Reklama

Aula

„Głosić Chrystusa wszystkim”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim” po raz 17. pielgrzymowali na Jasną Górę pracownicy i czytelnicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tegoroczne hasło pielgrzymki wpisało się mocno w działalność papieża Franciszka, który przypomina całemu Kościołowi, że Chrystusa trzeba głosić wszystkim. Pielgrzymka odbyła się w sobotę 21 września, kilka dni po Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, dlatego jej treść stanowiło m.in. wydane na tę okazję Orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI, zatytułowane „Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji”.

Pielgrzymka zgromadziła liczne grono pracowników, redaktorów i dziennikarzy „Niedzieli”, w tym przedstawicieli 19 edycji diecezjalnych, a także wiernych czytelników, sympatyków i przyjaciół Tygodnika oraz finalistów konkursu „List w Roku Wiary. Przekazujmy Ewangelię”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Głównym punktem była uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, zakończona Aktem Zawierzenia Matce Bożej wspólnoty i dzieła „Niedzieli”. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy z Częstochowy Antoni Długosz. Duchowo uczestniczył oraz błogosławił pracownikom i czytelnikom „Niedzieli” metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, nieobecny z powodu choroby; pielgrzymi pamiętali o Księdzu Arcybiskupie przy ołtarzu jasnogórskim. Wśród kapłanów koncelebrujących pielgrzymkową Mszę św. byli księża odpowiedzialni za edycje diecezjalne „Niedzieli” oraz księża będący wiernymi czytelnikami i przyjaciółmi pisma.

Słowa powitania jako pierwszy skierował do zgromadzonych przedstawiciel Jasnej Góry - o. Albert Szustak OSPPE. Wszystkich, którzy przez apostolstwo słowa głoszą chwałę Maryi, zaprosił do wspólnej modlitwy dziękczynnej i błagalnej, „prosząc Maryję Matkę Słowa Wcielonego, aby wypraszała łaskę prawdy i odwagi w służbie słowa”. Z kolei redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś skierował słowa wdzięczności do wszystkich przybyłych, szczególnie zaś do pielgrzymów, którzy licznie dotarli autokarami z archidiecezji łódzkiej, m.in. z Gomulina, oraz z diecezji sosnowieckiej, z parafii Trzebiesławice.

W homilii bp Antoni Długosz przypomniał, że w przeżywanym Roku Wiary każdy z nas powinien zapytać siebie, jakie daje świadectwo o Jezusie Chrystusie. Zwrócił uwagę, iż wszyscy jesteśmy powołani, aby głosić Chrystusa. Nie wystarczy jednak pięknie mówić o Panu Jezusie, trzeba być przede wszystkim Jego świadkiem. Bp Długosz podkreślił, że „Niedziela” jest także świadkiem Jezusa Chrystusa. Jej twórcy oraz czytelnicy powinni zatem dawać swoim życiem świadectwo wiary.

Reklama

- Przychodzimy na Jasną Górę w duchu modlitwy. Przychodzimy do Tej, która jest Dowódcą, by zdać raport z naszej działalności. Do Niej przynosimy nasze troski i nadzieje - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś na chwilę przed odnowieniem Aktu Zawierzenia „Niedzieli”. Podkreślił, że Matka Boża jest Główną Redaktorką „Niedzieli”. - Jej słuchamy. Przykładamy ucho do murów Jasnej Góry, które przemawiają tonami odległych dziejów i naszych czasów, i nasłuchujemy, aby o najważniejszych sprawach Kościoła, Ojczyzny i świata mówić prawdę naszym czytelnikom - wyjaśnił ks. Skubiś. Podziękował Jasnej Górze za wierność Bogu i Ojczyźnie.

Słowa zawierzenia z wielkim przejęciem odmawiał obecny wśród uczestników pielgrzymki o. Jerzy Tomziński OSPPE, wielki czciciel Pani Jasnogórskiej, wieloletni redaktor i jasnogórski korespondent „Niedzieli”. Do Mszy św. służyli alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Spotkanie liturgiczne animował o. Kamil Szustak OSPPE.

Reklama

Drugi etap pielgrzymki miał miejsce w auli redakcji „Niedzieli”, gdzie Redaktor Naczelny wręczył medale „Mater Verbi” osobom zasłużonym dla Tygodnika. Pośmiertnie zostali wyróżnieni: Krzysztof Pośpiech, muzyk, dyrygent, pedagog, animator kultury; prof. zw. dr hab. Zygmunt Zagórski, filolog polski, wykładowca na Uniwersytecie Poznańskim, członek towarzystw naukowych oraz dr inż. Adam Banaszkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, wieloletni współpracownik „Niedzieli”. Do tegorocznych laureatów medalu „Mater Verbi” należą m.in.: ks. prof. Andrzej Zwoliński, jeden z najwybitniejszych polskich teologów zajmujących się współczesnymi zjawiskami społecznymi; 99-letni ks. prał. Józef Strączek, od 87 lat wierny czytelnik „Niedzieli”; ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, profesor KUL, były redaktor „Niedzieli Lubelskiej”; prof. n. hum. Jan Żaryn, historyk, nauczyciel akademicki, redaktor naczelny „wSieci Historii”; prof. dr hab. n. medycznych Zdzisław Jan Ryn, b. ambasador RP w Chile i Argentynie, lekarz psychiatra, od 2011 r. prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego; ks. prał. Józef Maj, b. proboszcz parafii św. Katarzyny w Warszawie, duszpasterz akademicki, zaangażowany na rzecz demokracji; o. Ignacy Rękawek OSPPE, kustosz Sanktuarium Jasnogórskiego; ks. Wojciech Mikulski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia SA; Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, współpracujące z „Niedzielą” w zakresie organizowania akcji duszpasterskich; Przedszkole Publiczne Sióstr Nazaretanek im. bł. Franciszki Siedliskiej w Częstochowie, doskonale współpracujące z „Moim Pismem Tęcza”.

