Reklama

Turystyka

Radziejowice Makowskiego

Kto jeszcze nie był w Radziejowicach, koniecznie musi to nadrobić - zachęca Ryszard Makowski, satyryk, pisarz i publicysta. Jest pięknie, blisko Warszawy, a panujący tam na ogół spokój pozwala wyciszyć się i odpocząć od wielkiego miasta.

Radziejowice, niewielka miejscowość koło Mszczonowa, zawsze urzekała malowniczymi krajobrazami. Doskonale wiedział to Józef Chełmoński, słynny malarz, który przez lata mieszkał w pobliskiej Kuklówce. To krajobrazy, ale także walory obronne spowodowały, że w XV wieku zbudowano tu reprezentacyjną siedzibę właścicieli dóbr Radziejowskich. Wielokrotnie rozbudowywany renesansowy dwór w XVII wieku przybrał formę pałacu barokowego powiązanego z rozległym ogrodem. Gościł wiele znakomitości. Bywali tu Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan III Sobieski.

Po śmierci właściciela pałacu, prymasa Michała Radziejowskiego, dobra odziedziczyli Prażmowscy. Następnie przeszły w posiadanie rodziny Ossolińskich i w końcu Krasińskich. Oboźny koronny Kazimierz Krasiński na przełomie XVIII i XIX wieku przebudował pałac nadając mu klasycystyczną formę. Wokół pałacu założony został stylowy park.

Reklama

Radziejowice stały się miejscem znanym i lubianym. Bywali tu ludzie pióra, artyści, m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz i Chełmoński. W 1965 r. pałac zaczął pełnić funkcję domu pracy twórczej.

Twórcza atmosfera

Ryszard Makowski, znany satyryk, pisarz i publicysta często bywa w Radziejowicach. - Ciągnie mnie tam piękny pałac i jeszcze piękniejszy park, ale chyba także niezwykła atmosfera. Także twórcza. Nie wiem do końca na czym ta atmosfera polega, ale z pewnością tam jest, czuje się ją. Nie bez kozery stworzono w pałacu dom pracy twórczej - mówi Ryszard Makowski.

Oprócz pałacu, mieszczącego sale muzealne, galerię wystaw czasowych oraz apartamenty gościnne, w skład zespołu wchodzi także „Zameczek” - najstarsza, bo w niektórych partiach murów pochodząca z XVI wieku, która jeszcze w XVIII wieku romantyczną ruiną, utrwaloną na znanym obrazie Zygmunta Vogela. Odbudowany zameczek mieści dziś pałacową kuchnię oraz apartamenty historyczne, wyposażone w stylowe meble i obrazy.

Reklama

W parku znajduje się też dwór o charakterystycznej architekturze szlacheckiej, powstały prawdopodobnie na przełomie wieków XVIII i XIX. Stanowił centralną budowlę folwarku i był siedzibą administratora majątku. Obecnie mieści pokoje hotelowych i mały salon. Na miejscu samego folwarku znajduje się natomiast XIX-wieczna kuźnia, zaadaptowana na salę konferencyjną.

Romantyczne spacery

Na czym polegają pobyty Makowskiego w Radziejowicach? - Na spacerowaniu. Ale nie takim zwykłym przestępowaniu z nogi na nogę, ale na spacerowaniu romantycznym. Nie wszędzie się takie spacery udają. A tam, tak! - mówi. Spaceruje się tym bardziej sympatycznie, że w pałacowym parku znajdują się wpisane na listę pomników przyrody aleja lipowa i aleja jesionowa.

Spacerować w Radziejowicach można i zimą, i latem, ale latem jest przyjemniej, bo w czasie romantycznego spaceru można przysiąść w altance na pomoście wchodzącym w jeziorko. - Szczególnie przyjemnie przysiąść tam na krzesełku, nad woda w upalny dzień - mówi Ryszard Makowski. Oko można zawiesić na przyrodzie otaczającej staw, która jest tu szczególnie soczysta.

Bardziej ambitnym piechurom można polecić szlaki turystyczne przebiegające lub rozpoczynające się w Radziejowicach: zielony (Bolimowski Park Krajobrazowy - Radziejowice - Grzegorzewice; fragment szlaku Rochna - Młochów), czarny (Międzyborów - rezerwat Dąbrowa Radziejowska - Radziejowice) i niebieski (Radziejowice - Adamów - Kuklówka Zarzeczna - Adamowizna - Grodzisk Mazowiecki; początek szlaku Radziejowice - Głosków).

Okolica sprzyja jednak mniej ambitnemu wypoczynkowi. - Można się wyciszyć i na łonie natury przemyśleć różne sprawy. To świetne miejsce do uspokojenia się, ale też inspirujące - mówi twórca. Sam napisał tam parę wierszy, związanych z tym miejscem. - Pewnie takich miejsc na Mazowszu jest sporo, ale mnie ciągnie właśnie tam.

Między Zbójną i Wiśniową

Ale Ryszarda Makowskiego ciągnie też do Macierówki, przysiółka na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w okolice Miedzeszyna, i nad tamtejsze, okresowe jeziorko o tej samej nazwie. - Raz - wiosną jest - raz - latem - znika - mówi twórca. - Może nie powinienem reklamować tego miejsca, bo lepiej, gdy nie ma tam ludzi, ale jednak są.

Wyczaili, tak jak on, że w obrębie Warszawy, między Wiśniową i Zbójna Górą, jest takie świetne, dzikie miejsce. - Dosłownie dzikie, bo podobno na Zbójnej górze była kiedyś karczma z karczmarzem, który ponoć mordował klientów i zakopywał w lesie. Stąd nazwa - mówi Ryszard Makowski. - Koniec złego karczmarza też był smutny - bo podobno sam tam został pochowany.

Bardziej sprawdzone wieści dotyczą czasów napoleońskich. - Na wyobraźnię działa to, że w pobliżu szły podobno na Moskwę wojska francuskie, a potem, bardzo przetrzebione, wracały - mówi Makowski.

Mądrzy ludzie piszą w książkach, że Macierówka to rezerwat leśno-torfowiskowy, na terenie którego występuje przekrój wszystkich typów borów Niżu Polskiego. W obniżeniach terenu zlokalizowane są torfowiska typu wysokiego. A pobliskie Macierowe Bagno to torfowisko z bardzo ciekawą fauną i florą niespotykaną w innych środowiskach.

Łapiąc tężyznę

Duża część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego położona jest na wydmach, ułożonych w parabole. A takie osady, jak: Wiśniowa Góra, Macierówka, czy Pohulanka - leżą, jak twierdzą mądrzy ludzie, praktycznie wśród wydm lub na wydmach. Tutejsze wydmowe wzgórza nazywane są Macierowskimi Górami.

Na mokrych terenach Macierówki wprawne oko zaobserwuje wiosną: żurawie, czaple siwe, bociany białe i czarne, myszołowa, kobuza, dzięcioła czarnego i zielonego, zimorodka i gąsiorka. Często pojawiają się sarny i okresowo - łosie. Nietrudno tu o spotkanie z dzikiem. Od macior (samic dzika), buszujących w okolicznych dębowych zagajnikach pochodzą okoliczne nazwy.

Nietrudno się dostać do Macierówki - z Warszawy można dojechać autobusem, a nawet koleją - trzeba dojechać do stacji PKP Międzylesie i przejść parę kilometrów. W Macierówce Ryszard Makowski bywa często, ale bywał jeszcze częściej. - Mieszkałem tam kiedyś w okolicy, a że uprawiałem sport - piłkę ręczną w Warszawiance - biegałem tam po lesie, łapiąc kondycję i tężyznę fizyczną - mówi. Teraz już ich nie łapie. Spaceruje raczej romantycznie, jak po parku w Radziejowicach.

2013-07-24 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla nich nie ma wakacji bez Boga

Ruch Światło-Życie naszej diecezji od wielu lat organizuje letnie rekolekcje, czyli oazy – dla dzieci, młodzieży i rodzin. W górach, nad morzem i nad jeziorami. W tym tygodniu mały objazd po rekolekcjach na naszym terenie

Wpierwszym turnusie (28 czerwca – 13 lipca) odbyły się u nas m.in. Oaza Dzieci Bożych I stopnia w Rokitnie, Oaza Nowej Drogi II stopnia w Łagowie (dla gimnazjalistów) i oaza ministrancka (trochę krótsza, bo od 3 do 14 lipca) w Paradyżu. W sumie wzięło w nich udział ok. 130 uczestników i ponad 30 opiekunów. Wszyscy spotkali się 11 lipca podczas Dnia Wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję