się nas przekonać o rzeczach bardzo wątpliwych, te prawdziwe i oczywiste pomijając milczeniem.

Po zakończeniu sesji uroczystości przeniosły się na płytę Rynku Wielkiego, gdzie ceremoniał wojskowy rozpoczął dalszą część obchodów. Przemawiający w ich trakcie prezydent miasta Marcin Zamoyski, podobnie jak wcześniej prelegentka w ratuszu, przybliżył okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, szczególną uwagę zwracając na wykorzystanie nieobecności posłów opozycyjnych, protesty, z jakimi Ustawa Rządowa spotykała się od chwili uchwalenia, krótki czas jej obowiązywania itd. Defilada jednostek wojskowych, służb mundurowych, licznych pocztów sztandarowych i Szwadronu Zamojskiego zakończyła część oficjalną obchodów, po których ich uczestnicy mogli wziąć udział we Mszy św. w intencji ojczyzny w zamojskiej katedrze.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska ma dziejową szansę

Niedziela warszawska 19/2019, str. 3

[ TEMATY ]

3 Maja

Łukasz Krzysztofka

Prezydent mówił o fundamentalnym znaczeniu chrztu Polski, bo od tego wydarzenia jesteśmy częścią wielkiej chrześcijańskiej Europy

Prezydent mówił o fundamentalnym znaczeniu chrztu Polski, bo od tego wydarzenia jesteśmy częścią wielkiej chrześcijańskiej Europy

Od Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, w której uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda z małżonką i najwyższe władze państwowe, rozpoczęły się centralne obchody święta narodowego 3 Maja

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, któremu towarzyszył bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. W homilii metropolita warszawski zwrócił uwagę na wyjątkowość świętowania dnia 3 maja, które łączy w sobie wymiar kościelny i państwowy. Przypomniał, że twórcy Konstytucji 3 maja po uchwaleniu ustawy zasadniczej przeszli do katedry, aby tam się modlić, a w 1920 r. na prośbę polskich biskupów papież ustanowił w tym dniu święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Kard. Nycz podkreślił, że od trzydziestu lat obecność państwowa i uroczystość kościelna połączyły się w jedno dziękczynienie za Konstytucję i wszystkie ważne sprawy naszego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję