Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy herb diecezji

Tegoroczne diecezjalne uroczystości odpustowe, związane z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła, miały szczególny charakter. Oto specjalnym dekretem Biskupa Legnickiego został ogłoszony herb diecezji

Jest to jeden z owoców naszego I Synodu Diecezji Legnickiej - mówi o tym wydarzeniu bp Marek Mendyk. - Raz po raz pojawiały się głosy osób związanych z życiem diecezji, czy nie przygotować propozycji nowego herbu zgodnie z kanonami sztuki i heraldyki. Na początku patrzyliśmy na to sceptycznie, bo już przyzwyczailiśmy się do dotychczasowego wizerunku, tzw. concordia apostolorum (przyjaźń Apostołów Piotra i Pawła), który znamy z rzeźby z katedry legnickiej. Jednak po pewnym czasie na prośbę biskupa legnickiego Stefana Cichego, została powołana specjalna komisja, która zajęła się przygotowaniem propozycji nowego herbu, który nawiązywałby do Kościoła lokalnego. Ostatecznie, po dwóch latach prac tego zespołu, została przyjęta prezentowana propozycja herbu, który specjalnym dekretem podpisanym przez Biskupa Legnickiego, będzie odtąd znakiem naszej diecezji. Dodam tylko, że miałem okazję kierować tym zespołem i wiele się nauczyłem, poznając zasady, jakimi powinniśmy się kierować przy opracowywaniu każdego herbu. Jest to nasza wielka radość i owoc trudnej pracy całego zespołu - dodaje Biskup Marek.

W rezultacie zostało przyjęte opracowanie podjęte przez historyka dr. Wacława Szetelnickiego. On sam przyznaje, że wybranie poszczególnych elementów, uzasadnienie, opracowanie zgodności z regułami heraldyki, a później zaproponowanie tego podczas prac komisji, wymagało niemałego wysiłku i zabiegów.

Reklama

Opisując herb, nawiązuje on do naszej dolnośląskiej ziemi oraz do homilii papieskiej wygłoszonej podczas wizyty Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r. Ojciec Święty wskazał w niej wątek historyczny, religijny i pielgrzymkowy, co stało się inspiracją do powstania nowego herbu.

- Dotychczas, można powiedzieć, że diecezja posługiwała się zamiast herbu formą logotypu, przedstawiającym osoby Świętych Piotra i Pawła. W nowym herbie chcemy nawiązać do dobrze znanych nam odwołań - mówi Wacław Szetelnicki. - Po pierwsze barwy: kolor złoty i czerwony - to kolory naszej metropolii wrocławskiej. Sama tarcza jest podzielona na cztery pola. W pierwszym z nich mamy przedstawienie piastowskiego orła. Znany on jest m.in. z przedstawień z okresu Bitwy pod Legnicą, z tarczy poległego w niej Henryka Pobożnego. Dzisiaj natomiast jest także znany z godła heraldycznego Dolnego Śląska. W drugim polu znajduje się emblemat maryjny, który nawiązuje do naszego niezwykłego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. Ten monogram bardzo dobrze znany jest w ikonografii chrześcijańskiej. W kolejnym trzecim polu heraldycznym znajdują się symbole nawiązujące do atrybutów naszych świętych patronów diecezji: Piotra i Pawła. One również dobrze są znane w symbolice chrześcijańskiej. Natomiast symbol w czwartym polu, nawiązuje do słów papieskich zawartych w bulli ustanawiającej diecezję, które brzmią: „pośród trudów pielgrzymowania…”. Takim symbolem pielgrzymowania stała się muszla, szczególnie znana ze szlaku św. Jakuba wiodącego do jego sanktuarium w Santiago de Compostela. Ponieważ na terenie naszej diecezji krzyżują się te szlaki, stąd znalazł się tu także taki element - dodaje historyk.

Nowy herb przede wszystkim zacznie się pojawiać na publikacjach, pismach, pieczęciach czy wydawnictwach diecezjalnych. Będzie więc coraz bardziej rozpoznawalny przez mieszkańców naszej i innych diecezji.

Reklama

Obecnie, zgodnie z zasadami heraldyki herbem diecezji legnickiej jest tarcza podzielona krzyżem w skos na cztery pola:

1. W pierwszym polu złotym orzeł czarny; przez tułów i skrzydła orła przepaska sierpowa srebrna, na niej pośrodku krzyż

2. W drugim polu czerwonym po stronie prawej (heraldycznie) monogram „Maria”; stylizowane białe litery duże z konturem czarnym

3. W trzecim polu tej samej barwy po lewej stronie miecz z żółtą rękojeścią i jelcem oraz białą głownią w dół, na nim ułożono dwa skrzyżowane klucze (srebrny i złoty) z konturem czarnym

4. W czwartym polu złotym muszla pielgrzyma biała z niebieskim szeryfem i czarnym konturem; na niej pośrodku czerwony krzyż św. Jakuba z takim samym konturem.

Autorem herbu jest dr Wacław Szetelnicki
Wykonanie plastyczne samego herbu Tomasz Ligięza

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy herb Biskupa Świdnickiego

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

herb

Świdnicka Kuria Biskupia

Herb bp. Marka Mendyka

Herb bp. Marka Mendyka

Biskup Marek Mendyk z chwilą objęcia urzędu biskupa diecezjalnego dokonał zmian w swoim dotychczasowym herbie.

Znanym zwyczajem Kościoła jest praktyka używania przez duchownych herbu właściwego dla stopnia godności lub pełnionej funkcji kościelnej. Posługiwanie się herbem ma swoje uwarunkowania praktyczne. Herb biskupi pełni funkcję informacyjną, rozpoznawczą, reprezentacyjną, a nawet prestiżową. Z tego powodu umieszczany jest przede wszystkim na dokumentach i pieczęciach, ale także na budynkach kościelnych, czy paramentach liturgicznych.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję