Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Podziały są zgorszeniem

Podczas audiencji generalnej 22 stycznia br. papież Franciszek poświęcił swoją katechezę Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan. – Dobrze jest uznać łaskę, przez którą Bóg nam błogosławi, a jeszcze bardziej odnaleźć w innych chrześcijanach coś, czego potrzebujemy, coś, co możemy otrzymać jako dar od naszych braci i sióstr – powiedział Ojciec Święty.

Nawiązał do hasła tegorocznego tygodnia, zaczerpniętego z Pierwszego Listu do Koryntian: „Czyż Chrystus jest podzielony?” (1 Kor 1, 13), i podkreślił, że choć z pewnością Chrystus nie jest podzielony, to musimy przyznać, że nasze wspólnoty nadal żyją podziałami, będącymi zgorszeniem. Tymczasem imię Chrystusa tworzy wspólnotę i jedność, a nie podział. – Chrzest i krzyż są elementami centralnymi bycia uczniem i chrześcijaninem, które posiadamy wspólnie. Podziały natomiast osłabiają wiarygodność i skuteczność naszego zaangażowania w ewangelizację i mogą ogołocić krzyż z jego mocy (por. 1, 17) – podkreślił Ojciec Święty.

Reklama

Analizując słowa Apostoła, Papież zauważył, że zachęcają one do rozpoznania darów Bożych obecnych w innych wspólnotach. Pomimo bólu podziałów, które niestety wciąż istnieją, przyjmujemy słowa Pawła jako zaproszenie do szczerego radowania się z łask udzielonych przez Boga innym chrześcijanom.

Watykan – Francja

Wizyta państwowa prezydenta Francji

O wkładzie religii w dobro wspólne mówili 24 stycznia 2014 r. podczas spotkania w Watykanie papież Franciszek i François Hollande.

Przypominając dobre stosunki między Francją a Stolicą Apostolską, potwierdzono wzajemne zaangażowanie w utrzymywanie regularnego dialogu między państwem a Kościołem katolickim oraz konstruktywną współpracę w kwestiach interesujących obie strony. W kontekście obrony i promocji godności osoby ludzkiej omówiono kilka aktualnych spraw, takich jak: rodzina, bioetyka, poszanowanie wspólnot religijnych i ochrona miejsc kultu – głosi komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Poruszono także najważniejsze kwestie międzynarodowe: ubóstwo i rozwój, migracje i ochrona środowiska, konflikty na Bliskim Wschodzie i w niektórych rejonach Afryki, wyrażając życzenie przywrócenia pokojowego współżycia społecznego na drodze dialogu i udziału wszystkich części składowych społeczeństwa, „z poszanowaniem prawa wszystkich, a szczególnie mniejszości etnicznych i religijnych”.

Rozmowa Papieża z prezydentem Francji trwała 35 minut. Jak zauważyła agencja I-Media, na zakończenie obaj powiedzieli: „À bientôt” – Do zobaczenia niebawem.

François Hollande, który przybył z wizytą państwową, spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej i sekretarzem ds. stosunków z państwami abp. Dominique Mambertim.

W składzie oficjalnej delegacji towarzyszącej prezydentowi Francji był m.in. misjonarz – ks. Georges Vandenbeusch, uprowadzony w nocy z 13 na 14 listopada 2013 r. w północnym Kamerunie. Porywacze z Boko Haram przewieźli go do Nigerii. Został uwolniony dzięki wysiłkom francuskiej dyplomacji w ostatnich dniach minionego roku. Papież wymienił z nim kilka słów i serdeczny uścisk. – Mój bracie! Jestem bardzo szczęśliwy! – powiedział Franciszek.

Papież Franciszek do Polaków

Serdecznie pozdrawiam siostry elżbietanki, niewidome dzieci z Lasek i wszystkich polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, przez łaskę chrztu staliśmy się dziećmi Bożymi i uczniami Jezusa Chrystusa, powołanymi do świętości i ubogaconymi darami Ducha Świętego. Dlatego szczerze cieszmy się z tych darów i módlmy się o jedność chrześcijan. Z serca wam błogosławię.
Audiencja generalna, 22 stycznia 2014 r.

Jezus przechodzi drogami naszego życia

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w niedzielę 26 stycznia br. papież Franciszek podkreślił, że Jezus uczy nas, że nikt nie jest wykluczony ze zbawienia Boga, a wręcz, że Bóg woli rozpocząć od peryferii, od ostatnich, aby dotrzeć do wszystkich. – Pan powołuje także dzisiaj! Przechodzi drogami naszego życia codziennego. Przechodzi także tutaj, przez ten plac. Wzywa nas, byśmy szli z Nim i pracowali dla królestwa Bożego, w „Galileach” naszych czasów – powiedział Ojciec Święty.

Papież Franciszek z bólem mówił także o tragedii na terenie południowych Włoch, gdzie został spalony żywcem w samochodzie 3-letni chłopczyk.

W sposób szczególny Ojciec Święty zwrócił się do młodzieży z włoskiej Akcji Katolickiej, która przybyła na zakończenie „Karawany Pokoju”. Na znak pokoju z okien Pałacu Apostolskiego chłopiec i dziewczynka wraz z Ojcem Świętym wypuścili białe gołębie.

Rodzina papieża spotyka się na facebooku

Kuzynka papieża Franciszka ujawniła, że jego rodzina ma swoją prywatną grupę na Facebooku. Ok. 400 osób dzieli się w niej cotygodniowymi wiadomościami z Watykanu. W rozmowie z hiszpańskim dziennikiem „La Razón” Cristina Bergoglio powiedziała, że gdy papież Franciszek publikuje wpis na Twitterze, ona dzieli się nim z krewnymi. – To moja misja – dodaje kobieta.

– Bergogliowie wywodzą się spośród wieśniaków z Piemontu we Włoszech. Dziesięciu braci wyemigrowało do Ameryki. Papież i jego siostra María Elena są wnukami jednego z tych emigrantów – powiedziała Cristina.

* * *

Łączę się w modlitwie z odbywającym się w Waszyngtonie Marszem dla Życia.
Niech Bóg nam pomoże szanować każde życie, zwłaszcza najbardziej kruche.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze w związku z Marszem dla Życia, który 22 stycznia 2014 r. przeszedł ulicami Waszyngtonu

2014-01-29 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję