Film opowiada między innymi o grupie uczniów liceum z amerykańskiego stanu Dakota Północna, którzy wyruszają na dwutygodniową pielgrzymkę do Włoch, aby odwiedzić grób bł. Acutisa. Jednym z wymogów pielgrzymki było powstrzymanie się młodych ludzi od korzystania z technologii i pozostawienie telefonów komórkowych w domu. Ponadto głos zabierają członkowie rodziny i przyjaciele bł. Acutisa, którzy podzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami z nim oraz przemyśleniami na temat wpływu, jaki przyszły święty wywarł na ich życie.
Film przygotował katolicki producent Jim Wahlberg, a dystrybutorem jest firma Fathom Events, która wspólnie z Castletown Media zrealizowała już wcześniej projekt filmowy „Jesus Thirsts: The Miracle of the Eucharist”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas prezentacji 12 lutego reżyser Tim Moriarty wyjaśnił, że niezwykle biegły w technologii i aktywny w Internecie bł. Carlo Acutis, był „online, aby prowadzić ludzi offline. Był online, aby prowadzić ich z powrotem do Eucharystii, z powrotem do prawdziwych spotkań”. Za tą koncepcją podąża również film. Życie bł. Acutisa jest wskazaniem „odejścia od świata wirtualnego do świata realnego”, szczególnie poprzez jego oddanie się Eucharystii, którą młody człowiek opisywał jako „autostradę do nieba”.
„Cyberapostoł”
Reklama
Gdy w 2006 roku Carlo dowiedział się, że jest chory na nieuleczalną białaczkę, resztę życia poświęcił w pełni Kościołowi i papieżowi. Zmarł 12 października 2006 r. w wieku 15 lat i zgodnie z jego wolą został pochowany w Asyżu, gdzie jego rodzina miała dom letniskowy. Jego grób znajduje się w „Santuario Della Spogliazione” w kościele Matko Bożej Większej. Zyskał światową sławę jako „cyberapostoł”, „patron internetu” i „influencer Boga”.
Proces beatyfikacyjny Carla Acutisa został otwarty w 2013 roku, w siedem lat po jego śmierci. W lutym 2020 papież Franciszek uznał cud za jego wstawiennictwem, kiedy w sposób niewytłumaczalny dla medycyny zostało uzdrowione brazylijskie dziecko. 10 października 2020 roku został beatyfikowany w Asyżu we Włoszech.
Niedawno zostało potwierdzone uznanie cnotliwego trybu życia i dwóch cudów dokonanych „za jego wstawiennictwem u Boga”. Według ekspertów, dwie osoby zostały uzdrowione w sposób medycznie niewytłumaczalny dzięki boskiej interwencji, po tym jak krewni chorych w modlitwach prosili bł. Acutisa o pomoc. To otworzyło drogę do kanonizacji.
Carlo Acutis urodził się w 1991 roku w Londynie, wyrastał jednak we włoskiej ojczyźnie swoich rodziców w pobliżu Mediolanu. Już we wczesnym wieku oznaczał się głęboką religijnością, codziennie uczęszczał na Msze św. i odmawiał różaniec. Od chwili przyjęcia w wieku siedmiu lat pierwszej Komunii św. wykazywał niezwykłą miłość do Eucharystii, o której mówił, że jest „autostradą do nieba”. Jej częste przyjmowanie pomaga być „coraz bardziej podobnym do Jezusa”, czytamy w jego biografii. Ten cieszący się życiem nastolatek był znany w swojej parafii z pomocy katechetom, udzielał się jako wolontariusz w pomocy bezdomnym.
Reklama
Wykazał niezwykły talent w informatyce. Jako 10-latek pisał już algorytmy i projektował strony internetowe i winiety dla gazet. Natomiast w wieku 11 lat rozpoczął trwającą 2,5 roku pracę nad internetowym spisem cudów eucharystycznych na świecie. Przygotowana przez niego prezentacja obejmuje 146 tablic. Po jego śmierci była przetłumaczona na kilkanaście języków i prezentowano ją na wszystkich kontynentach, także w formie książkowej oraz w Internecie.
Pielgrzymki młodzieży i wędrówki relikwii
Kanonizacja bł. Carla Acutisa przez papieża Franciszka w niedzielę po Wielkanocy jest zaliczana do najważniejszych wydarzeń trwającego „Roku Świętego 2025” w Rzymie. Przygotowania do tego wydarzenia trwają już od dawna: w wielu krajach organizowane są pielgrzymki młodzieży na powszechne wydarzenie kościelne w ramach „Jubileuszu Młodzieży Szkolnej”, a we Włoszech, oprócz Rzymu, w centrum uwagi znajdują się również ważne miejsca w życiu przyszłego świętego, takie jak Asyż i Mediolan.
Obecnie relikwie Acutisa wędrują po włoskiej Umbrii, gdzie towarzyszą wydarzeniom dla młodzieży katolickiej oraz spotkaniom modlitewnym w ramach przygotowań do jego kanonizacji. W mediolańskim kościele Santa Maria Segreta, do którego Carlo codziennie przychodził, biskup Asyżu, Domenico Sorrentino, zaprezentował 12 lutego swoją książkę „Carlo Acutis sulle orme di Francesco e Chiara”. Na prezentacji była obecna nauczycielka Acutisa, Monika Ceroni oraz Claudio Cogliati, dyrektor szpitala, w którym Acutis zmarł. Książka omawia powiązania przyszłego świętego ze św. Franciszkiem i Klarą z Asyżu.