Reklama

Potrawa świąteczna

Orzeszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Składniki:

1 kg mąki
1,5 kostki masła
1 łyżka smalcu
1 szklanka śmietany
4 żółtka
6 łyżek octu
2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
4-6 łyżek cukru

* * *

Z podanych składników zagnieść ciasto i włożyć na kilka godzin do lodówki. Wysmarowane tłuszczem foremki wykładać cienko ciastem i piec w temp. 150oC na złoty kolor. Po upieczeniu wyciągnąć ciastka z foremek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nadzienie:

20 dag orzechów
1 szklanka mleka
20 dag cukru pudru
1 kostka masła

* * *

Orzechy zemleć i zalać gorącym mlekiem, zostawić do ostudzenia. Cukier utrzeć z masłem, dodając po łyżce orzechów, wymieszać. Masą wyłożyć ciastka, składając połówki w orzeszki.

Przepisy zebrała Jolanta Marszałek

2013-12-10 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzimy w Wielki Tydzień, dni znaczone przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa

2026-03-27 07:22

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Wchodzimy w Wielki Tydzień. Są to wyjątkowe dni dla naszej wiary. Znaczone będą przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

1. Wchodzimy w Wielki Tydzień. Są to wyjątkowe dni dla naszej wiary. Znaczone będą przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ten szczególny czas zaznacza się także w liturgii, która biegnie inaczej niż przez pozostałe dni roku, jakby zwalniała momentami, skracała się i znowu wydłużała, kiedy trwa jak by w zadumie, pozbawiona głosu Chrystusa w Eucharystii, więc jej nie celebruje (Wielki Piątek), i wstrzymuje oddech w Wielką Sobotę, jakby czekała, co się wydarzy: czy życie powróci, czy odeszło już od nas na zawsze. Liturgia trwa w zawieszeniu i wierzący muszą się przełamywać, aby nie upaść na duchu, aby pójść dalej, wejść głębiej w tajemnicę życia i wiary. Muszą zostawić swoje lęki, swoją logikę, swoje ziemskie pewności i pozwolić się prowadzić Bogu, zaczerpnąć od Niego wody życia. Czas Wielkiego Tygodnia jest czasem rozbudzania na szych myśli nad tym, czym jest życie, jak się rozwija, dokąd zmierza. Jest to czas, kiedy wszystko nabiera jakby nowych rozmiarów. Zmieniają się proporcje i znaczenia, wielkości i objętości. Ci, którzy żyją bez wartości, są wezwani, aby za stanowić się, czy żyją naprawdę, czy wyłącznie egzystują. Ci, którzy uchodzą za mądrych w oczach świata, muszą zadać sobie pytanie, czy są tacy także w oczach Boga. W Wielkim Tygodniu następuje bowiem przewartościowanie wszystkiego. Bóg staje blisko tych, którzy są mali (w szerokim znaczeniu tego słowa), słabi, niepozorni, niewiele znaczący w swoich ekonomicznych możliwościach, żyjący na peryferiach. Bóg w dniach Wielkiego Tygodnia mówi, że kocha wszystko to, co jest jakoś połamane przez życie lub możnych tego świata. Do tych, którzy sądzą, że wszystko już skończone, Bóg mówi, że jest właśnie odwrotnie, że wszystko dopiero nabiera rozpędu, energii, staje się autentycznie wielkim. Kiedy świat mówi, że wszystko stracone, przepadło, w swoim zmartwychwstaniu Jezus mówi, że dopiero teraz wszystko zostało odnalezione, na nowo odrodzone. Przez swoją śmierć i zmartwychwstanie Jezus uwalnia tych, którzy byli skazani, którzy nie widzieli już żadnej nadziei w swoim życiu, którym wydawało się, że idą jedynie ku zagładzie. Do nich kieruje Chrystus słowa, że jest z nimi, żeby się nie bali.
CZYTAJ DALEJ

Zapadł wyrok w głośnej sprawie zabójstwa ks. Grzegorza Dymka

2026-03-27 13:10

[ TEMATY ]

Częstochowa

wyrok

zabójstwo

Kłobuck

śp. ks. Grzegorz Dymek

głośna sprawa

Karol Porwich/Niedziela

- Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie zabójstwa ks. Grzegorza Dymka, proboszcza parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku - poinformował Super Express.

Przed Sądem Okręgowym w Częstochowie w piątek, 27 marca 2026 roku zakończyła się kolejna rozprawa Tomasza J., 52-letniego mieszkańca Kłobucka, oskarżonego o brutalne zabójstwo ks. Grzegorza Dymka, proboszcza parafii NMP Fatimskiej.
CZYTAJ DALEJ

Kościół we Francji ustanawia stały system wsparcia dla ofiar wykorzystywania seksualnego

2026-03-27 14:44

[ TEMATY ]

Kościół we Francji

system wsparcia

dla ofiar

Vatican Media

Najwięcej aktów agresji wobec chrześcijan jest we Francji

Najwięcej aktów agresji wobec chrześcijan jest we Francji

Kościół we Francji podejmuje nowy krok w walce z wykorzystaniem seksualnym w jego szeregach. W związku ze zbliżającym się 31 sierpnia końcem mandatu Narodowego Niezależnego Urzędu ds. Uznawania i Reparacji (INIRR), biskupi postanowili ustanowić stały system, który ma na celu kontynuację tej pracy w perspektywie długoterminowej. Przyjęty zdecydowaną większością głosów na zebraniu plenarnym Konferencji Biskupów Francji w Lourdes, nowy system o nazwie „Renaître” (Odrodzić się) wejdzie w życie 1 września. Jego celem jest przyjmowanie, słuchanie i wspieranie ofiar przemocy seksualnej, gdy były małoletnie, w ramach ustrukturyzowanych i trwałych ram.

Program „Renaître” zostanie zintegrowany z istniejącymi już środkami zapobiegania i zwalczania przemocy seksualnej w Kościele we Francji. Obejmują one: służbę ochrony dzieci, Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny (TPCN), system monitorowania sprawców oraz program dla dorosłych, który zostanie wdrożony w pierwszej połowie 2026 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję