Reklama

Niedziela Lubelska

Wierni od wieków

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie przeżywała doroczne uroczystości odpustowe ku czci patrona. W tym roku przebiegały one pod znakiem zakończenia misji świętych oraz jubileuszu 360-lecia istnienia kościoła. Mszy św. sprawowanej 24 czerwca przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Wilkołazie należy do najstarszych w naszej archidiecezji, bowiem jej początki sięgają roku 1325. Zabytkowy kościół, wzniesiony w połowie XVII wieku, otoczony troską duszpasterzy i wiernych, przetrwał najtrudniejsze okresy w historii Polski i swojej małej ojczyzny.

Reklama

Mieszkańcy wilkołaskiej ziemi, w dniu odpustu licznie zgromadzeni wokół ołtarza, podkreślali swoje oddanie Bogu i ojczyźnie. Witając biskupa, wójt gminy w imieniu władz samorządowych prosił o pasterskie błogosławieństwo dla mieszkańców parafii, a także w imieniu całej wspólnoty dziękował proboszczowi za podjęty przez niego wysiłek duchowej i materialnej odnowy parafii. - Przychodzimy tutaj, by od Jana Chrzciciela uczyć się zasłuchania w słowa Jezusa, by z jego postawy czerpać siłę do walki z naszymi wadami. Patron duchowej przemiany towarzyszył nam w czasie misji świętych, jednoczył nas na modlitwie oraz przyjmowaniu sakramentów, pomagając nam przygotować się do przeżycia tak ważnego dla nas jubileuszu - mówili przedstawiciele parafii. - Wdzięczni Bogu i ludziom za 360 lat naszej świątyni, także i my chcemy dać świadectwo następnym pokoleniom. Cztery płaskorzeźby wielkich Polaków, umieszczone w odnowionym parkanie otaczającym kościół, będą nam i przyszłym pokoleniom przypominać o wierze i oddaniu Bogu - podkreślali. Dzięki życzliwości i materialnemu wsparciu parafian w czterech niszach parkanu znalazły się płaskorzeźby największych Polaków XX wieku: bł. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. s. Faustyny Kowalskiej. Prosząc bp. Mieczysława Cisło o poświęcenie jubileuszowego daru wspólnoty, proboszcz ks. Władysław Poździk podkreślał: - Z tobą, Pasterzu, chcemy dziękować Bogu za wielkie dzieła, które miały tutaj miejsce. Prosimy, byś naszą historię i naszą modlitwę zaniósł Chrystusowi. Dziękujemy za kościół i za minione pokolenia, które zostawiły nam ten wspaniały Wieczernik, będący od 360 lat domem modlitwy. W trosce o jego piękno też mamy swój udział. Niech Bóg przyjmie modlitwę za wszystkich, którzy tutaj gromadzili się i pracowali na rzecz wilkołaskiej społeczności i świątyni - mówił Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Sercem i modlitwą ogarniam wszystkich zgromadzonych na największym parafialnym święcie, prosząc dla was o wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela - mówił bp Mieczysław Cisło. - Dziękując Bogu wraz z wami za świątynię, dziękuję za minione pokolenia, które setki lat temu zawierzyły Chrystusowi, zapraszając Go do swoich rodzin i domów. Chociaż przeminęły wieki, obecna świątynia jest nie tylko chlubą i wizytówką parafii, ale nade wszystko dowodem wielkiej troski świeckich i kapłanów o sprawy Boże. Dziękuję za pomnażane dobro; za to, że dzięki wspólnej pracy tworzycie wielkie dzieła. Ta świątynia jest tego świadectwem - podkreślał Pasterz. Sprawując Mszę św., Ksiądz Biskup modlił się dla wilkołaskiej wspólnoty o dar wiary i wstawiennictwo patrona, by prostując ścieżki na przyjście Chrystusa pomagał w Nim rozpoznać jedynego Pana i Zbawiciela. - W dniu waszego święta życzę wam, by świadectwa o jubileuszu i przeżytych misjach znalazły się nie tylko na stronach parafialnych kronik, ale nade wszystko, by wydały owoce w codziennym życiu - mówił. - Zapraszajcie Boga do swoich serc, rodzin, szkół i miejsc pracy, bądźcie wierni chrześcijańskiemu dziedzictwu naszej ojczyzny. W trudnych chwilach nie wahajcie się prosić o wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela, patrona ładu moralnego, wrażliwości sumień, wierności małżeńskiej i obrońcy godności życia. Jak wasi przodkowie, tak i wy przekażcie młodemu pokoleniu dar wiary i umiłowania Chrystusa. Bądźcie wierni! - apelował Ksiądz Biskup.

Przeżywając misje i parafialny jubileusz w Roku Wiary, mieszkańcy Wilkołaza podkreślali, że są gotowi otwierać drzwi serc dla Boga.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

60 lat parafii w Drogomyślu

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2019, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

Monika Jaworska

Uroczystości jubileuszowe w Drogomyślu

Uroczystości jubileuszowe w Drogomyślu
Ta parafia jest namiotem spotkania Boga z nami. Przychodzimy do Niego w każdej porze dnia i nocy z radościami i smutkami po wiarę, nadzieję i miłość. Dziś dziękujemy za 60 lat opatrznościowej Obecności, za wszystkie łaski i opiekę Maryi – powiedział bp senior Tadeusz Rakoczy w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Drogomyślu. Tam 16 grudnia odbyły się uroczystości 60-lecia istnienia parafii.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak zobaczyć znaki Boga? Świadectwo trenera Jacka Magiery

2026-04-17 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Najdłużej trwają nie te wojny, które są na świecie, ale te, które człowiek nosi w sercu.

Kim był ostatni żołnierz II wojny światowej? Dlaczego nie uwierzył, że wojna już dawno się skończyła? Chrystus uczniom idącym do Emaus wyjaśnia, że wojna została już wygrana, zło i śmierć zostały pokonane, a teraz On jako Zwycięzca zaprasza na Ucztę. Opowiem o oczach, które są „na uwięzi”. O sercu zatrzymanym w bólu, które wciąż przeżywa doświadczenie wypadku. O człowieku, któremu z pomocą przyjaciela udało się wyrwać z nieustannego rozpamiętywania przeszłości i na nowo zacząć żyć.
CZYTAJ DALEJ

W Tygodniu Biblijnym - czytanie Pisma Świętego na ulicach Warszawy

2026-04-19 20:10

[ TEMATY ]

18. Tydzień Biblijny

czytanie Pisma Świętego

Karol Porwich/Niedziela

W Warszawie odbędzie się Święto Słowa - publiczne czytanie Pisma Świętego, organizowane w ramach Tygodnia Biblijnego. W wydarzeniu 23 kwietnia wezmą udział przedstawiciele różnych środowisk. Spotkaniu patronuje metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

Wydarzenie, organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” pod patronatem metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa, wpisuje się w trwający w Kościele w Polsce 18. Tydzień Biblijny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję