Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30. Pielgrzymka Kolejarzy

Największym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek

W dniach 16-17 listopada odbywała się na Jasnej Górze 30. Jubileuszowa Pielgrzymka Kolejarzy. Centralna Msza św., sprawowana 17 listopada na Szczycie Jasnogórskim, zgromadziła ponad 10 tys. kolejarzy z rodzinami, którzy przyjechali ośmioma pociągami pielgrzymkowymi. Przybyły także delegacje kolejarzy ze Słowacji, Węgier i Białorusi. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Mocni wiarą”. Była dziękczynieniem za decyzję papieża Franciszka o kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz za drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny w 1983 r., w związku z 30. rocznicą tego wydarzenia. Sumie przewodniczył bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Wy sami jako kolejarze dobrze wiecie, jak ważne jest, aby powierzeni waszej pracy podróżni mieli poczucie bezpieczeństwa – mówił w homilii bp Polak. – Trzeba robić wszystko, by tę rzetelność pracy budować, a niekiedy, niestety, odbudowywać. (...) Trzeba podjąć wspólny wysiłek nad odbudowaniem podstawowego szacunku dla ludzkiej pracy, etosu pracy, szacunku dla człowieka i dla tych, którzy z owocu jego pracy żyją. (…) Bardzo ważne jest podkreślanie, że największym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek, a prawdziwym kapitałem są ludzie ze sobą współpracujący.

Reklama

Eucharystię koncelebrowali duszpasterze kolejarzy na czele z krajowym duszpasterzem ks. kan. Eugeniuszem Zarębińskim i moderatorem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszardem Marciniakiem. Wystawiono 120 pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniły Zespół i Orkiestra Kolejowa z Siedlec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka Górników

Matko Boża, błogosław górniczy trud!

W niedzielę 24 listopada br. z udziałem ok. 3 tys. osób odbyła się na Jasnej Górze 23. Pielgrzymka Górników, którzy przyjeżdżają co roku do Maryi Częstochowskiej przed „Barbórką”. W dniu wspomnienia św. Barbary, 4 grudnia, świętują w swoich miejscach, gdzie czczą św. Barbarę, patronkę braci górniczej. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Matko Boża, błogosław górniczy trud!”.

Spotkanie rozpoczęło się nieopodal Jasnej Góry – przy kościele pw. św. Barbary, skąd pielgrzymi przeszli do Sanktuarium Jasnogórskiego. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

Reklama

W południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rozpoczęła się uroczysta Msza św. Wystawiono kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Eucharystii przewodniczył biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, a koncelebrowali m.in.: ks. prał. Bernard Czernecki, kapelan Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, o. Jan Zinówko, paulin i były górnik, oraz księża kapelani górników węgla i soli: ks. prał. Andrzej Paździutko, ks. prał. Jan Żak, ks. Grzegorz Dymek, o. Ludwik Kurowski OFM. Słowa powitania skierował do pielgrzymów o. Zinówko. – Polskie górnictwo przed kilku laty przeszło zawał, do dziś nie może się z tej choroby wyleczyć, a już postawiono inną diagnozę, że polski węgiel truje środowisko, trzeba więc ograniczyć jego wydobycie. A co z miejscami pracy? – pytał. Bp Rakoczy mówił w homilii: – Przez wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej i św. Barbary pamiętamy w naszej modlitwie o górnikach, którzy zginęli przy wykonywaniu swojej pracy. Pamiętamy zarówno o tych, którzy są zatrudnieni bezpośrednio w kopalniach, jak i tych, którzy pracują na kopalniach, zatrudnieni w firmach współpracujących – modlimy się o godne i bezpieczne warunki pracy w górnictwie, o utrzymanie miejsc pracy i rozwój polskiego górnictwa, o to, żeby nasze górnictwo było dobrze zarządzane.

Na zakończenie Mszy św. Kazimierz Grajcarek, przewodniczący SGiE NSSZ „Solidarność”, odczytał zawierzenie braci górniczej oraz górniczych rodzin Matce Bożej Jasnogórskiej.

Rekolekcje biskupów

W dniach 25-28 listopada br. na Jasnej Górze odbywają się doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. Zamknięte czterodniowe skupienie to wieloletnia tradycja polskich biskupów. Tym razem rekolekcjonistą jest biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. – Mam jedną tęsknotę i o to się modlę: by rekolekcje były czasem wydającym w sercach biskupich owoce, jakich Duch Święty chce – powiedział przed rozpoczęciem rekolekcji.

Temat skupienia to: „Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj”. Rozważania zawierają myśl o całkowitym zatraceniu się w adoracji Boga i w służbie człowieka oraz o konieczności otwarcia się na ducha prorockiego w Kościele.

Równolegle z rekolekcjami Episkopatu na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla kierowców biskupów.

Tradycja wspólnych rekolekcji biskupów sięga 1946 r., kiedy zostały one zorganizowane po raz pierwszy z inicjatywy prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Od 1950 r. odbywają się regularnie.

Warsztaty dziennikarskie

Reklama

Spotkanie w ramach warsztatów wyjazdowych Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej i Medialnej odbyło się 21 listopada w jasnogórskiej Sali o. Kordeckiego. Młodzi ludzie wzięli udział w wykładach i zajęciach praktycznych dotyczących zagadnień z zakresu funkcjonowania prasy, radia i telewizji. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Zrozumieć media”.

Warsztaty kierowane są do lokalnej młodzieży gimnazjalnej i jej nauczycieli. Redaktorzy Radia Maryja i Telewizji Trwam, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności oraz profesjonalny sprzęt, przybliżają zasady funkcjonowania mediów, wyjaśniają też zagrożenia, które niesie za sobą ich nieprawidłowe kreowanie.

22 listopada - wspomnienie św. Cecylii

Święto muzyków kościelnych

W Częstochowie w dniach 19-24 listopada trwało 15. Święto Muzyki. Tegoroczna edycja poświęcona była dwóm osobistościom muzycznym związanym z Częstochową: śp. Krzysztofowi Pośpiechowi oraz ks. prof. Kazimierzowi Szymonikowi. Święto Muzyki, organizowane od 15 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, prezentuje dorobek wybitnych postaci związanych z życiem muzycznym Częstochowy i regionu.

Szczególnie ucieszył setki wychowanków śp. prof. Krzysztofa Pośpiecha koncert inauguracyjny 19 listopada w Filharmonii Częstochowskiej, połączony z uroczystością nadania Sali Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej imienia Krzysztofa Pośpiecha.

Reklama

Bohaterem tegorocznej edycji Święta Muzyki był ks. prof. Kazimierz Szymonik - dyrygent, chórmistrz, wieloletni wykładowca i prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jak również Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, od ponad 20 lat związany z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” jako członek Rady Artystyczno-Programowej. Organizatorzy zaplanowali kilka punktów programu Święta Muzyki dedykowanych ks. prof. Szymonikowi.

21 listopada w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp. Wacława Depo została odprawiona Msza św. w intencji muzyków kościelnych. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowały częstochowskie chóry. W homilii abp Depo powiedział, że św. Cecylia - patronka muzyków kościelnych - uczy nas zharmonizowania muzyki i śpiewu z życiem. Odniósł się też do ostatnich skandalicznych wydarzeń, które dotknęły sfery kultury, szczególnie prowokacji w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Podczas Apelu Jasnogórskiego ks. prof. Kazimierz Szymonik przypomniał, że liturgia jest bramą do nieba.

Abp Depo przewodniczył też Mszy św. sprawowanej 22 listopada w kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie w intencji ks. prof. Kazimierza Szymonika. Następnie odbył się koncert zespołu „Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti” pod dyrekcją Michała Sławeckiego oraz spotkanie z ks. prof. Szymonikiem.

Finałowy koncert 15. Święta Muzyki miał miejsce 24 listopada w Mstowie w klasztorze Kanoników Regularnych. Łódzka Orkiestra Kameralna PRIMUZ pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka wykonała „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego oraz „Divertimento D-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Warsztaty

Reklama

Jeśli chcesz poprawić swoje relacje z Bogiem, z samym sobą, z rodziną, ze znajomymi, szefem czy koleżanką
ZACZNIJ OD ZDOBYCIA UMIEJĘTNOŚCI SŁUCHANIA I KOMUNIKOWANIA WPROST O TYM, CO DLA CIEBIE WAŻNE, JAKIE MASZ POTRZEBY, CZEGO CHCESZ
weź udział w warsztatach pt.:

KOMUNIKACJA Z ELEMENTAMI ASERTYWNOŚCI
W ŚWIECIE PRZEŻYWANYCH UCZUĆ I EMOCJI

7-8 grudnia 2013 r.
godziny: sob. 10.00-17.00, niedz. 10.00-15.00

Na zakończenie warsztatów (w niedzielę) przewidywana jest Msza św. z modlitewną prośbą do Pana Jezusa o uzdrowienie.

Miejsce: Poradnia Psychologiczno-Religijna, adres: ul. Kordeckiego 2 (przy Jasnej Górze) 42-225 Częstochowa

Warsztaty poprowadzą osoby, które są głęboko zaangażowane w życie Kościoła, dlatego też w programie pojawią się pewne elementy nawiązujące do mądrości Ojców Pustyni, a także do treści biblijnych.

Osoby prowadzące warsztaty to specjaliści w zakresie psychologii i poradnictwa psychologicznego.

Zgłoszenia pod numerem tel.: 503-081-751

W przyszłości planowane są także warsztaty na temat kobiecości i męskości oraz komunikacji międzyludzkiej i asertywności dotykające świata uczuć i emocji.

Zapowiedzi

6 grudnia godz. 12.15, Kaplica Różańcowa - Konferencja połączona z promocją książki pt.: „Tajemnice Bazyliki Jasnogórskiej. Studium do dziejów”

6-8 grudnia - 6. Warsztaty Muzyki Liturgicznej - www.warsztaty.czest.pl

7/8 grudnia - Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej

7 grudnia - 25. Pielgrzymka Pszczelarzy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-11-26 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

2025-04-13 20:56

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

[ TEMATY ]

ksiądz Piotr Glas

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję