Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2014, str. 10

Na paulińskiej pustyni

Pobłogosław nam, św. Pawle Pustelniku

W ostatnim dniu Nowenny do św. Pawła Pierwszego Pustelnika przypada w Zakonie Paulinów tzw. zewnętrzna uroczystość, która obchodzona jest z licznym udziałem wiernych. Ten dzień w tym roku przypadł 19 stycznia i na Jasnej Górze miał szczególnie uroczysty charakter. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył odpustowej Sumie w Bazylice Jasnogórskiej, licznie koncelebrowali ojcowie paulini na czele z generałem o. Izydorem Matuszewskim i przeorem Jasnej Góry o. Romanem Majewskim. W homilii abp Depo zwrócił uwagę: – Łaska to jest Chrystus, który udziela się człowiekowi, to On dotknął nas swoim życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem bardzo osobiście, tak jak zawołał na pustynię św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Chór Mieszany pod dyrekcją Marcina Lauzera.

Reklama

Tego dnia miało miejsce ostatnie nabożeństwo „Pawełek”, połączone z błogosławieństwem dzieci. Świątynię wypełniły licznie dzieci wraz z rodzicami, babciami i dziadkami. Przybyły także młode kobiety oczekujące dziecka lub modlące się o dar potomstwa. Św. Paweł Pierwszy Pustelnik, uznawany za patriarchę Zakonu Paulinów, uważany jest także za szczególnego orędownika i patrona dzieci oraz matek oczekujących potomstwa. Stąd paulini co roku na zakończenie 9-dniowych uroczystości ku jego czci organizują szczególne nabożeństwo dla najmłodszych. Od lat na to „Pawełkowe” nabożeństwo przybywa bp Antoni Długosz z Częstochowy, nazywany „biskupem od dzieci”. – Dzisiaj przeżywamy wyjątkowe święto, bo tutaj, na Jasnej Górze, w domu naszej Mamy, Matki Bożej, jesteśmy wielką rodziną Pana Jezusa – mówił w kazaniu bp Długosz. – Jest z nami tatuś z mamą, jest babcia i dziadek, i dziękujemy Panu Jezusowi za to, że dał nam bardzo ciekawego świętego w osobie św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Po kazaniu bp Długosz udzielił zgromadzonym błogosławieństwa relikwiarzem z relikwiami świętego, a potem błogosławił indywidualnie wszystkie dzieci i ich opiekunów.

Jak podkreślił o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, dzieci przyciąga na Jasną Górę w tym dniu zarówno wypracowana przez lata tradycja, jak i osoba bp. Antoniego Długosza, a także upominki, które otrzymują – w tym roku prezenty przygotowane przez sieć księgarni i sklepów z pamiątkami „Claromontana” z dyrektorem o. Arkadiuszem Niedziułką, a ufundowane przez przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego. – Trzeba się dzielić tym, co się ma – dobrem duchowym i materialnym – zauważył o. generał Matuszewski. Najmłodsi otrzymali przygotowane przez paulinów obrazki i słodycze. Przygotowano ok. 2 tys. paczuszek.

Reklama

Oprawę muzyczną zapewnił Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Zagrała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Kolędowanie na Jasnej Górze

„Lira” i „Ziemia Kroczycka”

Chór „Lira”, działający przy sanktuarium i parafii prowadzonej przez paulinów w Wieruszowie, w diecezji kaliskiej, zaśpiewał 18 stycznia w Kaplicy Matki Bożej. – Byliśmy na przeglądzie kolęd w Będzinie i przyjechaliśmy pokłonić się Maryi i pośpiewać – mówi br. Franciszek Bulanda, paulin, dyrygent chóru od 25 lat. – Chór liczy ok. 30 osób, to młodzi ludzie, którzy angażują się bardzo mocno w śpiewanie. Zdobyliśmy wiele nagród i wyróżnień, współpracujemy z orkiestrami smyczkowymi, z kwartetami, mamy salę chórów, mamy swoją bibliotekę... Chór „Lira” koncertuje, śpiewa i tworzy w Wieruszowie już od ponad 85 lat.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka” wystąpił 19 stycznia podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, dał również krótki koncert kolęd. Zespół działa na terenie Kroczyc – niewielkiej gminy na pograniczu powiatów zawierciańskiego, częstochowskiego i myszkowskiego. Powstał przed blisko 60 laty, od początku opierając swój repertuar głównie na utworach powstałych w regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, z którego wywodzą się członkowie zespołu. Opiekę artystyczną nad „Ziemią Kroczycką” sprawuje Piotr Hankus, na co dzień solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował zespół „Ziemia Kroczycka” złotym medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, a Sejmik Województwa Śląskiego – złotą odznaką „Za zasługi dla woj. śląskiego”.

Zapowiedzi

1 lutego godz. 17.30, Bazylika Jasnogórska, Noworoczny Koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej – wstęp wolny

2 lutego – Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich

2 lutego godz. 16.30 – Kaplica Różańcowa, projekcja filmu pt. „Tajemnica tajemnic”. To prawdziwa historia ocalenia Polski i świata przez Matkę Bożą, której całkowicie zawierzyli kard. Stefan Wyszyński i Ojciec Święty Jan Paweł II.

3-6 lutego – Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy

8 lutego – Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Pelplińskiej

11 lutego – obchody Światowego Dnia Chorego

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-01-29 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję