Reklama

Niedziela Przemyska

100 lat kościoła w Witoszyńcach

4 września pieśń wdzięczności i chwały Panu Bogu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy wyśpiewali uczestnicy uroczystości jubileuszowej w Witoszyńcach, należących do parafii Grochowce w dekanacie Kalwaria Pacławska. W słowach powitania proboszcz ks. Zbigniew Szewczyk zarysował historię budowy i dalsze losy świątyni, aż do dnia konsekracji.

Katedra przemyska, jako kościół parafialny, w drugiej połowie XIX wieku zaczęła otrzymywać w przyległych wioskach małe kościółki, niby swe duchowe córy. Ks. Ziemiański, ówczesny proboszcz i kanonik katedry, poważnie zainteresował się wioskami Grochowce, Witoszyńce i Kniażyce. Witoszyńce, odległe od Przemyśla o 11 km, zamieszkiwało 178 katolików obrządku łacińskiego, którzy pozbawieni byli nabożeństw. Ks. Ziemiański zaczął budować tu kapliczkę, ale niestety śmierć przeszkodziła mu w dokończeniu tego dzieła. Po 36 latach postanowiono przywieść do skutku jego zamysł. Zebrano składki i pod kierownictwem ks. Sarny wybudowano duży kościółek z cegły, kryty blachą. W 1916 roku, po wymianie zniszczonego w czasie wojny dachu i wykończeniu kościoła, za jego patronkę obrano Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Od 1932 r. Witoszyńce stały się kościołem filialnym parafii Grochowce. Według relacji starszych mieszkańców w latach 50. ubiegłego stulecia kościółek odświeżono i zamurowano boczne drzwi wejściowe, a w późniejszych latach założono instalację elektryczną i ponownie odmalowano kościół. W latach 90., kiedy proboszczem był ks. Jan Łojek, rozpoczęło się większe zainteresowanie świątynią: zakupiono organy, nowe tabernakulum, drewniany ołtarz i ambonkę, zaczęto ogrzewać kościół. Wykonane zostały prace konserwacyjne, które kontynuowano również od jesieni 2000 r., kiedy proboszczem parafii został ks. Zygmunt Balawender. Od 2006 r. duszpasterzem parafii jest ks. Zbigniew Szewczyk, który kontynuuje prace remontowe w świątyni. W tym czasie m.in. odmalowano kościół, odnowiono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ułożono płytki granitowe w prezbiterium i marmurowy ołtarz ufundowany przez jednego z parafian. W ostatnim roku w kościele wymieniono okna i ufundowano stacje drogi krzyżowej.

Reklama

Ksiądz Proboszcz podkreślił, że ofiarność i pracowitość ludzi w Witoszyńcach jest bardzo duża. Wiele elementów wyposażenia kościoła ufundowali poszczególni mieszkańcy miejscowości, bądź całe rodziny. Wierni dbają nie tylko o budynek, ale też i o ducha: od bardzo dawnych czasów odprawiają nabożeństwa majowe, a od 1990 r. także nabożeństwa różańcowe, na które licznie uczęszczają. Od roku 1998 w każdą środę biorą udział we Mszy św. z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wierni Witoszyniec przygotowywali się do Jubileuszu poprzez modlitwę i sakramenty święte. Sakrament pojednania poprzedzony był nabożeństwem pokutno-wynagradzającym, a po Mszy św. wierni uczestniczyli w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Głównym punktem obchodów Jubileuszu była uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez abp. Józefa Michalika, ks. dziekana Zbigniewa Kołodzieja i ks. proboszcza Zbigniewa Szewczyka oraz przedstawicieli Kapituły Kanoników z Przemyśla, księży proboszczów parafii Grochowce z lat wcześniejszych, księży z dekanatu i księży rodaków. Podczas uroczystej Eucharystii dokonano konsekracji kościoła i odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Ksiądz Arcybiskup w homilii wskazał na rolę świątyni jako szczególnego znaku obecności Boga w świecie. Podkreślił też rolę rodziny w przekazywaniu wiary oraz podkreślił troskę o dobre wychowanie dzieci i młodzieży. Podziękował wiernym za trud włożony w odnowę świątyni i dbanie o jej wygląd.

Z serc wiernych, gromadzących się w Witoszyńcach na nabożeństwach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wyrywa się jedno wielkie słowo: dziękujemy! Dziękujemy Matce Bożej za orędownictwo, za opiekę, za to, że chroni nas od nieszczęść i kataklizmów i za Jej nieustającą pomoc. Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy z całego serca dziękujemy za przeżycie tej uroczystości i doświadczenie Bożej obecności w życiu codziennym.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: jedna osoba na 15 m kw. powierzchni to trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie

[ TEMATY ]

Eucharystia

pandemia

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Studio TV Niedziela

Podczas pierwszej konferencji prasowej na Jasnej Górze (29 sierpnia)

Podczas pierwszej konferencji prasowej na Jasnej Górze (29 sierpnia)

W kościołach do 29 listopada będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m kw. powierzchni świątyni - wynika z nowych obostrzeń ogłoszonych w środę przez premiera Mateusza Morawieckiego. "To trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia" - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

W związku z walką z pandemią koronawirusa premier Mateusz Morawiecki ogłosił 4 listopada nowe restrykcje. Dotyczą one też liczby osób mogących przebywać w kościołach. Wynika z nich, że do 29 listopada na każde 15 m kw. powierzchni kościoła może wejść jedna osoba. Podobna sytuacja miała miejsce pod koniec kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję