Uroczystościom odpustowym przewodniczył legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, przekazując uczestnikom pozdrowienia i podziękowania za dar modlitwy od biskupa legnickiego Stefana Cichego. Przez ostatni miesiąc Biskup Diecezjalny był hospitalizowany i przeszedł operację tarczycy, a na początku tygodnia powrócił do domu. Pierwotnie dzień odpustu diecezjalnego był także planowany jako dzień dziękczynienia z okazji jubileuszu święceń prezbiteratu (kapłańskich): pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka - 60-lecia i obecnego bp. Stefana Cichego - 50-lecia. Uroczystości zostały przeniesione na 14 września. Bp Marek zachęcał do dalszej modlitwy w intencji diecezji i jej pasterzy.
Reklama
Msza św. została odprawiona w koncelebrze z kanonikami kapituły katedralnej. Homilię wygłosił jeden z kanoników gremialnych ks. dr hab. Bogusław Drożdż. Wskazując na przykład Świętych Piotra i Pawła - nazywanych filarami Kościoła, zachęcał do wytrwałego pogłębiania swej wiary i umiłowania Kościoła. - Od naszych patronów uczymy się umiłowania Kościoła, jak żyć Kościołem, jak go kochać i jak dla niego umierać - mówił kaznodzieja. - Ucząc nas Kościoła, Święci Piotr i Paweł uczą nas także, jaki obowiązek został nałożony na Kościół. Jest to obowiązek głoszenia Ewangelii całemu światu… Na pewno chcemy też coś dla Kościoła zrobić. I słusznie. Aby jednak działać dla Chrystusa, ważna jest wypracowana dyspozycyjność dla Niego, dla Jego Kościoła. Kto buduje tylko na sobie, dla siebie, niczego trwałego nie zbuduje. Nasi Święci Patronowie uczą nas zasady uświęcania swojej duszy, z której rodzi się płomienna odpowiedzialność za Kościół. Niech Święci Piotr i Paweł nas motywują i wspomagają swoją ofiarniczą i apostolską postawą - kontynuował.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Eucharystii został odczytany dekret Biskupa Legnickiego o ustanowieniu nowego herbu diecezji. Dotąd stosowany był logotyp, zawierający scenę pożegnania Świętych Piotra i Pawła, jaką przedstawia zachowana w katedrze średniowieczna rzeźba. Po dwóch latach prac zespołu specjalistów, jako owoc pracy I Synodu Diecezji Legnickiej, wybrany został nowy herb autorstwa historyka dr. Wacława Szetelnickiego. Odtąd, zgodnie z zasadami heraldyki, herbem diecezji legnickiej jest tarcza podzielona krzyżem w skos na cztery pola:
- w pierwszym polu złotym orzeł czarny; przez tułów i skrzydła orła przepaska sierpowa srebrna, na niej pośrodku takiż krzyż;
- w drugim polu czerwonym po stronie prawej (heraldycznie) monogram „Maria”; stylizowane białe litery duże z konturem czarnym;
- w trzecim polu tej samej barwy po lewej stronie miecz z żółtą rękojeścią i jelcem oraz białą głownią w dół, na nim ułożono dwa skrzyżowane klucze (srebrny i złoty) z konturem czarnym;
- w czwartym polu złotym muszla pielgrzyma biała z niebieskim szeryfem i czarnym konturem; na niej pośrodku czerwony krzyż św. Jakuba z takim samym konturem.
Reklama
Zastosowane symbole nawiązują do barw stosowanych w metropolii wrocławskiej i elementów Kościoła lokalnego, do których zalicza się diecezjalne sanktuarium maryjne w Krzeszowie, wezwanie świętych patronów diecezji czy też fakt krzyżowania się na terenie diecezji trzech szlaków Drogi św. Jakuba.
Zainteresowani więcej informacji na temat nowego herbu znajdą na stronach diecezji legnickiej pod adresem: www.diecezja.legnica.pl.
Nowy herb zacznie się pojawiać odtąd na publikacjach, pismach, pieczęciach czy wydawnictwach diecezjalnych. Z czasem, będzie więc coraz bardziej rozpoznawalny przez mieszkańców diecezji i innych miejsc oraz instytucji.