Badania przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC na prośbę abp. Józefa Kupnego, a ich efektem jest publikacja pt. "Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad". Porównuje ona dane na przestrzeni 10 lat – tyle wynosi różnica między przedostaniom a ostatnim badaniem.
Co warto podkreślić, w Polskim Kościele nie ma obecnie innych badań, które tak dokładnie opisują religijność, jak te w archidiecezji wrocławskiej. Jak podkreślali eksperci podczas konferencji, żadna inna diecezja nie posiada tak aktualnych i pogłębionych danych. – Raport nie zawiera tylko klasycznych wskaźników religijności, ale uwzględniono w nim również współczesne zagadnienia duszpasterskie: formę przyjmowania Komunii Świętej, podejście do ślubu kościelnego, rozwodu, in vitro, seksu przedmałżeńskiego, postrzeganie Kościoła w życiu społecznym i politycznym – tłumaczył ks. dr hab. Wojciech Sadłoń, wicedyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Zaznaczał, że raport mocno i głęboko dotyka struktury, w której żyjemy, która nas warunkuje i określa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Abp Józef Kupny podkreślał, że badania dają nam konkretny ogląd sytuacji w diecezji i nie pozwalają budować opinii tylko na podstawie wybranych zdań innych ludzi czy stereotypów. – Bardzo chciałem, by te badania w naszej archidiecezji przeprowadzono. Musimy wiedzieć, co mamy jako Kościół udoskonalać, wyniki badań są też mocnym punktem wyjścia dla księży – zaznaczał metropolita.
Hierarcha wyjaśniał, że badanie religijności jest metodologicznie trudne, choćby z powodu tzw. churchingu, czyli wybierania sobie kościołów na liturgię. Zwrócił uwagę na zmiany w liczbie przyjmowania kapłana „po kolędzie” podczas wizyty duszpasterskiej. Ci, którzy twierdzą, że przyjmują czasami, mogą się tak zachowywać nie intencjonalnie: – Wpływ na to mają także zmiany formuły wizyty duszpasterskiej, bo w archidiecezji wrocławskiej księża chodzą „po kolędzie” raz na dwa lata, bo chodzą na zaproszenie. Trzeba zastanowić się nad zbudowaniem doskonalszych narzędzi badań, by wyłapywać takie istotne szczegóły.
Abp Kupny zauważył, że nie ma w diecezji aż tak znaczących różnic w danych przed i po covidzie, co wskazuje na bardzo niski stopień praktyk religijnych. – Czasem kapłani mówią, że po pandemii do kościoła na Mszę św. wierni nie wrócili. Czy nie jest to jednak uogólnienie? Przyjdą do mnie dwaj księża, coś stwierdzą i czy ja mam prawo, by rozgłaszać potem: "Księża mi mówią, że..." Dlatego warto przeprowadzać badania, aby nie kierować się uogólnieniami, stereotypami, ale poznać faktyczną sytuację.
Cały raport dostępny jest na stronie www.synod.wroclaw.pl. w zakładce "Materiały do pobrania".