Najwyższym odznaczeniem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - statuetką „Sursum Corda” uhonorowany został senator Grzegorz Bierecki, prezes Światowej Rady Unii Kredytowych, który podczas spotkania w auli przedstawił prezentację: „Miejsce i rola kas kredytowych wśród instytucji finansowych”. Na wstępie zaznaczył, że chociaż wymieniono wiele jego funkcji i tytułów, przybył na pielgrzymkę „Niedzieli” przede wszystkim jako jej wierny czytelnik.

Wśród obdarowanych znalazł się niespodziewanie również Redaktor Naczelny, który z rąk Tadeusza Głomba, reprezentującego Asocjację „ANNA”, otrzymał statuetkę Honorowy Ambasador Idei „Biegi 31000 JPII na Olimpiadę 2020 w Międzynarodowym Roku Jana Pawła II Wielkiego”.

Pielgrzymkowe spotkanie w redakcyjnej auli wzbogacili występami: częstochowska diakonia muzyczna „Oblubienica Ducha Świętego” i Dominik Fijałkowski, utalentowany młodzieniec ze Świebodzina, który zaśpiewał solo oraz z towarzyszeniem siostry i rodziców.

2013-09-23 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najwytrwalsi pielgrzymi wracają pieszo z Jasnej Góry do domów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kamil Szyszka

Od wczesnego rana z Jasnej Góry w drogę powrotną do domów wyruszali pielgrzymi, którzy uczestniczyli we wczorajszych uroczystościach ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Przed drugim sierpniowym odpustem dotarło 86. pielgrzymek pieszych, a w nich ok. 32 tys. osób. Pielgrzymki przybywające na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej wyróżnia to, że większość w drogę powrotną wyrusza również pieszo. Są to grupy wiernych z metropolii częstochowskiej, łódzkiej i kaliskiej.

Pielgrzymi zbierali się na placu już po 5. rano, uczestnicząc wcześniej w Eucharystii. - Poczytujemy to sobie za wielkie wyróżnienie, że po uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, że jesteśmy tu – przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, przy ołtarzu naszej Ojczyzny. W różnorodności, chcemy być jednego serca i jednego ducha – mówił w homilii o. Piotr Polek, przeor paulińskiego klasztoru w Wieruszowie, gdzie znajduje się od wieków czczony obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego. Pielgrzymka wieruszowska to jedna ze starszych grup pątniczych, w tym roku dotarła po raz 279., prowadzą ją paulini, bo tu mają parafię i klasztor.
CZYTAJ DALEJ

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę

2025-01-20 20:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Aby się w życiu nie pogubić, trzeba się troszczyć o podstawowe relacje, o zachowanie bliskości – przypomniał Papież alumnom Kolegium Capranica, do którego należą seminarzyści i młodzi kapłani kształcący się na rzymskich uczelniach. Franciszek podkreślił, że w ich wypadku chodzi przede wszystkim o zachowanie bliskości z Bogiem, z Ludem Bożym, biskupem i kapłanami. I nie zapominajcie – dodał od siebie Franciszek – że święty Lud Boży jest nieomylny w swej wierze.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wspólnota Kolegium Capranica odzwierciedla różnorodność Kościoła katolickiego. Kształcący się w nim alumni pochodzą z 26 włoskich diecezji i 14 diecezji zagranicznych, w tym z eparchii Kościoła syromalabarskiego. W tej różnorodności pochodzenia i przynależności odbija się coś z jednego, a zarazem zróżnicowanego oblicza świętego Ludu Bożego – powiedział Papież.
CZYTAJ DALEJ

Krótkowzroczność

2025-01-22 07:46

[ TEMATY ]

wybory prezydenckie

Samuel Pereira

wybory w USA

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami, a ich znajomość i umiejętność „gry” jest kluczem do sukcesu. Inaczej politycy „grają” będąc w opozycji, niejako mniej skrępowani formalnościami, a inaczej gdy są u władzy. Przynajmniej teoretycznie, bo można by wskazać liczne przykłady gdzie ta zasada jest co najmniej naruszona.

Jednak nawet będąc w opozycji – przynajmniej jeśli jest się osobą poważną lub stara się jako taka zaprezentować wyborcom – trzeba znać granice. Dotyczy to m.in. relacji międzynarodowych gdzie można się diametralnie nie zgadzać z premierem, czy prezydentem jakiegoś kraju, ale nie przesadzać w krytyce, a nawet – jeśli nie ma takiej konieczności, a szczególnie gdy dotyczy to państwa sojuszniczego – powstrzymać się od niej wcale. W końcu mówimy zawsze o kimś kogo wybrali obywatele innego kraju, którym należy się szacunek. Gdy jakiś polityk już prezydentem nie jest, to oczywiście taka krytyka jest „bezpieczniejsza”, jednak jeśli ma się wystarczająco politycznej wyobraźni, to należy bardzo uważać na jej skalę.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję